Artykuły z działu: Rozmowa

Łączy nas tradycja Halina Pelcowa

134-135 (1-2 2018) Autor: Halina Pelc, Autor: Sara Akram, Autor: Piotr Kula, Autor: Damian Gocół Dział: Rozmowa

W czasie XXVII Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS po raz kolejny zorganizowało spotkanie z Żywymi Książkami. Uczestnicy wydarzenia mogli porozmawiać m.in. z prof. dr hab. Haliną Pelc – językoznawcą, dialektologiem, socjolingwistą, regionalistą, autorką wydawanego od 2012 r. Słownika gwar Lubelszczyzny.
O kulturze ludowej, miejscu gwary we współczesnym świecie, przemianach wsi i opracowywaniu materiałów dialektologicznych rozmawiała z naszym gościem Sara Akram.

Fot. D. Głębowicz: Mikołajki Folkowe 2017

Lubelski sztetł O skansenie

131 (4 2017) Autor: Grzegorz Miliszkiewicz, Autor: Agnieszka Matecka-Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Siedzimy z Grzegorzem Miliszkiewiczem – kustoszem lubelskiego skansenu na ławach w pomalowanej na niebiesko dawnej kuchni. Chłodno mimo upalnego lata. Na stole obok leży chałka, po prawej stronie stoi pedałowa maszyna do szycia z misternie odlanymi żeliwnymi nogami.

fot. A. Wrona: Spektakl „Saga o Józku Drzewieniu” przy ul. Stodolnej w miasteczku

Moda na folklor Katarzyna Smyk

130 (3 2017) Autor: Katarzyna Smyk, Autor: Klaudia Adamczyk, Autor: Magdalena Kusa, Autor: Damian Gocół Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

W ramach Mikołajek Folkowych 2016 jedną z Żywych Książek, z którymi mogli porozmawiać goście festiwalu, była dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS – językoznawca, kulturoznawca, folklorystka, autorka monografii Choinka w kulturze polskiej. Symbolika drzewka i ozdób (Kraków 2009). Z lubelską badaczką o folklorze, badaniach kultury tradycyjnej, bożonarodzeniowym drzewku i etnodesignie rozmawiała Klaudia Adamczyk, wolontariuszka Studenckiego Koła Naukowego Etnolingwistów UMCS.

Żywa muzyka Simon Broughton

122-123 (1-2 2016) Autor: Marcin Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Spotkanie z Simonem Broughtonem, redaktorem naczelnym opiniotwórczego czasopisma brytyjskiego „Songlines”, jest zawsze inspirujące. Jest nie tylko znawcą folku, ale też wytrawnym mówcą. O muzyce tradycyjnej i jej związkach z codzienno- ścią, podróżach i scenie folkowej na Wyspach rozmawia Marcin Skrzypek z Orkiestry św. Mikołaja.

Dotknąć innego świata Justyna Cząstka-Kłapyta

121 (6 2015) Autor: Weronika Ryczkowska, Autor: Justyna Goluch Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog, etnolog i antropolog, autorka książki Kolędowanie na Huculszczyźnie – oraz jej mąż, dr Piotr Kłapyta – geograf, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, multiinstrumentalista i folklorysta-pasjonat rozmawiali o miłości do gór, zwyczajach kolędniczych, niezwykłej Huculszczyźnie i zaskakujących kolejach losu z wolontariuszkami Studenckiego Koła Naukowego Etnolingwistów UMCS, Weroniką Ryczkowską i Justyną Goluch.

Dziś liczy się kuchnia „prosto od człowieka” Rozmowa z Waldemarem Suliszem

120 (5 2015) Autor: Agata Kusto Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

O zapamiętanych z dzieciństwa smakach, ukochanych miejscach Lubelszczyzny, życiowych pasjach i przemyśleniach z Waldemarem Suliszem, dyrektorem artystycznym Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie, rozmawiała Agata Kusto.
fot. tyt. Cz. Czapiński

Jestem szczęściarą

119 (4 2015) Autor: Ewelina Kurowska, Autor: Damian Gocół Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Jednym z gości organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS Festiwalowej Żywej Biblioteki była Maria Baliszewska – etnomuzykolog, założycielka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, inicjatorka serii Muzyka Źródeł, szefowa Festiwalu „Nowa Tradycja”, juror w konkursie Scena Otwarta. W czasie Festiwalu „Mikołajki Folkowe” 2014 o kulturze ludowej, folku, folkloryzmie i spełnionych marzeniach rozmawiała z Eweliną Kurowską.

fot. archiwum M. Baliszewskiej: Maria Baliszewska z Anną Szotkowską na festiwalu w Kazimierzu, 2006

Przygoda, która trwa całe życie

118 (3 2015) Autor: Anna Szczecka, Autor: Damian Gocół Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

W czasie ostatnich Mikołajek Folkowych Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS pokierowało Festiwalową Żywą Biblioteką. Jedną z „żywych książek” był Marek Szurawski – dziennikarz, muzyk, żeglarz, pisarz i szkoleniowiec. Z gościem biblioteki rozmawiała Anna Szczecka.

Fot. G. Michalec

Ja to zagram po swojemu

114 (paŸdziernik 2014) Autor: Agata Kusto Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

O wiejskiej muzyce, graniu w orkiestrach dętych i wielorakich doświadczeniach w nauczaniu gry na instrumentach, a także odkrywaniu muzyki polskiej przed Irlandczykami, z Przemysławem Łozowskim rozmawiała Agata Kusto.

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!

