Artykuły autora: Andrzej Bieńkowski

Ocalone bogactwo rozmowa z Andrzejem Bieńkowskim

100 (czerwiec 2012) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Tej postaci nie trzeba przedstawiać nikomu kto interesuje się kulturą ludową, kto kocha oberki, mazurki i dawne pieśni. Andrzej Bieńkowski – malarz, pedagog, ale przede wszystkim badacz kultury tradycyjnej. Jego publikacje, firmowane renomowanym już znakiem wydawnictwa Muzyka Odnaleziona, które współtworzy z żoną Małgorzatą, są obowiązkową lekturą każdego miłośnika tradycji i muzyki ludowej. Jarmark Jagielloński w Lublinie był okazją, aby zapytać Andrzeja Bieńkowskiego o jego spojrzenie na tradycję, o wiejskich muzykantów – szamanów, jak nazywa ich badacz, oraz o jego fascynację wsią, którą wciąż odkrywa.

Koncert „Nasi Mistrzowie” na Nowej Tradycji Warszawa, 12 maja 2011

92-93 (kwiecień 2011) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Wydarzenia, zapowiedzi, patronaty To jest pełna wersja artykułu!

Pierwszego dnia Festiwalu Nowa Tradycja - 12 maja - tradycyjnie już wysłuchamy koncertu muzyki wiejskiej. Tym razem przygotowuje go Andrzej Bieńkowski. Wystąpią: zespół śpiewaczy z Gałek Rusinowskich i Kapela Foktów z Radomskiego, Jan Cebula - skrzypek z Rzeszowskiego wraz z Witkiem i Anią Brodą oraz zespół śpiewaczki Danii Czekun z Polesia ukraińskiego.

Andrzej Bieńkowski "1000 kolmetrów muzyki. Warszawa-Kijów"

84 (grudzień 2009) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!Książka powstawała w latach 1999-2009. To kontynuacja badań nad muzyką i kulturą wiejską Andrzeja Bieńkowskiego, opis funkcjonowania tej kultury teraz i śladów po niej. Dotyczy głównie Polski centralnej, Lubelszczyzny, z czasem badania sięgają Ukrainy (Polesie, Wołyń, ukraińskie Roztocze).

Czas przyjdzie każdemu Kazimierz Meto (1922-2008)

83 (październik 2009) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Zamiast Sondy To jest pełna wersja artykułu!
  Kazimierz Meto (1922-2008) - artysta wiejski, skrzypek-samouk, grający archaiczny (wywodzący się z XIX w. repertuar z okolic Rzeczycy

  Artystę wspominają:

 • Andrzej Bieńkowski - malarz, fotograf, etnograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autor książek "Ostatni wiejscy muzykanci", "Sprzedana muzyka" i "1000 kilometrów muzyki" oraz współzałożyciel wydawnictwa "Muzyka odnaleziona"
 • Maciej Filipczuk - skrzypek i przyjaciel Kazimierza Meto

Jadąc przez Roztocze

82 (sierpień 2009) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Książka z płytą CD, dokumentacja badań terenowych Andrzeja Bieńkowskiego

Muzyka i fotografie do książek z płytami pochodzą z archiwum tradycyjnej polskiej i ukraińskiej muzyki i śpiewów wiejskich. Archiwum powstaje od 1980 roku. Nagrania robione są w domach muzykantów, to klimat naturalnego muzykowania. Zbiory zawierają zarówno nagrania najstarszych typów kapel wiejskich, jak i współczesnej muzyki weselnej.

Kajocy. Wokół Kędzierskich. Radomskie

79 (marzec 2009) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Nagrania z archiwum Andrzeja Bieńkowskiego z lat 2003-2007
Książka + CD, Muzyka odnaleziona, 2008

Kajocy. To tajemnicze słowo wymaga wyjaśnienia. Usłyszałem je w Radomskim w 1979 roku. Podszedł do mnie pastuch znudzony samotnością. Powiedział, pokazując wieś na horyzoncie - to był Rdzuchów: panie, tam to mieszkają Kajocy, oni grają takie wygibusy na skrzypcach, że aż się chce tańczyć. .

