Artykuły autora: Ziutek Vlepkarz

Cyganeria w Rakowcu

94 (czerwiec 2011) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Dom Kultury Rakowiec jest już od dawna znany z imprez folkowych, a przede wszystkim z wieloletnich "Etnicznych Inspiracji". Tym razem na Wiślickiej w Warszawie rozbrzmiała nutka cygańska i to w różnym wydaniu.

Złotowłosa rumuńska anielica

85 (kwiecień 2010) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Z muzyką Denisy zetknąłem się przez czysty przypadek podczas przygotowywania audycji z rumuńską muzyką... rockowo-metalową dla radia RadioWiD. Potrzebowałem po prostu czegoś innego na sam koniec audycji, a tradycją RadioWiD`a jest puszczanie w audycjach tematycznych również kawałków dyskotekowo-tanecznych, dotyczących w jakiś sposób głównego tematu audycji. Tak było i w przypadku Rumunii, jednak legalne zdobycie czegoś innego z tej działki w Polsce jest prawie niemożliwe. W związku z tym korzystając z uroków Internetu trafiłem właśnie na blondwłosą Denisę, zdecydowanie wyróżniającą się wśród całej masy śpiewających manelistek.

Wystawa "Kolekcjoner"

84 (grudzień 2009) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Mikołajki Folkowe 2009 To jest pełna wersja artykułu!

Na wystawę składa się kolekcja szalików piłkarskich gromadzona od lat przez V. Ziutka. Zbiór powstawał i wciąż powstaje, spontanicznie, podczas wypraw w różne regiony Polski (np. Lubelszczyzna, Białostocczyzna, Pomorze), czy Europy (m. in. na Słowację i Ukrainę) i stanowi specyficzny dokument współczesnego folkloru miejskiego.

Muzyczne odkrycie godne polecenia

76 (listopad 2008) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Jacek Jackowski - Instytut Sztuki PAN, Zakład Historii Muzyki, Zbiory Fonograficzne
  • Vlepkarz Ziutek - chemik analityk, dziennikarz muzyczny, DJ radiowy, żerca warszawskiej grupy obrzędowej WiD
  • Agnieszka Szczur - "Gadki z Chatki"
  • Adam Czech - socjolog kultury, autor "Sprzedawców wiatru"
  • Maciej Jędrzejko - Banana Boat; szantymaniak.pl; pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwali szantowych (Zęza oraz World Music Fusio Festiwal Euroszanty & Folk Sosnowiec); modus vivendi trójpłytowego albumu oraz akcji charytatywnej "Zobaczyć Morze", jachtowy sternik morski, lekarz
  • Izabela Kozłowska - prowadzi żydowską restaurację-galerię "Mandragora" w Lublinie
  • Bandżolka

    50 (kwiecień 2004) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Instrumenty To jest pełna wersja artykułu!

    "Bandżolka w stołecznym folklorze miejskim" - taki miał być temat mojego kolejnego artykułu. Spotkałem się z grającym na tym instrumencie liderem Kapeli Czerniakowskiej (i członkiem Ferajny z Biglem) i wysłuchałem jego opowieści w języku specyficznym dla starej Warszawy (który trudno oddać w piśmie). Głos ma legendarna już postać stołecznego folkloru - Sylwester Kozera.

    Merak Sound

    67 (luty 2007) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

    W warszawskiej "PraCoVni" 23 grudnia zagrał zespół Merak Sound. Projekt, będący także rozbudowanym sound-systemem, który powstał na bazie zespołu Balkan Sevdah, jest kompilacją brzmień klubowych i bałkańskich.

    Arka Wilkonia

    67 (luty 2007) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

    Józef Wilkoń to artysta niepospolity. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom w 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954). Jest także cenionym ilustratorem książek dla dzieci.

    Silmarillion w Ostródzie

    65 (listopad 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

    Festiwal "Silmarillion - Muzyka Śródziemia" zagrał w Ostródzie 5 sierpnia. Impreza wystartowała folkowo - morawską TomᚠKočko & Orchester. Łagodny, a przejmujący do szpiku kości folk pieścił uszy nielicznej jeszcze publiczności. Formacja Kočki w nowym, odmłodzonym składzie zagrała dużo muzyki inspirowanej staromorawskimi legendami.

    U generała Sowińskiego

    65 (listopad 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

    W Warszawie, od 4 do 6 sierpnia, odbywała się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Warsfolk". Wszystkie grupy biorące udział w imprezie można było zobaczyć pierwszego dnia, podczas koncertu w amfiteatrze Parku im. Generała Józefa Sowińskiego na Woli.

