Co w numerze 62

Od redakcji

62 (czerwiec 2006) Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Podczas najbliższego Festiwalu Folkowego Europejskiej Unii Radiowej,w lipcu tego roku, w Kaustinen w Finlandii, Polskę będzie reprezentowaćduet - grający na cytrach Grzegorz Tomaszewski i saksofonista Michał Kulenty.Muzykę Tomaszewskiego na płycie "Rośnie ziele. Utwory ludowe na cytrę solo" dołączamydla gadkowych prenumeratorów. Zaś obu muzyków mieli okazję posłuchać ci, którzy dotarlina kwietniową "Nową Tradycję" do Warszawy. W Gadkach relacja z festiwalu, a także omówienietrzech zwycięskich płyt w konkursie Folkowego Fonogramu Roku 2005 - o tyle ciekawego,że po raz pierwszy werdykt jury częściowo pokrył się z werdyktem internautówgłosujących w plebiscycie "Wirtualne Gęśle".

Carrantuohill "Session. Natural Irish & Jazz"

62 (czerwiec 2006) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Projekt istniejącej od osiemnastu lat grupy, nagrany z udziałem znanych muzyków jazzowych -Urszuli Dudziak, Tomasza Szukalskiego, Wojciecha Karolaka, Krzysztofa Ścierańskiego, Marka Raduli i innych.

Muzyka z Drogi "Pieśni z Polski, Ukrainy i Rosji

62 (czerwiec 2006) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Pierwsze własne nagrania zespołu - pieśni związanych z obrzędami starosłowiańskimi, balladi pieśni nowszych, powstałych w XIX wieku. Utwory pochodzą z archiwów muzycznych oraz wyjazdów na Ukrainę (Polesie, Połtawszczyzna, Charkowszczyzna), do Rosji (obwód biełogrodzki), a także na Kurpie i Białostocczyznę.

Emerald "Folk No More"

62 (czerwiec 2006) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Trzecia płyta (po dwóch kasetach oraz płycie "Rockin' the Irish Pub" z 1998 i epce "Balony św. Patryka" z 2003) istniejącej od piętnastu lat szczecińskiej formacji z pogranicza folku i rocka.

Czy istnieje współczesna sztuka ludowa?

62 (czerwiec 2006) Autor: Joanna Zarzecka, Autor: Ryszard Rabeszko, Autor: Emil Majuk, Autor: Aleksander Jackowski, Autor: Marian Pokropek Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Ryszard Rabeszko - rzeźbiarz ludowy Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych
  • Emil Majuk - "Panorama Kultur" (www.pk.org.pl)oraz Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie
  • Joanna Zarzecka - folkowiec, "Gadki z Chatki"
  • Aleksander Jackowski - antropolog kultury, krytyk sztuki, Uniwersytet Warszawski
  • prof. Marian Pokropek - etnograf Polski i Słowiańszczyzny, Uniwersytet Warszawski, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach

Sztuka ludowa - kultura chłopska (1)

62 (czerwiec 2006) Autor: Aleksander Jackowski Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Zacznijmy od uściślenia pojęć. Zjawisko, które możemy nazwać dawną sztuką ludową,związane jest z istnieniem kultury chłopskiej, jest jej emanacją. Zależy ono od otaczającejprzyrody, wierzeń, systemu wartości, stosunków społecznych. Nikt w tej kulturze nie tworzył"sztuki", nie znał nawet tego pojęcia, ale wrodzone człowiekowi poczucie rytmu, harmonii,symetrii sprawiało, że nawet wytwarzając przedmioty domowego użytku, czynił je ładnymi.W zdobieniu, nawet tak prostym, wręcz elementarnym, jak sypanie piaskiem w dzień świątecznywzorów na glinianej podłodze lub dekorowaniu wielkanocnych jajek, nawiązywano do symbolikisłońca, księżyca, do obrazu wszechświata.

