Artykuły z działu: Wydarzenia, zapowiedzi, patronaty

Koncert „Nasi Mistrzowie” na Nowej Tradycji Warszawa, 12 maja 2011

92-93 (kwiecień 2011) Autor: Andrzej Bieńkowski Dział: Wydarzenia, zapowiedzi, patronaty To jest pełna wersja artykułu!

Pierwszego dnia Festiwalu Nowa Tradycja - 12 maja - tradycyjnie już wysłuchamy koncertu muzyki wiejskiej. Tym razem przygotowuje go Andrzej Bieńkowski. Wystąpią: zespół śpiewaczy z Gałek Rusinowskich i Kapela Foktów z Radomskiego, Jan Cebula - skrzypek z Rzeszowskiego wraz z Witkiem i Anią Brodą oraz zespół śpiewaczki Danii Czekun z Polesia ukraińskiego.

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” Warszawa, 25-30 kwietnia 2011

92-93 (kwiecień 2011) Autor: Jagna Knittel Dział: Wydarzenia, zapowiedzi, patronaty To jest pełna wersja artykułu!

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” został powołany do życia w 2010 r. z okazji Roku Chopinowskiego. Zaczęło się od śledzenia losów polskich ludowych mazurków, które przez wieki wędrowały po całym świecie – „mazurkę” tańczy się zarówno we Francji, jak i we Włoszech, w Portugalii, a nawet na wyspach Zielonego Przylądka. W krajach skandynawskich tańczy się taniec „polska”. Nasze rodzime rytmy pobrzmiewają w twórczości europejskich kompozytorów okresu baroku (np. u H.G. Telemanna), a potem u wielu późniejszych wielkich – Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego.

Jedyne takie Folkowisko Gorajec, 15-17 lipca

92-93 (kwiecień 2011) Dział: Wydarzenia, zapowiedzi, patronaty To jest pełna wersja artykułu!

Chociaż przez okrągły rok w zagubionym wśród lasów Roztocza Gorajcu jest cicho i spokojnie, to przez jeden lipcowy weekend, gdy zjeżdżają się tu miłośnicy folku, wschodniej kultury oraz dobrej zabawy, wieś zamienia się w centrum kultury pogranicza polsko-ukraińskiego.