Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”

Warszawa, 25-30 kwietnia 2011

Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" został powołany do życia w 2010 r. z okazji Roku Chopinowskiego. Zaczęło się od śledzenia losów polskich ludowych mazurków, które przez wieki wędrowały po całym świecie - "mazurkę" tańczy się zarówno we Francji, jak i we Włoszech, w Portugalii, a nawet na wyspach Zielonego Przylądka. W krajach skandynawskich tańczy się taniec "polska". Nasze rodzime rytmy pobrzmiewają w twórczości europejskich kompozytorów okresu baroku (np. u H.G. Telemanna), a potem u wielu późniejszych wielkich - Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego. Organizatorzy festiwalu postanowili stworzyć przestrzeń dla tradycyjnych polskich rytmów, będącą jednocześnie miejscem spotkań wykonawców z różnych stron i z różnych gatunków muzycznych. Na festiwalowej scenie grają zarówno muzycy klasyczni, jazzowi, kompozytorzy współcześni jak i wiejscy muzykanci - wzajemnie ucząc się od siebie. W klubie festiwalowym (w warszawskim "Skwerze") codziennie tańczą tłumy - do muzyki granej przez światowej sławy wykonawców i znakomite wiejskie kapele.

W tym roku trzecia już edycja festiwalu ruszy tradycyjnie w poniedziałek wielkanocny - 25 kwietnia. W programie, obok ludowych mazurków w wykonaniu wiejskich muzykantów i ich młodych uczniów, znajdzie się inspirowana ludowymi melodiami muzyka baroku (wyk. Notre Orchestre de Pologne - "Polnische Muzik") oraz kompozytorów XX wieku - m. in. mazurki Karola Szymanowskiego w interpretacji zespołu Kwadrofonik. Na koncercie w kościele sióstr Wizytek, obok pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego i Mikołaja Góreckiego, zabrzmią autentyczne pieśni kurpiowskie w wykonaniu zespołu Monodia oraz śpiewaków wiejskich z tego regionu.

W klubie festiwalowym, oprócz wiejskich muzykantów, usłyszymy muzyków jazzowych: Jacek Mielcarek Quintet, Marcina Pospieszalskiego, Jana i Mateusza Smoczyńskich. 30 kwietnia - najgorętszy akcent festiwalu - mazurkowa "Noc Tańca".

Jak zwykle istotną częścią festiwalu będą warsztaty: śpiewu, tańca, gry na tradycyjnych instrumentach - skrzypcach, bębnie, cymbałach, harmonii, suce biłgorajskiej, a także - mazurków wiejskich dla pianistów. Zajęcia poprowadzą wiejscy mistrzowie.

Będą i nowe festiwalowe przedsięwzięcia:

1. Konferencja "Muzyka ocalona", która będzie spotkaniem reprezentantów archiwów i posiadaczy prywatnych zbiorów archiwalnych z całej Polski.
2. "Targowisko Instrumentów", na które zaproszeni są wystawcy z całej Polski, twórcy i renowatorzy unikalnych polskich instrumentów. Przyjadą liry korbowe, cymbały, basetle, barabany, basy kaliskie, suki biłgorajskie i wiele innych.
3. I trzecie, najważniejsze nowe przedsięwzięcie - konkurs "Stara Tradycja". Narodził się z ciekawości co do młodych muzyków - amatorów grających i śpiewających melodie swoich, i nie tylko swoich, "dziadków i babć". Organizatorami kierowała intuicja, że w różnych dużych i małych miejscach w Polsce: w domach kultury, na warsztatach, festiwalach i zabawach, a czasami tylko przed publicznością złożoną z rodziny czy przyjaciół, grają młodzi ludzie, którzy nie są jeszcze znani, a z zapałem studiują i w życie przenoszą tradycje muzyki ludowej swojego rodzinnego lub też indywidualnie wybranego, ulubionego regionu. Nowością w konkursie jest zaproszenie do obrad jury oprócz ekspertów także tradycyjnych wiejskich muzykantów - bo kto jak kto, ale to oni, mistrzowie, mogą właściwie ocenić starania młodych muzykantów.

Nie pomyliliśmy się - napływające zgłoszenia i nagrania są dowodem naszych dobrych przeczuć. Możemy więc z radością zaprosić wszystkich do wysłuchania laureatów konkursu "Stara Tradycja", którzy wystąpią podczas Nocy Tańca wiosennej edycji festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata"- mówią organizatorzy.

Program oraz szczegółowe informacje o konkursie "Stara Tradycja" i "Targowisku" www.festivalmazurki.pl.

Skrót artykułu: 

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” został powołany do życia w 2010 r. z okazji Roku Chopinowskiego. Zaczęło się od śledzenia losów polskich ludowych mazurków, które przez wieki wędrowały po całym świecie – „mazurkę” tańczy się zarówno we Francji, jak i we Włoszech, w Portugalii, a nawet na wyspach Zielonego Przylądka. W krajach skandynawskich tańczy się taniec „polska”. Nasze rodzime rytmy pobrzmiewają w twórczości europejskich kompozytorów okresu baroku (np. u H.G. Telemanna), a potem u wielu późniejszych wielkich – Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego.

Dodaj komentarz!