Folkowe rytmy świataRedlin

Muzycy grupy Redlin buszując po kulturowych zakamarkach folkowych, odwołują się do znanych dźwięków - od góralskich pokrzykiwań po irlandzkie, country i rosyjskie brzmienia. Utwory, inspirowane kulturą różnych stron świata, grane są w konwencji poprockowej. Energetyczne brzmienie zespołu sprawia, że trudno o kontemplację jego muzyki, w miejsce tej kontemplacji pojawia się aktywny udział publiczności na każdym koncercie. Zespół powstał w 1999 roku w Jastrzębiu Zdroju. Od tego czasu występował na wielu koncertach w całym kraju, między innymi na scenie folkowej "Przystanku Woodstock" w 2002 i 2003 roku. W 2003 grupa wydała bazującą na ludowych brzmieniach płytę "Intro". W skład tej ekspresywnej formacji wchodzą: Krzysztof Drożniak - gitara akustyczna; Sławomir Malinowski - flet poprzeczny, harmonijka ustna; Łukasz Lechowski - skrzypce; Marcin Pytka - gitara elektryczna, mandolina; Piotr Fujcik - gitara basowa; Przemysław Sokół - perkusja. (Kontakt: 0604 422 726; biuro@redlin.pl ;http://www.redlin.pl ).

Turnioki

Arkadiusz Wiech, góral z Lachowic pod Babią Górą, z miłości do gór, kultury góralskiej i gry na gitarze w 2000 roku założył zespół, w skład którego weszli: Leszek Wiśniowski - flet poprzeczny, saksofon tenorowy; Dominik Bieńczycki - skrzypce; Michał Baraniewicz - perkusja; Piotr Gołębiowski - gitara basowa; Damian Kocur - instrumenty klawiszowe, śpiew. Współczesna aranżacja muzyki góralskiej w wykonaniu Turnioków opiera się głównie na łączeniu jej z muzyką rockową między wirtuozowską estetyką funky z jednej strony, a jazz-rockiem, rapem, reggae z drugiej. Nieobca jej też muzyka klasyczna. Żywiołowość grupy, jej dynamiczność uzewnętrznia się na scenie w spontanicznych układach choreograficznych, które ożywiają koncert. Formacja zagrała ponad trzysta koncertów. Występowała w Niemczech, Czechach, Meksyku, na Słowacji i Ukrainie. Energetyczne śpiewy i tańce, a także umiejętności instrumentalistów odbierane są bardzo entuzjastycznie przez publiczność. Turnioki występują również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Grupa wydała dwie płyty autorskie - "Bycek" i "Piyrwso Gwiozdka" oraz kilka wspólnie z innymi wykonawcami. (Kontakt: 0602 378 737; folk@box.pop.pl ;http://www.turnioki.pl ).

Tyrolia Band

Formacja wykonuje muzykę tyrolską (określaną w krajach niemieckojęzycznych jako Alpen-Rock). W repertuarze zespołu znajdują się ludowe utwory niemieckie, bawarskie, austriackie, szwajcarskie oraz słoweńskie. Zespół tworzy także aranżacje łącząc "muzykę alpejskiego ludu" z innymi gatunkami muzycznymi. Kompozycje w stylu tyrolskim wzbogacone są wirtuozerskimi partiami instrumentalnymi i wokalnymi - jodłowaniem. Tyrolia Band wykonuje utwory w dwóch wersjach językowych - oryginalnej i polskiej. W ostatnich latach zespół zaistniał także na scenach Niemiec, Słowacji i Austrii uczestnicząc w popularnych świętach piwa lub wina, zwanych "Oktoberfestami". W 2004 roku grupa nagrała płytę "Perła Tyrolu". Zespół tworzą: Dagmara Ścibik - wokal; Leszek Ścibik - wokal, klarnet; Janusz Korczyk - akordeon; Arkadiusz Wiech - gitara; Mariusz Mika - trąbka; Sylwester Walczak - gitara basowa; Łukasz Walczak - perkusja. (Kontakt: 0602 439 313; biuro@tyroliaband.com ;http://www.tyroliaband.com ).

"Folkowe rytmy świata. Redlin. Turnioki. Tyrolia Band" (płyta promocyjna).
Skrót artykułu: 

"Folkowe rytmy świata. Redlin. Turnioki. Tyrolia Band"

Dodaj komentarz!