Odpust Zupełny

"Renesans średniowiecza"

2005, CD A. A. Nicolaus

Odpust Zupełny to lubelska formacja muzyki dawnej. W odróżnieniu od innych zespołów tego typu, Odpust podszedł do tematu w sposób zdecydowanie frantowski. Większość kawałków utrzymana jest bardziej w konwencji żartobliwo-prześmiewczej, niż stricte patetycznej. Na płycie znalazły się między innymi klimaty szkockie, brytyjskie, hiszpańskie, a także tańce włoskie i fraszki Jana z Kijan. Są tu i okołofolkowe śpiewy i plumkania ("Piękne jest koło rycerskie"), ale też profesjonalne dźwięki liry korbowej, oboju czy mandoli. Zespół zdobył Grand Prix na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2003 i sporo koncertuje, więc materiał zawarty na długo oczekiwanej płycie znany jest już z występów. Nic to jednak nie szkodzi, bo nagrania w profesjonalnej wersji studyjnej przyjemnie się słucha. Niewątpliwie Odpust jest jedną z ciekawszych kapel muzyki dawnej, która, trudny w sumie dla przeciętnego człowieka temat muzyczny, całkiem udanie przybliża.

Krążek zawiera też bożonarodzeniową niespodziankę: "Weźmij płytę tłoczoną z labiryntem i włożywszy w odtwarzacz (nie komputerowy jednak, ale pospolity, do muzyki), cofnij do utworu pierwszego. Atoli nie zatrzymuj się, lecz cofanie kontynuuj, aż poczujesz opór. Będzie to takoż mniej więcej przy liczbach -3,36. K' woli poznania co zacz, wysłysz uważnie a śpiewaj w Wiliją".Skrót artykułu: 

2005, CD A. A. Nicolaus

Odpust Zupełny to lubelska formacja muzyki dawnej. W odróżnieniu od innych zespołów tego typu, Odpust podszedł do tematu w sposób zdecydowanie frantowski. Większość kawałków utrzymana jest bardziej w konwencji żartobliwo-prześmiewczej, niż stricte patetycznej. Na płycie znalazły się między innymi klimaty szkockie, brytyjskie, hiszpańskie, a także tańce włoskie i fraszki Jana z Kijan.Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!