Co w numerze 60-61

Od redakcji

60-61 (grudzień 2005) Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Podczas koncertu Kapeli ze Wsi Warszawa na "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie nie domykają się drzwi do sali widowiskowej, a ochroniarze niechętnie wpuszczają nadwyżkę zainteresowanych. Jest duch w narodzie! Cały festiwal udał się, bo była i zaduma, i żywe korzenie, i muzyczny cyrk - Perkalaba, mistrzowie pastiszu!

Klezzmates "Klezzmates"

60-61 (grudzień 2005) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Płytowy debiut formacji stworzonej przez muzyków grających od lat muzykę klasyczną, jazzową, symfoniczną, a także klezmerską.

Werchowyna "Pieśni święte i grzeszne"

60-61 (grudzień 2005) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Album dwupłytowy. Jeden z krążków zawiera pieśni święte, drugi zaś - pieśni "grzeszne" (tych nazbierało się prawie dwa razy więcej...).

Balkan Sevdah "Remizem"

60-61 (grudzień 2005) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Pierwszy krążek warszawskiej grupy istniejącej od 2004 roku. Zespół ma już na swoim koncie I nagrodę konkursu "Scena Otwarta" Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" (2004) i koncert na Festiwalu Kultury i Muzyki Orientalnej "Orient Lublin" (2004).

Folk w roli głównej?

60-61 (grudzień 2005) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • prof. Andrzej Bieńkowski-malarz, etnograf muzycznyAkademia Sztuk Pięknych w Warszawie
  • Krzysztof Krzyżanowski - reżyser, dziennikarz, reportażysta TVP 3 (Kraków
  • Danuta Buchczyk - reżyser
  • Grzegorz Linkowski - reżyser, Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka"
  • Jerzy Dynia - TVP 3 (Rzeszów)

O typach i odmianach gatunkowych kolęd polskich

60-61 (grudzień 2005) Autor: Jan Adamowski Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Współcześnie słowniki języka polskiego oraz leksykony terminologiczne potwierdzają głównie jedno znaczenie słowa kolęda. Jest to już tylko pieśń o Bożym Narodzeniu1, o ograniczonym obiegu - kościół i stół wigilijny oraz estrada i środki masowego przekazu. Należałoby może jeszcze dodać, że dzisiaj kolędy nie tyle się śpiewa, ile, przede wszystkim, słucha - w radiu, telewizji, z płyt, na estradzie, a nierzadko także w kościele.

Tymczasem, nawet w tak szczątkowo dochowanych innych znaczeniach tego słowa, można rozpoznać i odczytać zróżnicowane i bardziej archaiczne jego sensy. Ich szczegółowszą rekonstrukcję należy oprzeć na analizie historycznej i etymologicznej słowa.

Tadek u Antka, Antek u Tadka Antoni Kania

60-61 (grudzień 2005) Autor: Antoni Kania Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Antoni Kania to ostatni polski klezmer (w starym tego słowa znaczeniu); z niejednego pieca chleb jadł. Któż, nawet spoza folkowego środowiska, nie zna wylansowanej przez niego "Lipki"? Niezwykły gawędziarz, kolekcjoner i twórca instrumentów. Tylko część jego bogatego życia artystycznego udało się zmieścić w rozmowie przeprowadzonej przez Tadeusza Konadora.

Roots oberek roots

60-61 (grudzień 2005) Autor: Emil Majuk Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Czy jesteście gotowi na korzenie? - wołał ze sceny Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa. Okazało się, że tak. Jedni mniej, drudzy bardziej, ale mikołajkowa publiczność pokazała, że jest chłonna i otwarta na dobry, tradycyjny przekaz. A dostała soczystych korzeni porcję pierwszorzędną - od piątku do niedzieli na "Scenie Tradycji" można było usłyszeć i zobaczyć mistrzów, prawdziwych profesorów muzyki tradycyjnej. "Mikołajki Folkowe" w Lublinie grały od 9 do 11 grudnia, a "Scena Tradycji" miała podczas nich swoją pierwszą w historii festiwalu odsłonę.

Korsyka

60-61 (grudzień 2005) Autor: Marek Styczyński Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Projekt Karpaty Magiczne na zaproszenie Teatru "Łaźnia Nowa" i Ateliers Internationaux D'arts Contemporains przebywał na Korsyce, biorąc udział w międzynarodowym projekcie artystycznym pod nazwą "Traces de memoires" w ramach II Festiwalu Il a Mouvante (w czerwcu ubiegłego roku). Oto relacja z tej niezwykłej podróży.

The Yuval Ron Ensemble

60-61 (grudzień 2005) Autor: Piotr Majczyna Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Autorska płyta - znanego ze współpracy z gwiazdami bliskowschodniej muzyki tradycyjnej oraz world music amerykańskiego kompozytora, aranżera i instrumentalisty - Yuvala Rona, łączy w sobie, podobnie jak tytułowy motyw "drzewa życia", tradycje Wschodu i Zachodu.