Andrzej Bieńkowski "Koniec basów. Kraśnica. Opoczyńskie"

75 (czerwiec 2008) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Książka + CD, Muzyka odnaleziona, 2008

Jak głęboko możemy sięgnąć w przeszłość wiejskiej muzyki, nie tracąc zrozumienia dla jej oddziaływania i emocji, które wywoływała? Trzystrunowe basy opoczyńskie, uważane za instrument drugoplanowy, prawie perkusyjny, potraktowałem jako symbol tradycyjnej muzyki. Zniknięcie basów z kapel miało poważne skutki. Był to koniec muzyki, która wywodziła się ze śpiewu (mazurki) i początek nowoczesnej muzyki wiejskiej - już z harmoniami, akordeonami, dęciakami. Nadchodził czas muzyki z miasta. Od tej pory muzykanci byli wynajętym zespołem a nie współuczestnikami trudnego dziś do zrozumienia weselnego szaleństwa.Andrzej Bieńkowski "Śpiewy Polesia. Ukraina"

75 (czerwiec 2008) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Książka + CD, Muzyka odnaleziona, 2008

Jak głęboko możemy sięgnąć w przeszłość wiejskiej muzyki, nie tracąc zrozumienia dla jej oddziaływania i emocji, które wywoływała? Trzystrunowe basy opoczyńskie, uważane za instrument drugoplanowy, prawie perkusyjny, potraktowałem jako symbol tradycyjnej muzyki. Zniknięcie basów z kapel miało poważne skutki. Był to koniec muzyki, która wywodziła się ze śpiewu (mazurki) i początek nowoczesnej muzyki wiejskiej - już z harmoniami, akordeonami, dęciakami. Nadchodził czas muzyki z miasta. Od tej pory muzykanci byli wynajętym zespołem a nie współuczestnikami trudnego dziś do zrozumienia weselnego szaleństwa.Andrzej Bieńkowski "Czas harmonii. Pierwsi harmoniści"

73 (grudzień 2007) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!

Muzyka odnaleziona zajmować się będzie promowaniem i popularyzowaniem działań niszowych w obrębie kultury, zwłaszcza muzyki wiejskiej. Powstała z inicjatywy Małgorzaty i Andrzeja Bieńkowskich.

Ostatni wiejscy muzykanci Filmy oraz wystawa fotografii Andrzeja Bieńkowskiego

66 (grudzień 2006) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Mikołajki Folkowe 2006 To jest pełna wersja artykułu!

Odchodzący świat wiejskiego życia, a zwłaszcza muzycznej kultury tradycyjnej, z całą jego autentycznością, prostotą i niepowtarzalnym kolorytem zainspirował Andrzeja Bieńkowskiego do stworzenia czegoś, co pozwala na chwilę zatrzymać mijający czas i bliżej przyjrzeć się temu, co powoli staje się przeszłością.

Folk w roli głównej?

60-61 (grudzień 2005) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

 • prof. Andrzej Bieńkowski-malarz, etnograf muzycznyAkademia Sztuk Pięknych w Warszawie
 • Krzysztof Krzyżanowski - reżyser, dziennikarz, reportażysta TVP 3 (Kraków
 • Danuta Buchczyk - reżyser
 • Grzegorz Linkowski - reżyser, Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka"
 • Jerzy Dynia - TVP 3 (Rzeszów)

Ostatni wiejscy muzykanci

31 (listopad 2000) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Niebawem nakładem wydawnictwa Prośzyński i S-ka ukaże się długo oczekiwana przez miłośników folkloru książka Andrzeja Bieńkowskiego zatytułowana "Ostatni wiejscy muzykanci" (do książki dołączona jest płyta kompaktowa). Jej autor jest artystą malarzem, etnografem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Za swoje dokonania otrzymał nagrodę imienia Oskara Kolberga. Materiały do książki zgromadził, przemierzając wsie Polski centralnej przez 20 lat. Książka opowiada o ostatniej generacji wiejskich muzykantów, ich obyczajach i muzyce. Jest zapisem odchodzenia kultury wsi, próbą analizy przyczyn jej zaniku, a zarazem świadectwem jej wyjątkowości i oryginalności.

Czego szukamy na wsi? A. Bieńkowski "Ostatni wiejscy Muzykanci"

32 (styczeń 2001) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Zachęcać Szanownego Czytelnika do lektury tej bogato ilustrowanej fotografiami (267 stron) książki, mam nadzieję, specjalnie nie muszę. Poprzestanę tylko na stwierdzeniu, że wielu zajmujących się czynnie lub interesujących się folkiem ma o polskiej muzyce wiejskiej, bez urazy, blade pojęcie.