Artykuły z działu: Płyta dla prenumeratorów

Się Gra

94 (czerwiec 2011) Dział: Płyta dla prenumeratorów

Się Gra - lubelski zespół grający głównie folklor bałkański i żydowski. Powstał w 1996 inicjatywy lidera Orkiestry Św. Mikołaja - Bogdana Brachy. W skład grupy weszli również Bartłomiej Stańczyk (Orkiestra św. Mikołaja, Caci Vorba) , Tomasz Rokosz (Odpust Zupełny) i Jarosław Adamów (Etnomalia, Jahiar Group). Muzyczne motto kapeli "od Bałkanów do Morza Bałtyckiego" wyznaczało dobór repertuaru: klezmerska muzyka żydowska z rejonów Europy Środkowej, słowiańskie elementy z bogatej spuścizny folkloru polskiego, ukraińskiego, bałkańskiego.

Ksebki i odsibki znad Zgłowiączki

92-93 (kwiecień 2011) Autor: Zbigniew Jerzy Przerembski Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Pokolenie temu staraniem Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk ukazał się dwuczęściowy zbiór pieśni z Kujaw , który dał początek kontynuowanej do dziś serii Polska Pieśń i Muzyka Ludowa. ródła i Materiały pod redakcją Ludwika Bielawskiego. Kolejne tomy tego monumentalnego wydawnictwa poświęcone były Kaszubom oraz Warmii i Mazurom . W przygotowaniu są tomy zawierające transkrybowane zapisy muzycznego folkloru Podlasia i Wielkopolski, a następnie też innych regionów Polski, przechowywane w instytutowych Zbiorach Fonograficznych . Serię tę poprzedził szereg popularnych śpiewników wydawanych w latach pięćdziesiątych, będących pierwszą próbą ukazania regionalnego zróżnicowania folkloru muzycznego kraju.

Renesans Średniowiecza

85 (kwiecień 2010) Autor: Ewa Pacławska Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Próby odkrycia tego, jak było dawniej prowadzą pod próg wiejskiej chaty, na zamieszkałe przez demony pola, lasy, łąki i mokradła, ale także na drogi, którymi chadzali wędrowni muzycy, na jarmarki i odpusty, dwory i pałace, o których można opowiadać bajki lub historie. Twórczość „Odpustu Zupełnego” jest historią i bajką jednocześnie, gdzie zamiast narratora, słowa pieśni, rytm i melodia mówią same za siebie.

Flower Records

83 (październik 2009) Dział: Płyta dla prenumeratorów

Do wyboru płyty:

Los Agentos "Afrykański śnieg"
Outsider Blues "Outsider Blues"
Paweł Szymański "Król wątpliwości"
Blues Flowers "Smacznego!"
Boogie Boys "Hey You!"
Jaromi & Szulerzy "Gra w piki daje wyniki"
Jerry's Hole Band "Brudna miłość"
Jurek Muszyński & Elektrycy "Nie pytaj o pogodę"

Tradycja spotyka współczesność

79 (marzec 2009) Autor: Paweł Uszyński Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze stolicy w 2005 roku, to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu czterech lat swojego istnienia festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie kraju, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców.

Mazurki

76 (listopad 2008) Autor: Janusz Prusinowski Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Od lat chciałem podzielić się zachwytem. Te melodie są jak kamyki leżące na ścieżce, których można nie zauważyć, a które w odpowiednim świetle są piękne. Można z nich układać wzory – tak jak z bakalii na mazurkach wielkanocnych – co jest pierwotną przecież twórczością. Mazurki grane, śpiewane, tańczone, układane, smakowane… Złożyło się to w jakiś szczególny kosmos.

Dzwięki czasów... Sounds of Times

75 (czerwiec 2008) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Sounds of Times - ten od niedawna działający zespół z Lublina (Maksymilian Wosk - skrzypce, Maksymilian Młynek - saksofon, Marek Tarnowski - akordeon, Piotr Bogutyn - gitara basowa, Krzysztof Redas - perkusja) otrzymał Grand Prix w konkursie Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2008. Gra muzykę instrumentalną tworząc aranżacje tradycyjnych motywów żydowskich.

Mikołajki Folkowe

73 (grudzień 2007) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Mikołajki Folkowe są dziś już swoistym "obrzędem dorocznym" - inicjatywy różnego rodzaju i gatunku dojrzewają, by stanąć oko w oko ze złaknioną publicznością, a nowe ziarno szykuje się do zasiewu. Plonem tegorocznego festiwalu są - jak zawsze - świeże pomysły i nowe znajomości, wrażenia ze spotkania z drugim człowiekiem, drugim artystą. Płyta, którą dziś prezentujemy jest tego doskonałym dowodem. Na jednym krążku grają artyści z Polski, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Węgier, Czech i Pakistanu a ich muzyka przebiega wedle jeszcze innych granic - pobrzmiewają w niej dźwięki japońskie, cygańskie czy afroamerykańskie.

Tam Tam Project "Tuż obok jest inny świat"

67 (luty 2007) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Muzyki granej przez Tam Tam Project w żaden sposób nie można określić mianem "sztucznej" albo "wtórnej". Nie można jej też nazwać etniczną. Afrykańskie rytmy, arabska, czy romska melodyka stanowią tutaj raczej tło dla improwizacji. Nie bądźmy też zaskoczeni, gdy usłyszymy motywy z muzyki jazzowej, klasycznej czy współczesnych transowych gatunków. Artyści z Tam Tam Project potrafią znakomicie połączyć te - wydawałoby się - tak odległe od siebie światy w piękną całość.

