Artykuły autora: VZK

Denisa "Unde Eşti" ("Gdzie jesteś?")

85 (kwiecień 2010) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Cd 2007 Bigman (reedycja w 2009 jako „Denisa No.1”)

Płyta o odcieniu manelowym – chociaż bardzo zróżnicowana i prezentująca dość szerokie spektrum kawałków Denisy.

Denisa si Nicu Vesa Denisa şi Nicu Vesa "Şterge mama lacrima" ("Matko, otrzyj łzę?")

85 (kwiecień 2010) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

CD 2009 Bigman

Płyta będąca połączeniem muzyki typowo biesiadnej, folku i manele, jest jakby folkową wypadkową między „Unde Eşti” a „Dor de Mamă” nagrana z zespołem Nicu Vesy.

Denisa Denisa "Dor de Mamă" ("Tęsknota")

85 (kwiecień 2010) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

CD 2010 Amma Records

Ta płyta miło zaskakuje od samego początku. Już pierwszy kawałek „Am iubit ce am vrut Eu” („Kochałem to, co chciałem”) to dźwięki niczym rodem z naszej Sarakiny, czy Hajlanderów. Orkiestra przycinająca tradycyjny folk rumuński z dawką – siłą rzeczy – nutki cygańskiej. Do tego Denisa, podobnie jak na płytach z Nicu Vesą, przepięknie operuje głosem w sposób stylizowany na ludowy.

Sarakina "Fryderykata"

76 (listopad 2008) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

AMCD 005

"Fryderykata" to już trzeci "pełnogrający" krążek białostocko-bułgarsko-morawskiej Sarakiny, po CD "Sarakina" i CD "Junctions". Zespół pozostał, rzecz jasna, w klimacie etno-jazzu bałkańskiego i niesamowicie dopracowanym brzmieniem akordeonu guzikowego, który w rękach Jacka Grekowa zamienia się w przedmiot wręcz magiczny!

Ludowy duch Czura

74 (kwiecień 2008) Autor: VZK Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Ukraińska formacja Czur określa swoją muzykę po prostu jako folkmetal (i właśnie na muzyce się skupię przy recenzowaniu) i tym prostym a celnym sformułowaniem zachęcili mnie do sięgnięcia po swoje dokonania muzyczne.

Serhij Hera "Osiajni"

67 (luty 2007) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Atlantic Records

Zwrot w muzyce elektronicznej, ale także utrwalenie się w niej pewnego trendu. Na Ukrainie, Białorusi, Rosji, a także powoli w Polsce, nuta folkowa i szeroko rozumiana współczesna - w tym elektroniczna - już od jakiegoś czasu współdziałają na wielu płaszczyznach.Beltaine "Nie zamilkną duze ani ćmy"

67 (luty 2007) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD-R Beltaine

Muzyka grupy umyka jednoznacznym klasyfikacjom. To wypadkowa dawnej zimnej fali, gothicu, psychodelii i neofolku, która nie doczekała się u nas specjalnie rozwiniętej sceny. Najnowszy album, wydany własnym sumptem, jest kompilacją nowych i nieco starszych kawałków nagraną w odmienionym składzieHellveto "Zmierzch"

65 (listopad 2006) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Dark Symphonies 25

Kurpsiowskie Hellveto (z Ostrołęki) rozpoznawalne jest już po pierwszych taktach, a najnowsza płyta nie stanowi pod tym względem wyjątku. To mroczna metalowa symfonia z elementami ludowymi. Dyskretne odejście od wczesnoblackowej szybkości na rzecz melancholii i melodii, choć porządne blackowe brzmienie nadal jest obecne. Obok niego pojawia się fortepian, instrumentarium symfoniczne, a także nastrojowe tło klawiszy oraz wspominane akcenty rdzenne (na przykład w "Ramionach klątwy"). Dochodzą też częste zmiany rytmów i klimatu (jak w "Krwawym świcie", który ładnie zgrywa się z kolejnym kawałkiem - "Uśpione herezje").Silent Stream Of Godless Elegy "Osameli"

65 (listopad 2006) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Dark Symphonies 25

W założeniu album jest polsko-morawsko-czeską wersją poprzedniego krążka formacji - "Relic Dances" z 2004 roku. Nie tylko. Zawarty na nim materiał zdecydowanie wybiega poza "innojęzyczną wersję płyty". To właściwie kontynuacja "Relic Dances" - konsekwencja skutecznego, folkmetalowego działania.Sear Bliss "Glory and Perdition"

62 (czerwiec 2006) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2004, CD Red Stream Inc., RSR-0171

Objawienie na scenie blackmetalowej (i generalnie metalowej). Węgierska, pięcioosobowa formacja Sear Bliss wykracza zdecydowanie pozaramy gatunku, wprowadzając do swojej muzyki dawkę brzmień etnicznych z wykorzystaniem instrumentarium dętego.


Dragana Mirković "Luče moje"

62 (czerwiec 2006) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Wydawnictwo Jana Słowińskiego JS 009

Dragana Mirković, Gagą zwana, to niekwestionowana (już!) legenda serbskiego turbofolku. Jej poprzednia płyta - "Trag u Vremenu" - okazałaię majstersztykiem, opartym na brzmieniach etnicznych, odpowiednio przekonstruowanych do muzyki dyskotekowej, który rozkręcał wiele imprez.Na dniach pojawił się kolejny krążek Mirković - "Luče moje".


Roksana Vikaluk "Barwy. Absolutely Live"

60-61 (grudzień 2005) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2005, CD Wydawnictwo 21 21.015

Roksana Vikaluk jest Ukrainką od kilkunastu lat mieszkającą w Polsce. Jej pierwsza, całkowicie autorska płyta "Barwy. Absolutely Live " to zapis koncertu, jaki odbył się w lutym 2005 roku w Morągu. Krążek zawiera kompozycje własne artystki, jak też ukraińskie utwory ludowe we współczesnych, zaskakujących aranżacjach. Połączenie pradawnej, słowiańskiej tradycji ze współczesnym brzmieniem instrumentów elektronicznych nadaje muzyce Vikaluk absolutnie niepowtarzalny charakter.VolfenKreuz „Vulfhymnen”

49 (luty 2004) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2003 Thundra Records 02

olfenKreuz jest folkmetalowym projektem bębniarza celtyckiego Shannona – Marcusa Kwadransa, który tu występuje jako Vuere. "Vulfhymnen" to osiem utworów nagranych, jak sam zespół twierdzi – ku czci dawnych pogańskich bogów.

Kroke "Quartet-Live at Home 2004, CD Oriente Musik RIEN 48

57 (czerwiec 2005) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Kroke to mistrzowie. Najnowszy, koncertowy album grupy tylko to potwierdza. Płyta od samego początku wprowadza w magiczny świat dźwięku... Wspaniała kompilacja nuty klezmerskiej, jazzu i progresywnego etno, tańców i transów, folku i kompozycji własnych.

Ethnica Music Projekt "Etnica" 2002, CD Kompanija Miegalainer ML 0301

58 (wrzesień 2005) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Ethnica Music Project to zderzenie rosyjskiego folkloru (przesyconego starym, pogańskim klimatem) ze współczesnym elektronicznym brzmieniem, co daje ciekawą i wymykającą się jednoznacznej klasyfikacji płytę. Główną postacią jest tu NetLenka - Rosjanka urodzona i wychowana na Syberii, obdarzona niesamowitym, przeszywającym do szpiku kości, etnicznym głosem, który stanowi clou tej płyty; wszystkie pozostałe brzmienia to tylko tło (choć także ważne).