Artykuły autora: Ewa Wawoczny

Ewa Wawoczny "Dwieście legend i podań z terenu powiatu raciborskiego i okolic"

68 (kwiecień 2007) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Racibórz 2005

Książka opracowana przez naszą redakcyjną koleżankę Ewę Wawoczny (stali Czytelnicy znają ją z działu "Rycerska brać") to pozycja zaadresowana do fascynatów kultury ludowej, zwłaszcza zainteresowanych folklorem słownym Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, historyków, dialektologów, ale także do turystów, którzy do swoich wędrówek po Polsce chcą dołączyć garść informacji trudniejszych do odnalezienia w zwykłych przewodnikach.



Na zamku zimą?

67 (luty 2007) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Dlaczego nie... Wprawdzie ktoś mógłby sądzić, że współcześni rycerze pakują tobołki jedynie w lecie, kiedy to wybierają się na turnieje rycerskie i inne podobne imprezy historyczne, podczas których odtwarzane są realia doby średniowiecza. Coraz częściej jednak zdarza się, że miłośnicy "historii żywej" spotykają się również poza sezonem, zjeżdżając do pobliskich zamków, by w ich komnatach lub podziemiach kultywować tradycje przodków.

Przodkowie dawni i potężni

63-64 (sierpień 2006) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Odtwórców realiów doby średniowiecza przybywa z roku na rok. Ruch rycerski pojawił się w latach 70.,kiedy to w Golubiu-Dobrzyniu Zygmunt Kwiatkowski zorganizował pierwszy współczesny turniej rycerski.Nie wiedział wówczas, że po dwudziestu latach bractwa rycerskie zaczną wyrastać w Polsce jakgrzyby po deszczu. Nie wiedział też, że po roku 2000 nawet w najmniejszej mieścinie będą sięodbywać turnieje, walki wojów i pokazy rzemiosła tradycyjnego. Takie były początki.Dziś bractw rycerskich można naliczyć - jak podaje Serwis Ruchu Rekonstrukcyjnego i OdtwórczegoRoberta Bagrita - ponad 450, a ich liczba wciąż wzrasta. Są to grupy zrzeszające od kilkudo kilkuset osób w różnym wieku.

Jarmark Jadwiżański

60-61 (grudzień 2005) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W sobotę, 15 października, nie po raz pierwszy zorganizowano na leśnickim zamku - w jednej z dzielnic Wrocławia, Jarmark Jadwiżański, ale po raz pierwszy z takim rozmachem! Ta cykliczna impreza plenerowa, połączona z obchodami święta patronki leśnickiej parafii - św. Jadwigi, organizowana jest od połowy lat 90.

Wilia po rycersku

60-61 (grudzień 2005) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Już po raz kolejny wojowie z I Chorągwi Czarnego Rycerza Kasztelanii Będzińskiej zorganizowali w swojej siedzibie - na będzińskim zamku, wieczór wigilijny po rycersku. Kasztelan - Krzysztof Czarny Rycerz, zaprosił do uczestnictwa w spotkaniu, które odbyło się 17 grudnia, zaprzyjaźnione białogłowe i wojów z całej Polski.

Zaślubiny w giezłach i kolczugach

58 (wrzesień 2005) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Coraz więcej panien i kawalerów ze współczesnego ruchu rycerskiego nie wyobraża sobie ślubu i wesela bez przyjaciół w średniowiecznych strojach i w historycznej scenerii.

Jeszcze do niedawna białogłowy i rycerze uczestniczyli w turniejach rycerskich tylko dla zabawy, miło spędzając swój wolny czas. Latem wyjeżdżali w weekendy na imprezy historyczne, aby spotkać się z przyjaciółmi z innych bractw, powalczyć, potańczyć i napić się miodu pitnego podczas biesiady. Od jakiegoś czasu można zauważyć, że członkostwo w bractwach rycerskich dla niektórych to nie tylko "nieszkodliwe szaleństwo" i miłość do tradycji, ale pewnego rodzaju sposób na życie.

Anno Domini 2003 O letnich imprezach rycerskich

47 (kwiecień 2003) Autor: Ewa Wawoczny Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Dla niektórych wojów sezon turniejowy wciąż trwa, dla innych zakończenie wakacji oznacza schowanie historycznego stroju i elementów uzbrojenia w ciemnym kącie szafy, w którym przeleżą jesień i zimę, by wiosną znów ujrzeć światło dzienne.