Co mówią strzechy? Czyli o kulturze ludowej w Rzeszowskiem

60-61 (grudzień 2005) Autor: Dawid Półrolniczak Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Przyswojenie jednej publikacji zawierającej najpotrzebniejsze dane, zamiast wielu tomów, jest optymalnym rozwiązaniem dla czytelnika, będącego mniej lub bardziej wytrawnym eksploratorem określonego obszaru tematycznego. Dobrze, że na rynku wydawniczym związanym z kulturą tradycyjną pojawiają się pozycje umożliwiające - jednocześnie sprawne, ale i głębokie - poznanie wybranej tematyki. Wnikliwie opracowane kompendia, encyklopedie czy leksykony stanowią praktyczny zbiór wiadomości. Wprowadzają w daną dziedzinę wiedzy i jednocześnie odsyłają do innych źródeł informacji, będących ich podstawą. Przez to dają możliwość rozszerzenia obszaru poszukiwań. Ułatwiają też szybkie odnalezienie danych, dotyczących konkretnego zjawiska, dzięki alfabetycznemu uporządkowaniu haseł oraz odsyłaniu czytelnika do powiązanych pojęć.

Inaczej nie może być Iwan Zelenczuk

60-61 (grudzień 2005) Autor: Krzysztof Krzyżanowski Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

"Jak zabraknie mi sił, to przekażę któremuś pałeczkę, a mam trzech synów. Osiedlą się w tej wsi, w drugiej i trzeciej... I myślę, że będą podtrzymywać tę tradycję i będą kolędować. Inaczej nie może być" - mówi Iwan Zelenczuk, wieloletni wójt wsi Krzyworównia (Kryworiwnia) na Huculszczyźnie opowiadając o tamtejszym kolędowaniu.

Chcemy, by Amerykanie poznali naszą kulturę The Yuval Ron Ensemble

60-61 (grudzień 2005) Autor: Anna Gajda Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Tak mówi o sobie i swojej muzyce The Yuval Ron Ensemble - grupa ze Stanów Zjednoczonych grająca muzykę Bliskiego Wschodu. Formacja wystąpiła na grudniowych "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie. Przez wielu stałych bywalców została uznana za jedną z najciekawszych grup w historii całego festiwalu.

Uroki pogranicza [sztuk] (Folk a sprawa polska)

60-61 (grudzień 2005) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Miarą żywotności muzycznej tradycji może być fakt odwoływania się do niej oraz jej interpretowania (i reinterpretowania) przez kolejne pokolenia artystów. Z kolei miarą mądrości i świadomości tychże kolejnych pokoleń może być umiejętność, głębia i jakość odwołań do tradycji. Dla tej współzależności nieobojętne może też być chyba - brzmiące niemal jak aforyzm - zdanie, że nawet najbardziej awangardowe rozwiązania muzyczne odwołują się zazwyczaj prawie bezpośrednio do tradycji.

Adwent w Ciechanowcu

60-61 (grudzień 2005) Autor: Jacek Jackowski Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, jedno z dwóch takich muzeów w Polsce, jest miejscem, w którym bez względu na porę roku panuje szczególna atmosfera. Zrekonstruowany XVIII-wieczny pałac (w którym mieszczą się ekspozycje), stara wozownia, kompleks skansenowy, czternastohektarowy park ze starym drzewostanem - to tylko niektóre atrakcje tego zakątka na pograniczu Mazowsza i Podlasia.

Kolędowanie z Domem Tańca

60-61 (grudzień 2005) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

p>Polacy lubią śpiewać kolędy. Jednak, jak powszechnie wiadomo, na ogół umieją śpiewać po dwie zwrotki tych najpopularniejszych. Rzecz jasna są chlubne wyjątki. Przed świętami Bożego Narodzenia w Warszawie, w podziemiach kościoła na Wierzbnie, można było nauczyć się kolęd ludowych.

Cieszyńskie nebe - Těšínské niebo

60-61 (grudzień 2005) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

"Cieszyńskie nebe - Těšínské niebo", czyli historia Cieszyna opowiedziana w sposób wesoły, acz wywołujący momentami zadumę (ci, którzy twórczość Nohavicy znają, wiedzą doskonale w czym rzecz), dotarło wreszcie do Warszawy, a dokładnie do Teatru Na Woli. To dzieło aktorów sceny polskiej i czeskiej teatru z Czeskiego Cieszyna.

Gen-DOS

60-61 (grudzień 2005) Autor: Jacek Szczepanek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W piątek, 25 listopada, po raz kolejny do Warszawy zawitał Gendos. Jest on jednym z najbardziej znanych na świecie mieszkańców republiki Tuwy w środkowej Syberii. Mistrz śpiewu gardłowego, instrumentalista, szaman, eksperymentator, rockman - to różne z jego wcieleń. Tym razem wziął ze sobą dwóch muzyków swojej etnorockowej grupy występującej pod szyldem Gen-DOS (Aleksandr Miedwiediew - gitara akustyczna i elektryczna; Aleksiej Saaja - morinhuur, gitara basowa). Na warszawskim koncercie dołączył do nich grający na tabli Jędrzej Kuziela.

