Od redakcji

Podczas koncertu Kapeli ze Wsi Warszawa na "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie nie domykają się drzwi do sali widowiskowej, a ochroniarze niechętnie wpuszczają nadwyżkę zainteresowanych. Jest duch w narodzie! Cały festiwal udał się, bo była i zaduma, i żywe korzenie, i muzyczny cyrk - Perkalaba, mistrzowie pastiszu! Jak grupa mówi o swojej nazwie, a tym samym o własnej muzyce: "Perkalaba to nazwa niewielkiej miejscowości na Ukrainie, gdzie jeszcze do połowy lat osiemdziesiątych działał ogromny szpital psychiatryczny. Jego pacjentami w dużej mierze byli przeciwnicy systemu politycznego, zamykani na przymusowe leczenie niepokorni artyści...". Choć nie jest to zespół stricte folkowy, polecamy zobaczyć muzyków w akcji.

Amerykański, grający muzykę Bliskiego Wschodu, The Yuval Ron Ensemble także pojawił się na ostatnich "Mikołajkach Folkowych". Zespół przez wielu stałych bywalców został uznany za jeden z najlepszych w historii całego festiwalu. Zamieszczamy wywiad z formacją, a także recenzję jej najnowszej płyty ("Tree of Life"). Nowością festiwalu była "Scena pod Schodami" (czyli "prawdziwków"), na której zagrała między innymi Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu, Kapela Stefana Wrony z Poniatowej, czy Kapela Władysława Pogody z Kolbuszowej. Jak twierdzi autor artykułu o tym wydarzeniu - "Fachowcy. Ludzie, którzy grają od małego i wiedzą, jak porwać publikę, czy to na weselu, czy na "folklorach", czy w domu po prostu".

Już po listopadowym warszawskim festiwalu "Etniczne Inspiracje - Wspólnota w Kulturze", po lubelskich grudniowych "Mikołajkach Folkowych"; jeszcze przed wiosenną stołeczną "Nową Tradycją". W Gadkach - relacje, podsumowania i zapowiedzi, także imprez nowych - jak planowany na kwiecień Festiwal Kultury Huculskiej "Za głosem trembity" w Krakowie.

Krzysztof Ruszel - kontynuator pracy i zamiłowania Franciszka Kotuli - wydał Leksykon kultury ludowej w Rzeszowskiem, który w Gadkach omawiają Jagna Garbacz i Dawid Półrolniczak. Marek Styczyński z nowosądeckiej Galerii "Stary Dom" nadsyła korespondencję z "wyspy muflonów" - Korsyki. W dziale "Rozmowa Gadek" (nareszcie!) zagościł "ostatni polski klezmer", właściciel Galerii Instrumentów Folkowych w Grodzisku Mazowieckim - Antoni Kania. Znawcy kwestii w gadkowej sondzie dyskutują na temat udanych bądź nie związków sztuki filmowej z kulturą tradycyjną. Zaś - czego nigdy za wiele - sprawę prawie zapomnianych dziś kolęd życzących (i innych) przybliża prof. Jan Adamowski. W podobnym duchu pozostaje wywiad Krzysztofa Krzyżanowskiego z Iwanem Zelenczukiem, wójtem wsi Krzyworównia na Huculszczyźnie o tradycji tamtejszego kolędowania - "Inaczej nie może być"...

Skrót artykułu: 

Podczas koncertu Kapeli ze Wsi Warszawa na "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie nie domykają się drzwi do sali widowiskowej, a ochroniarze niechętnie wpuszczają nadwyżkę zainteresowanych. Jest duch w narodzie! Cały festiwal udał się, bo była i zaduma, i żywe korzenie, i muzyczny cyrk - Perkalaba, mistrzowie pastiszu!

Dział: 

Dodaj komentarz!