Artykuły autora: Grzegorz Tomaszewski

Elektronika w muzyce folkowej. Moda czy konieczność?

118 (3 2015) Autor: Grzegorz Tomaszewski, Autor: Małgorzata Jędruch - Włodarczyk, Autor: Aleksandra Członka, Autor: Piotr Maślanka Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

To może dziwnie brzmi, ale pierwsze sukcesy jako muzyk odniosłem, uprawiając muzykę elektroniczną. Festiwal Muzyki Elektronicznej w Kielcach w 1984 roku wygrało trio Teraz w składzie: Karol Kruś – gitara 12-strunowa, Robert Babicz – Hohner Strig Performer, Grzegorz Tomaszewski – fidola Fischera wzbogacona o efekty pogłosowe, wydobywające się z polskiej kamery pogłosowej marki Sochor. Później używałem także chorusu i flangera.

(Grzegorz Tomaszewski)

Duet Karol Szymanowski - Grzegorz Tomaszewski

30 (wrzesień 2000) Autor: Grzegorz Tomaszewski Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!Powstał na początku 2000 roku i stanowi unikalną próbę połączenia brzmień dwóch rzadko spotykanych instrumentów - wibrafonu, marimby (Szymanowski) i cytr (Tomaszewski). Muzycy znają się od 1996 roku, razem grali w folkowym zespole White Garden. Na ich repertuar składają się kompozycje własne oraz jazzowe opracowania polskich tematów ludowych. Łatwo wpadające w ucho tematy, wirtuozeria improwizacyjna, oryginalne brzmienie, to niewątpliwie duże zalety tego duetu.

Grzegorz Tomaszewski "Rośnie ziele"

62 (czerwiec 2006) Autor: Grzegorz Tomaszewski Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

"Rośnie ziele" to wynik 23-letnich eksperymentów z fidolami Fishera - akordowymi cytrami i ich przeróbkami - bazowymi instrumentamimoich dotychczasowych projektów fonograficznych. Pamiętam miłe dla mnie zaskoczenie trębacza z norweskiego Bruvoll & Halvorsen, którypo próbie, przed koncertem finałowym na "Nowej Tradycji" 2005, podszedł do mnie i powiedział, że nigdy nie widział takich małych cytro tak dużych możliwościach.

Grzegorz Tomaszewski "Rośnie ziele"

60-61 (grudzień 2005) Autor: Grzegorz Tomaszewski Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2005, CD Impress

Co zrobił jeden muzyk z pięcioma cytrami? Nagrał dobrą płytę. W ten sposób najkrócej można określić album "Rośnie ziele". Połowa utworów to aranżacje melodii ludowych. Pozostałe to kompozycje inspirowane muzyką tradycyjną. I jedne, i drugie zagrane są wirtuozersko.