Poszukujący w dźwiękach Nowa Tradycja 2006

62 (czerwiec 2006) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Takie określenie najbardziej - spośród zespołów, które pojawiły się na tegorocznej "Nowej Tradycji" - pasuje do grupy Kwadrofonik.Formacja zwróciła na siebie uwagę dzięki nietuzinkowemu pomysłowi wykorzystania archiwalnych nagrań śpiewu ludowego jako współbrzmieniaz dźwiękami wydobywanymi z fortepianów i bogatego zestawu perkusyjnego.

Transkapela Sounds & Shadows

62 (czerwiec 2006) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Konkurs - Folkowy Fonogram Roku 2005 To jest pełna wersja artykułu!

Folkowy Fonogram Roku 2005! Transkapela to nie debiutanci. O tym nie trzeba nikogo przekonywać biograficznymi notkami,to po prostu słychać. Z czwórki wymienionych w składzie muzyków większość(poza Maciejem Filipczukiem) tworzy Sielską Kapelę Weselną, jednak w odróżnieniu od tamtego zespołu Transkapela gra w sposóbnieco luźniejszy.

W fonogramowych szrankach

62 (czerwiec 2006) Dział: Konkurs - Folkowy Fonogram Roku 2005 To jest pełna wersja artykułu!

25 płyt zgłoszono do konkursu Folkowy Fonogram Roku 2005 organizowanego w ramach "Nowej Tradycji" 2006. Grono jurorów za najlepszewydawnictwo folkowe minionego roku uznało "Sounds & Shadows" Transkapeli. Pierwsza nominacja do tego tytułu przypadła płycie MichałaCzachowskiego "Indialucía", zaś druga nominacja - albumowi "Live in Alchemia" Joanny Słowińskiej z zespołem.

Muza o kulturze ludowej

62 (czerwiec 2006) Autor: Jagna Garbacz Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Tematem serii Ocalić od zapomnienia wydawnictwa "Muza" jest szeroko pojęta kultura i historia polska. W ostatnich latach(2003-2006) w serii tej ukazały się trzy, zasługujące na uwagę, publikacje poświęcone tematyce ludowej: Polskie stroje ludoweElżbiety Piskorz-Branekovej (2003), Polskie obrzędy i zwyczaje. Doroczne Barbary Ogrodowskiej (2004), Polskie hafty i koronki.Zdobienia stroju ludowego Elżbiety Piskorz-Branekovej (2005) oraz Ginące zawody w Polsce Zbigniewa Adama Skuzy (2006).

I zostanie już tylko kisiel owsiany

62 (czerwiec 2006) Autor: Joanna Dubrawska Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Obiecuję, zamykać oczy i odwracać się, kiedy zobaczę słoninę, czy inne mięsne potrawy. W każdy piątek pić wodę i jeść ciemny chleblub suchą piętkę chleba. Nocami nie śnić o kiełbasie, szynce, czy innej wędlinie. Obiecuję, obiecuję, obiecuję...

Celtycka pocztówka z Czech

62 (czerwiec 2006) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

O tym, że muzyka celtycka jest popularna na całym niemal świecie, raczej nikogo nie trzeba przekonywać. W samej tylko Polsce scena celtycka jestdość pokaźna. Wciąż jednak zdarza się, że stykając się z kapelami grającymi ten rodzaj muzyki w innych krajach, można być nieco zdziwionym, a nawetzaskoczonym inną interpretacją tradycyjnych tematów z tamtego kręgu kulturowego.

Dobrek Bistro

62 (czerwiec 2006) Autor: Piotr Majczyna Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

"Wszędzie jesteśmy dodatkiem do programu, ciekawostką, bo nie pasujemy do żadnego konkretnego stylu" - mówi o swoim zespole pochodzącyz Polski Krzysztof Dobrek - akordeonista i kompozytor grupy Dobrek Bistro. To polsko-austriacko-rosyjsko-brazylijski kwartet z Wiednia.Zespół ma na swoim koncie płytę "Bistro Live" (2003) z muzycznymi eksperymentami - latynoamerykańskie rytmy wymieszane z jazzem, muzykąbałkańską i orientalną, przyprawione nutą cygańską, żydowską i słowiańskim folklorem.

