Od Kujawiaka do Oberka

Festiwal "Od Kujawiaka do Oberka" jest kontynuacją jednego z najstarszych festiwali muzyki ludowej w województwie łódzkim – Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej "Od kujawiaka do oberka...". Przed nami kolejna edycja tego wydarzenia. Celem festiwalu jest zachowanie od zapomnienia tradycyjnej muzyki i pieśni, a także zainspirowanie młodych wykonawców do korzystania ze źródeł rodzimego folkloru muzycznego.

Dotychczasowym organizatorem konkursu było Muzeum Okręgowe w Sieradzu. W ubiegłym roku realizację wydarzenia przejął Łódzki Dom Kultury, we współpracy z Warckim Centrum Kultury.

W Festiwalu mogą wziąć udział:
- kapele autentyczne i opracowane,
- instrumentaliści ludowi,
- mistrzowie wraz ze swoimi uczniami,
- zespoły inspirowane folklorem.

Mile widziani są nie tylko twórcy zamieszkujący teren województwa łódzkiego, ale szeroko pojętej Polski centralnej, reprezentujący różne regiony etnograficzne.

Formuła konkursowa pozwala na uhonorowanie najlepszych uczestników i wyłonienie wykonawców, którzy wezmą udział w 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i będą reprezentowali województwo łódzkie.

Warunkiem wzięcia udziału w Festiwalu jest przesłanie poprawnie wypełnionego zgłoszenia do dn. 19 kwietnia 2024 roku na adres mailowy: osrodekregion@ldk.lodz.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Łódzki Dom Kultury, Dział Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów ul. Dowborczyków 18, 90-019 Łódź.

Karta zgłoszenia oraz regulamin dostępne są na stronie: https://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/od-kujawiaka-do-oberka-2024-r5921.
Patronat medialny: Pismo Folkowe, KulturaLudowa.pl, muzykatradycyjna.pl.
Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1382019399350680