Artykuły autora: Emil Majuk

Inne pieśni Jakuba Wędrowycza

70 (wrzesień 2007) Autor: Emil Majuk Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Jaką muzykę ma w duszy Jakub Wędrowycz - czyli egzorcysta-amator, bimbrownik i filozof zamieszkujący prozę Andrzeja Pilipiuka i gminę Wojsławice, zaciekle i nonszalancko zwalczający siły ciemności grasujące w okolicy ?

Na czym gra ? O czym śpiewa ? W jakim śpiewa języku ?

Emil Majuk, Elżbieta Majuk "Skrawki pamięci"

68 (kwiecień 2007) Autor: Emil Majuk Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Wojsławice 2005

"Skrawki pamięci. Wielokulturowa przeszłość Ziemi Wojsławickiej we wspomnieniach jej mieszkańców" - tytuł publikacji zapowiada jej zawartość. Wojsławice leżą w południowo-wschodniej Lubelszczyźnie, w okolicach Chełma i są jednym z wielu miasteczek, które do II wojny światowej stanowiły mozaikę kultur, religii, narodów. Prezentowana książka powstała w oparciu o opowieści osób pamiętających tamte czasy - najstarszych mieszkańców Wojsławic i okolic.Czy istnieje współczesna sztuka ludowa?

62 (czerwiec 2006) Autor: Joanna Zarzecka, Autor: Ryszard Rabeszko, Autor: Emil Majuk, Autor: Aleksander Jackowski, Autor: Marian Pokropek Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Ryszard Rabeszko - rzeźbiarz ludowy Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych
  • Emil Majuk - "Panorama Kultur" (www.pk.org.pl)oraz Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie
  • Joanna Zarzecka - folkowiec, "Gadki z Chatki"
  • Aleksander Jackowski - antropolog kultury, krytyk sztuki, Uniwersytet Warszawski
  • prof. Marian Pokropek - etnograf Polski i Słowiańszczyzny, Uniwersytet Warszawski, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach

Roots oberek roots

60-61 (grudzień 2005) Autor: Emil Majuk Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Czy jesteście gotowi na korzenie? - wołał ze sceny Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa. Okazało się, że tak. Jedni mniej, drudzy bardziej, ale mikołajkowa publiczność pokazała, że jest chłonna i otwarta na dobry, tradycyjny przekaz. A dostała soczystych korzeni porcję pierwszorzędną - od piątku do niedzieli na "Scenie Tradycji" można było usłyszeć i zobaczyć mistrzów, prawdziwych profesorów muzyki tradycyjnej. "Mikołajki Folkowe" w Lublinie grały od 9 do 11 grudnia, a "Scena Tradycji" miała podczas nich swoją pierwszą w historii festiwalu odsłonę.