Artykuły autora: Małgorzata Nieciecka

Trębacze z Serbskiej Guczy

88 (październik 2010) Autor: Małgorzata Nieciecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Od pięćdziesięciu lat w Serbskiej Guczy sierpień to święto trębaczy. W tym roku trwało wyjątkowo długo, skończyło się dopiero po dziesięciu dniach niemal ciągłego grania. I nic dziwnego- spotkało się tu dwa tysiące artystów. Jak podkreślają lokalne media, m.in. "Blic", jest to nie tylko największy festiwal instrumentów dętych w regionie bałkańskim, ale i na świecie. Magazyn The Rolling Stone zalicza go do jednego z siedmiu najważniejszych, cyklicznych wydarzeń muzycznych w Europie.

Kobiety też noszą spodnie

71-72 (listopad 2007) Autor: Małgorzata Nieciecka Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Znaleźć panią Krystynę Gil wcale nie jest trudno. Dość szybko udaje się nam zdobyć numery telefonów i adresy - z Internetu i od osób prywatnych. Schody zaczynają się w momencie, gdy chcemy porozmawiać osobiście, bo ciągle tylko słyszymy od współpracowników, od męża: Już wyszła do świetlicy, właśnie jest w sklepie, chyba jest w urzędzie, idzie do domu...

Pani prezes Stowarzyszenie Kobiet Romskich, wyróżniona w plebiscycie "Poza stereotypem" - Senior Roku 2006 za działania na rzecz integracji romskiej mniejszości narodowej jest kobietą szalenie aktywną, dla dzieci - romskich, polskich, które przychodzą do świetlicy jest po prostu babcią.

Rok diabła

62 (czerwiec 2006) Autor: Małgorzata Nieciecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W marcu, w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" UMCS w Lublinie, prezentowano film "Rok diabła" Petera Zelenki. Określany jako fabularyzowanydokument, film nagrodzony ośmioma czeskimi Lwami zachwyca wielością interpretacji, cudownymi zdjęciami Czech, porywającą muzyką, a przede wszystkimniesamowitą, niemal bajkową fabułą.

Betlejem Lubelskie

60-61 (grudzień 2005) Autor: Małgorzata Nieciecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 16-18 grudnia po raz trzeci odbył się w lubelskim Teatrze im. H. Ch. Andersena Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Betlejem Lubelskie". Swoje sztuki zaprezentowały między innymi zespoły z Polski, Białorusi i Rosji.