Artykuły autora: Piotr Grochowski

Z folklorem już od szkoły średniej...

155 (4 2021) Autor: Piotr Grochowski, Autor: Patrycja Szura Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Dr hab. Piotr Grochowski jest profesorem w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, folklorystą i kulturoznawcą, redaktorem naczelnym czasopisma „Literatura Ludowa”. Jego zainteresowania badawcze obejmują folklorystykę i antropologię kulturową, folklor słowny, muzyczny i obrzędowy społeczności tradycyjnych oraz współczesne transformacje i adaptacje tradycji ludowych. Wśród podejmowanych przez profesora tematów znajduje się m.in. zjawisko folkloru współczesnego oraz współczesny ruch rodzimowierczy. O tym oraz o różnicy między folkiem a folklorem, pracy badawczej i jej współczesnych wyzwaniach rozmawiała Patrycja Szura.

Fot. z arch. P. Grochowskiego

Wątki słowiańskie we współczesnej kulturze Słowiańszczyzna

145 (6 2019) Autor: Piotr Grochowski, Autor: Witt Wilczyński, Autor: Jerzy Bartmiński, Autor: Maciej Szajkowski Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W swoich badaniach od wielu lat zajmuję się tradycyjną kulturą ludową Słowian. Przyglądam się też, jak poszczególne jej motywy i wątki są przetwarzane i wykorzystywane w różnych nurtach kultury współczesnej. W świetle tych obserwacji nie ulega dla mnie wątpliwości, że są one cały czas obecne i stanowią ważny element naszych obecnych praktyk kulturowych. Co więcej, w ostatnich latach w Polsce nasila się wręcz zjawisko, które można by określić jako (po)nowoczesne słowianofilstwo. Jego cechy charakterystyczne to przede wszystkim wernakularność oraz silne uwikłanie w kontekst ponowoczesnej kultury popularnej.

(Piotr Grochowski)

„Straszna zbrodnia rodzonej matki. Polskie pieśni nowiniarskie na przełomie XIX i XX wieku” Piotr Grochowski

108 (paŸdziernik 2013) Autor: Piotr Grochowski Dział: Nowości książkowe To jest pełna wersja artykułu!



Straszna zbrodnia rodzonej matki" to książka poświęcona pieśniom nowiniarskim, publikowanym w postaci druków ulotnych, opowiadającym o niezwykłych, często sensacyjnych zdarzeniach - wojnach i bitwach, klęskach żywiołowych i katastrofach, morderstwach i samobójstwach.

Folklor w dobie Internetu red. Gabriela Gańczarczyk, Piotr Grochowski

84 (grudzień 2009) Autor: Piotr Grochowski Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



To zbiór studiów i komunikatów, poświęconych różnym przejawom folkloru współczesnego, antropologii Internetu oraz kwestiom związanym z zastosowaniem technik komputerowych w zbieraniu, archiwizowaniu i analizowaniu materiałów etnograficznych i folklorystycznych.

Zaczytane brzmienia

84 (grudzień 2009) Autor: Piotr Grochowski Dział: Mikołajki Folkowe 2009 To jest pełna wersja artykułu!

„Dziady. Rzecz o wędrownych żebrakach i ich pieśniach”. Bohaterami niniejszej książki są wędrowni dziadowie-żebracy. Stanowili oni dawniej niezwykle barwną i aktywną grupę, która odgrywała istotną rolę w życiu tradycyjnych społeczności wiejskich. Byli swego rodzaju pośrednikami między światem żywych i zmarłych, modlili się, śpiewali pieśni, przynosili nowiny z dalekiego świata. Jednocześnie ze względu na swoją obcość i odmienność oraz otaczającą ich aurę tajemniczości wywoływali żywe zainteresowanie i skrajnie zróżnicowane reakcje.

Piotr Grochowski "Dziady. Rzecz o wędrownych żebrakach i ich pieśniach"

82 (sierpień 2009) Autor: Piotr Grochowski Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Bohaterami niniejszej książki są wędrowni dziadowie-żebracy. Stanowili oni dawniej niezwykle barwną i aktywną grupę, która odgrywała istotną rolę w życiu tradycyjnych społeczności wiejskich. Byli swego rodzaju pośrednikami między światem żywych i zmarłych, modlili się, śpiewali pieśni, przynosili nowiny z dalekiego świata, wzbudzali szacunek i strach.