    Czeremosz w Warszawie

    66 (grudzień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

    Do stolicy, w dniach od 13 do 15 października, po raz kolejny zawitała huculska formacja Czeremosz z niezmordowanym, jak zawsze, Romanem Kumłykiem. Piątkowy koncert w nowo otwartym Bemowskim Centrum Kultury "Art.Bem", to tchnienie wschodniokarpackich połonin w warszawskie blokowisko, gdzie właśnie powstał nowy punkt na muzycznej folkowej mapie stolicy (niedługo potem zagrały tam znakomity koncert Rimead i Sarakina). Tuż przed innym - niedzielnym, koncertem Hucułów na Ursynowie spadł rzęsisty deszcz, jednak nie przeszkodziło to publiczności, nie tylko tej młodej, szczelnie wypełnić przytulną salę koncertową.

    Svarrogh

    63-64 (sierpień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    2006, CD Heavy Horses Records HR 010


    Svarrogh (nazwa projektu pochodzi od słowiańskiego boga Słońca) to jeden z najciekawszychprzedstawicieli Bułgarii. Krążki formacji są z jednej strony metalem w najczystszym wydaniu -z jego mocą, ścianą dźwięku, mroczną, wręcz funeralną poetyką, a z drugiej - współczesnymoddaniem pięknego i pociągającego tajemniczością folkloru rodopskiego.




    Nów

    63-64 (sierpień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    2004, CD East Side ES-015


    Debiutancki (a ściślej: pierwszy oficjalny) album metalowej formacji z Torunia.Nagrania w warstwie tekstowej wyraźnie bazują na tradycji starosłowiańskiej - mitologii,wierzeniach. Ale "Nowia" to zdecydowanie nieszablonowy sposób podejścia do tematykipogańskiej Słowiańszczyzny. Płyta jest zgrabną wypadkową klasycznego heavy metaluz brzmieniem klawiszowym i elementami folkowymi. Wszystkie teksty są śpiewanepo polsku. Słucha się tego z przyjemnością.




    Adultery

    63-64 (sierpień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    2006, CD East Side ES-030

    Tak zwane dwa walnięcia w gary, dwa zaśpiewane słowa i od razu wiadomo,że to Adultery z Brna. Najnowsza płyta blackfolkmetalowców spod znakuAdultery ukazała się w Polsce. Sympatyczni Czesi od początku atakują bezkompromisowozacnym połączeniem black metalu i folku z gatunku słowiańsko-fantastyczno-rycerskiego(z silnym zaakcentowaniem fantastyki).



    Kūlgrinda

    63-64 (sierpień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    2005, CD Kūlgrinda

    Kulgrinda to litewska formacja związana z Romuvą - tamtejszym pogańskim związkiemwyznaniowym. Zespół jest już doskonale znany fanom pogańskiego folku. Ta grupa w klimatachtradycyjnych jest klasą samą dla siebie. Najnowszy album Litwinów to kolejny kawał dobrejroboty w wyszukiwaniu pradawnych brzmień, które wydawały się w zasadzie nie do odzyskania.Krążek "Prusu giesmes" zawiera, jak już sam tytuł wskazuje, pieśni tradycyjne z Prus Wschodnich.




    Slavland

    63-64 (sierpień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    2006, CD East Side ES-031

    Najnowszy Slavland przynosi znacznie więcej folku, niż na dotychczasowych swoich krążkach. Posępne, mroczne intro przechodzipłynnie w przedbitewny i bitewny zgiełk podbarwiony folkiem rycerskim stylizowanym na klimaty słowiańskie,a w brzmieniu bliskim muzyce dawnej.




    Auli

    63-64 (sierpień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    2005, CD Lauska 04

    Auli to młoda, łotewska grupa folkowa, która na warsztat wzięłapogańskie klimaty bałtyckie oparte na dudach i bębnie (z domieszką wokaliz i drumli).Od samego początku dźwięki generowane przez Auli dalekie są od jednostajności.Formacja potrafi wspaniale łączyć ze sobą nutę pogańską i muzykę dawną. Są to raczejdawne tańce albo instrumentalne, albo okraszone szeptami i pokrzykiwaniami.Choć oczywiście nie tylko.




    Ethno Trio Troitsa

    63-64 (sierpień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    2001, CD Pan Records 196

    Główną siłą tej białoruskiej formacji jest Iwan Kirczuk.Brzmienie jego głosu to najważniejsza część płyty, muzyka jest raczej tłem.A ta bazuje na wszelkich tradycyjnych klimatach, nie tylko z Europy - przetykająsię tu klimaty słowiańskie, celtyckie, nordyckie, jak i dalsze echa orientalneutrzymane w klimacie improwizowanego etno jazzu oraz akustyczny blues podbarwiony białoruską rzewnością.




    Korpiklaani

    63-64 (sierpień 2006) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    2006, CD Napalm Records NPR 186

    Najnowszy krążek fińskiego Korpiklaani to jeden z najlepszych w historii folk-metalu.Dziesięć energetycznych nagrań, pełnych dawnych mocy połączonych ze współczesnymi riffami.Doskonałe wyważenie między skandynawską rdzennością, a zdrową dawką metalu. Oprócz gitari perkusji są dudy, drumle, akordeon - cała gama ludowego instrumentarium.