113 (sierpień 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Hańba! stała się odkryciem tegorocznej sceny folkowej. Na festiwalu Nowa Tradycja zdobyła Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena. Nieco wcześniej kapela znalazła się w gronie finalistów Konkursu Tuwimowskiego, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi oraz krakowskiego Festiwalu Dachówka. Dynamiczny, aczkolwiek akustyczny, bo zagrany na instrumentarium kapeli podwórkowej punk i satyryczne teksty zdobyły słuchaczy. Z członkami zespołu Hańba! rozmawia Agnieszka Matecka-Skrzypek.

Każdego można nauczyć tańczyć

112 (czerwiec 2014) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Trio, od blisko 20 lat uczący polskich tańców tradycyjnych w ramach autorskiego programu uwzględniającego współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyką ludową. Współzałożyciel stowarzyszenia „Dom Tańca” i jego kilkuletni prezes. Autor, inicjator oraz organizator cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym (Dechy, Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę, Tabor Domu Tańca, Korzenie). Jako aktor i choreograf współpracował przez wiele lat z teatrem Darka Kunowskiego „Scena Lubelska 30/32”, a także z Teatrem Narodowym w Warszawie („Umowa czyli łajdak ukarany”) oraz Teatrem Polskim („Noc”). Pięciokrotny stypendysta MKiDN w dziedzinie tańca i animacji. Z Piotrem Zgorzelskim, tuż po warsztatach tańców polskich dla grupy zaawansowanej podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, rozmawiała Joanna Zarzecka.

Lubelski Kolberg - Janusz Świeży

108 (paŸdziernik 2013) Autor: Wojciech Bernatowicz Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Janusz Świeży to zasłużony badacz związany z Lubelszczyzną. Wielobarwna postać etnografa, plastyka, pedagoga i badacza kultury ludowej stała się tematem wystawy "Janusz Świeży (1884-1962) - etnograf z zamiłowania", zorganizowanej przez Oddział Historii Miasta Lublina oraz Dział Etnografii Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Z Małgorzatą Surmacz współtwórczynią wystawy (czynnej na Zamku Lubelskim do końca listopada 2013 r.) rozmawiał Wojciech Bernatowicz.

Nie szukałem nowości, szukałem muzyki

107 (sierpień 2013) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Na scenie występuje od czwartego roku życia. Anna Maria Jopek śpiewała o nim piosenkę. Sam o sobie mówi "muzyk ze wsi". W jaki sposób ten interesujący artysta odkrywa piękno muzyki? Z Joszkiem Brodą, multiinstrumentalistą o rzymsko-katolickiej brodzie i góralskim sercu, rozmawia Małgorzata Wielgosz.

Święto folkowej różnorodności

106 (czerwiec 2013) Autor: Olo Walicki Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

"O konkursie, jakim jest Nowa Tradycja, myślę głównie w kategoriach muzyki. Jako juror oceniający wykonawców staram się być maksymalnie autentyczny i prawdziwy. Moje różnorodne doświadczenia muzyczne - wiele lat poświęconych m.in. na pracę nad muzyką w teatrze czy granie muzyki improwizowanej - wszystko to się ułożyło tak, że teraz oglądając kolejne zespoły, interpretuję to również przez pryzmat swoich doświadczeń. Być może uwrażliwia mnie to na paletę bodźców, które się tutaj pojawiają. To niesamowicie kolorowy festiwal, różnorodny i zaskakujący..."

O werdykcie konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2013 i muzyce folkowej z Olem Walickim rozmawia Monika Koziołek.

Cygański Dom

104-105 (kwiecień 2013) Autor: Agnieszka Caban Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Europejskie Centrum Kultury i Edukacji Romów "Romano Kher" - "Cygański Dom" to nowa inicjatywa tworzona przez Radomskie Stowarzyszenie Romów "Romano Waśt" - Pomocna Dłoń. O historii idei, planach i doświadczeniu tworzenia miejsca wyjątkowego z Agnieszką Caban rozmawiała Monika Koziołek-Sulima.

Zapiski z kozackiego grodu

103 (grudzień 2012) Autor: Marianna Kril Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Hulaj-horod to przenośna bojowa budowla ze strzelnicami, którą wykorzystywali zaporoscy kozacy przy oblężeniu twierdz. Hulajhorodok to mała wioska na Ukrainie. Hulajhorod to też ukraiński zespół folklorystyczny, który swoją nazwę zaczerpnął właśnie od nazwy miejscowości, ale też ma wiele wspólnego z tym bojowym narzędziem: odkrywa to, o czym już zapominają, dociera tam, gdzie to najważniejsze ledwo żyje oraz chroni przed zniknięciem. Z liderem zespołu Hulajhorod - Serhijem Postolnikowym, rozmawia Mariana Kril.

„Co w zasięgu ręki mamy, na instrument przerabiamy”

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Monika Koziołek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

(…) Od zawsze w moim życiu obecna była muzyka, a to za sprawą mojego taty, muzyka Antka Kani. I od zawsze w moim życiu istniało coś w rodzaju "naturalnej pedagogiki", a to za sprawą mojej mamy, nauczycielki. Więc cóż innego mogło mnie spotkać kiedy dorosłam? W tej sytuacji tylko i wyłącznie połączenie muzyki z pedagogiką. Tak też się stało, zespoliłam te dwie cudowne dziedziny i jako absolwentka pedagogiki ponad 10 lat temu oddałam się w ręce przedszkolaków. Moje nowatorskie poczynania, zdobyta wiedza, doświadczenie w pracy z dziećmi, doczekały się uwieńczenia w postaci przedszkola artystycznego "Burczybas". (…)" Rozmowa z Katarzyną Kanią - Stróżewską.