Roksana Vikaluk

"Barwy. Absolutely Live"

2005, CD Wydawnictwo 21 21.015

Roksana Vikaluk jest Ukrainką od kilkunastu lat mieszkającą w Polsce. Jej pierwsza, całkowicie autorska płyta "Barwy. Absolutely Live " to zapis koncertu, jaki odbył się w lutym 2005 roku w Morągu. Krążek zawiera kompozycje własne artystki, jak też ukraińskie utwory ludowe we współczesnych, zaskakujących aranżacjach. Połączenie pradawnej, słowiańskiej tradycji ze współczesnym brzmieniem instrumentów elektronicznych nadaje muzyce Vikaluk absolutnie niepowtarzalny charakter. Tego typu twórczość skierowana jest do ludzi poszukujących i wymagających. I, co więcej, może zainteresować zarówno miłośników muzyki folk, jak i fanów brzmień elektroniczno-gotycko-ambientowych.

Roksana śpiewa zaaranżowane stare pieśni, jak "Oj, spy" i "Pławaj, lebedońko". Dochodzi fortepian i przejmująca do szpiku kości elektronika tworząca niesamowitą przestrzeń muzyczną (klimat określany jako ambient). Wciąż to jednak stara, ukraińska muzyka ludowa (i to w sporym przekroju - weselne, koliadki, kołomyjki), tu zaaranżowana przyszłościowo. Nie braknie nawet kolęd z XIII wieku w wersji elektroniczno-ambientowej. Płyta Vikaluk oddaje to, co w starych pieśniach najlepsze - ich moc. Tutaj moc ta nie jest ludowym wielogłosem, ale połączeniem delikatnego głosu Vikaluk z płynącą elektroniką.Skrót artykułu: 

2005, CD Wydawnictwo 21 21.015

Roksana Vikaluk jest Ukrainką od kilkunastu lat mieszkającą w Polsce. Jej pierwsza, całkowicie autorska płyta "Barwy. Absolutely Live " to zapis koncertu, jaki odbył się w lutym 2005 roku w Morągu. Krążek zawiera kompozycje własne artystki, jak też ukraińskie utwory ludowe we współczesnych, zaskakujących aranżacjach. Połączenie pradawnej, słowiańskiej tradycji ze współczesnym brzmieniem instrumentów elektronicznych nadaje muzyce Vikaluk absolutnie niepowtarzalny charakter.Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!