Wydawnictwo muzyczne z Berlina Piranha

65 (listopad 2006) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Pływamy wśród rekinów przemysłu muzycznego od 1987 roku

Pirania jest niewielka, lecz z całą pewnością nie jest niewinną rybką. Nawet jeśli niezależna firma produkująca i wydająca muzykę nie jest w stanie połknąć swoich wielkich rywali, może jednak pokazać, na co ją stać, prezentując niezwykłe muzyczne przygody, sięgając - w repertuarze - od muzyki klasycznej do awangardowego popu, zaś w wymiarze geograficznym od metropolii Kairu do rumuńskiej wioski Zece Prajini, która zdaje się być nie z tego świata.

Grzegorz Tomaszewski "Rośnie ziele"

62 (czerwiec 2006) Autor: Grzegorz Tomaszewski Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

"Rośnie ziele" to wynik 23-letnich eksperymentów z fidolami Fishera - akordowymi cytrami i ich przeróbkami - bazowymi instrumentamimoich dotychczasowych projektów fonograficznych. Pamiętam miłe dla mnie zaskoczenie trębacza z norweskiego Bruvoll & Halvorsen, którypo próbie, przed koncertem finałowym na "Nowej Tradycji" 2005, podszedł do mnie i powiedział, że nigdy nie widział takich małych cytro tak dużych możliwościach.

Muzička

59 (grudzień 2005) Autor: Muzička Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Zalążek naszego zespołu powstał w 1990 roku, jako niespodzianka na przyjęcie weselne wspólnego przyjaciela. Mieliśmy wtedy od 18 do 22 lat. Tylko dwóch (a jest nas pięciu) miało muzyczne wykształcenie i tylko w przypadku jednego były to skrzypce (drugi grał na flecie poprzecznym). Potem wymyśliliśmy, że będziemy kolędować. W grudniu tego samego roku nauczyliśmy się kolęd i w dzień wigilii, w poobiedniej porze, nachodziliśmy naszych niczego nie spodziewających się znajomych. Później wymyśliliśmy inną "akcję" na Wielkanoc i od takich okazyjnych przedsięwzięć stopniowo doszliśmy do regularnego ćwiczenia. Muzyka nas pochłonęła. Staliśmy się kapelą o nazwie Muzička.

Pankharita „Musica Andina”

49 (luty 2004) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Pankharita w języku Indian Aymara oznacza różę, a zespół o tej kwietnej nazwie powstał w 1992 roku w Zamościu. Gra muzykę andyjską głównie z Boliwii, Peru, Chile, Ekwadoru, ale zdarzają się mu także wycieczki w inne rejony kontynentu amerykańskiego... i świata.

Shamrock

48 (grudzień 2003) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!


„Celtic” to płyta zespołu, który po raz kolejny gości na łamach „Gadek z Chatki”. Wszystkie utwory zawarte na tym krążku oparte są na tradycyjnej muzyce celtyckiej, a opracowane w nowych aranżacjach muzycznych przez członków zespołu. Jest to składanka utworów z poprzednich wydawnictw grupy – płyty „Szkocja” oraz kasety „Shamrock”. Nagrywanie kolejnej płyty zespół zaczyna w grudniu tego roku w studiu Radia Białystok.

Anna Kiełbusiewicz Piosenki

54-55 (5/6 2004) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Anna Kiełbusiewicz – przyjaciel, artysta, dobry człowiek. Miłośnikom muzyki folkowej znana jako solistka zespołów Ania z Zielonego Wzgórza i Orkiestra św. Mikołaja. Wielokrotnie doceniana i nagradzana podczas ogólnopolskich przeglądów piosenki autorskiej oraz muzyki inspirowanej folklorem. Jej charakterystyczny, pełen dynamiki głos i charyzma sceniczna zawsze będą kojarzyć się z pieśniami śląskimi czy balladami wykonywanymi przez Orkiestrę. Na scenie – skupiona, zanurzona w tym, co śpiewa. Dla znajomych – nieokiełznana natura gotowa na wszelkie szaleństwa. Dla najbliższych – uważna, pomocna. Dobra. Zawsze z jakąś Tajemnicą, z lekką nieobecnością w rzeczywistości. W Jej nagłe zniknięcie jeszcze teraz, choć minął już rok, trudno uwierzyć i pogodzić się z faktem, że nie ma osoby, która tyle siebie dawała innym. Ale jednocześnie Ona ciągle jest. W każdej nucie zaśpiewanej wspólnie z Orkiestrą św. Mikołaja czy Anią z Zielonego Wzgórza, w swoich obrazach, listach, zdjęciach, wspomnieniach jej śmiechu, głosu, temperamentu, poczucia humoru, a także profesjonalizmu i umiejętności całkowitego poświęcenia wszystkiego temu, co się robi.
Miejsca sprzedaży

Dikanda Jakhana Jakhana

40 (październik 2002) Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Jest jeszcze coś, co trudno określić, nazywają to niekiedy parapsychologicznym czuciem świata. Wyciągnij dłoń, wciągnij w nozdrza powietrze... i wyobraź sobie... Zaczyna się opowieść świata... zupełnie inna... Dikanda... – Józef Broda

Oj Józefie, Józefie, to wszystko, co powiedziałeś, to prawda... Czucie świata... jak bardzo trzeba starać się, zabiegać i uważać potwornie, by o tym nie zapomnieć. Zwłaszcza kiedy trzeba przed ludźmi stanąć i o tym świecie, tym i tamtym i we mnie i w Tobie zaśpiewać... i by nie skłamać... To trzeba czuć...