Jarmark Jadwiżański

60-61 (grudzień 2005) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W sobotę, 15 października, nie po raz pierwszy zorganizowano na leśnickim zamku - w jednej z dzielnic Wrocławia, Jarmark Jadwiżański, ale po raz pierwszy z takim rozmachem! Ta cykliczna impreza plenerowa, połączona z obchodami święta patronki leśnickiej parafii - św. Jadwigi, organizowana jest od połowy lat 90.

Warszawa - Bęc Zmiana

60-61 (grudzień 2005) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W stołecznej siedzibie fundacji "Flowers of Life", 17 grudnia odbyło się finałowe spotkanie z cyklu "Miasto Warszawa, Rzeka Wisła". Było to połączenie sztuki opowiadania (Grupa Studnia O) z dobrą mazowiecką nutą (kapela Domu Tańca) i prezentacją projektów uatrakcyjnienia nadwiślańskich brzegów w obrębie Warszawy.

Wilia po rycersku

60-61 (grudzień 2005) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Już po raz kolejny wojowie z I Chorągwi Czarnego Rycerza Kasztelanii Będzińskiej zorganizowali w swojej siedzibie - na będzińskim zamku, wieczór wigilijny po rycersku. Kasztelan - Krzysztof Czarny Rycerz, zaprosił do uczestnictwa w spotkaniu, które odbyło się 17 grudnia, zaprzyjaźnione białogłowe i wojów z całej Polski.

Betlejem Lubelskie

60-61 (grudzień 2005) Autor: Małgorzata Nieciecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 16-18 grudnia po raz trzeci odbył się w lubelskim Teatrze im. H. Ch. Andersena Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Betlejem Lubelskie". Swoje sztuki zaprezentowały między innymi zespoły z Polski, Białorusi i Rosji.

Szopki Krakowskie 2005

60-61 (grudzień 2005) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Współcześni twórcy szopek krakowskich na ogół umieszczają w nich imitacje słynnych zabytków tego miasta. Najpopularniejszym z motywów przez nich wykorzystywanych jest wieża kościoła Mariackiego, nie mniej często pojawiają się fragmenty Sukiennic, Barbakanu, Wawelu. Niektóre z wieżyczek w szopkach posiadają chodzący zegar, a umieszczone w oknach witraże są dodatkowo podświetlane elektrycznie.

Jar "Wiasna krasna"

60-61 (grudzień 2005) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2004, CD BMAgroup 044

Białoruski duet Jar - Masza i Natasza - Maria Łagodicz i Natalia Piatrowicz, przebojem zdobyły publiczność i jury Festiwalu "Mikołajki Folkowe" 2002. Wraz z nagrodą otrzymały sesję nagraniową, którą wykorzystały nagrywając debiutancką płytę. Znajduje się na niej 14 pieśni ludowych w autorskich aranżacjach i na końcu, jak to bywa obecnie w zwyczaju, 2 remiksy. Jest i kołysanka, i kolęda. Wydaje się, że środki wyrazu duet ma niewielkie - wiolonczela i wokal, trochę "pomagajek", czasem fujarka, a jakie bogactwo brzmień, jaka ekspresja!



Odpust Zupełny "Renesans średniowiecza"

60-61 (grudzień 2005) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2005, CD A. A. Nicolaus

Odpust Zupełny to lubelska formacja muzyki dawnej. W odróżnieniu od innych zespołów tego typu, Odpust podszedł do tematu w sposób zdecydowanie frantowski. Większość kawałków utrzymana jest bardziej w konwencji żartobliwo-prześmiewczej, niż stricte patetycznej. Na płycie znalazły się między innymi klimaty szkockie, brytyjskie, hiszpańskie, a także tańce włoskie i fraszki Jana z Kijan.



Roksana Vikaluk "Barwy. Absolutely Live"

60-61 (grudzień 2005) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2005, CD Wydawnictwo 21 21.015

Roksana Vikaluk jest Ukrainką od kilkunastu lat mieszkającą w Polsce. Jej pierwsza, całkowicie autorska płyta "Barwy. Absolutely Live " to zapis koncertu, jaki odbył się w lutym 2005 roku w Morągu. Krążek zawiera kompozycje własne artystki, jak też ukraińskie utwory ludowe we współczesnych, zaskakujących aranżacjach. Połączenie pradawnej, słowiańskiej tradycji ze współczesnym brzmieniem instrumentów elektronicznych nadaje muzyce Vikaluk absolutnie niepowtarzalny charakter.



Grzegorz Tomaszewski "Rośnie ziele"

60-61 (grudzień 2005) Autor: Grzegorz Tomaszewski Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2005, CD Impress

Co zrobił jeden muzyk z pięcioma cytrami? Nagrał dobrą płytę. W ten sposób najkrócej można określić album "Rośnie ziele". Połowa utworów to aranżacje melodii ludowych. Pozostałe to kompozycje inspirowane muzyką tradycyjną. I jedne, i drugie zagrane są wirtuozersko.