Fado staje się spektaklem Mafalda Arnauth

62 (czerwiec 2006) Autor: Mirosław Wlekły Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Mafalda Arnauth urodziła się 4 października 1974 roku w Lizbonie. Swój pierwszy krążek nagrała w wieku niespełna 25 lat. Ten przyniósł uznanieznawców, a rozgłos - dwa kolejne - "Esta Voz que me Atravessa" (2001) i "Encantamento" (2003). Druga płyta została wydana jednocześnie w Portugaliii Holandii. Wkrótce Mafalda została pierwszą portugalską artystką reprezentowaną przez "Virgin Records".Swój pierwszy duży koncert dała w 2000 roku w stolicy fado - Lizbonie, w pięknie położonej nad rzeką Tag dzielnicy Betlejem. Pięć lat późniejwystąpiła tam po raz kolejny promując najnowszą płytę "Diario". A zaraz po koncercie udzieliła wywiadu "Gadkom".

(W folkowej sieci) Wirtualne okno na swiat

62 (czerwiec 2006) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Internet to medium, które powoli wymyka nam się spod kontroli. Właściwie nikt już nie wie co można, a czego nie można w nim znaleźć. Trwajądyskusje na temat wolności w Internecie, na temat swobody wypowiedzi i ograniczeń, które niektóre państwa próbują narzucać. A tymczasem przeciętnyużytkownik Internetu wcale nie używa go w celach komercyjnych - wręcz przeciwnie, większość ludzi traktuje go jako źródło rozrywki.

Okolice rzeczywistości (Folk a sprawa polska)

62 (czerwiec 2006) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Zdarzają się bardzo dobre edycje festiwalu "Nowa Tradycja", zdarzają się też "zaledwie" dobre. Tegoroczna była, moim zdaniem, bardzo dobra - i zena względu grupy występujące w konkursie, i ze względu na zaproszonych gości specjalnych, także laureatów konkursu na Folkowy Fonogram Roku.

Za głosem trembity

62 (czerwiec 2006) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W Krakowie "za głosem trembity" można było udać się na Festiwal Kultury Huculskiej, który zagrał tam w dniach od 7 do 10 kwietnia (a właściwie już6 kwietnia, gdyż wtedy miał miejsce pierwszy wykład na temat muzyki huculskiej). Propozycje poznawania tej kultury były rozmaite - od możliwościwysłuchania wykładów o Huculszczyźnie, po wzięcie udziału w warsztatach malowania pisanek czy nauki huculskich tańców pod okiem, znanego jużdoskonale w Polsce, Romana Kumłyka.

Potańczyć na Lubelskiej

62 (czerwiec 2006) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W ramach projektu warszawskiego Domu Tańca "Korzenie - tradycje muzyczno-taneczne naszych dziadów", w lutym i w marcu odbywały się (między innymi)warsztaty taneczne prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego. Zajęcia i większość innych działań z projektu zlokalizowane są w miejscu zwanym "ScenaLubelska" - przy ulicy Lubelskiej na Pradze. Sala na trzecim piętrze, nad siedzibą straży miejskiej jest wygodna i przestronna, a nikomu w okolicynie mogą przeszkadzać potencjalne hałasy.

Ogrody Alamut

62 (czerwiec 2006) Autor: V. Ziutek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

4 marca. Był to dzień "Metalmanii" w Katowicach (na którą niestety nie dałem rady pojechać) oraz zwykły, szary dzień na warszawskim Ursynowie,gdzie jednak (w Domu Sztuki) zagrały wieczorem Ogrody Alamut.

Wiosna w składzie butelek

62 (czerwiec 2006) Autor: V. Ziutek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Wieczorem, 9 marca, w pastelowych odcieniach czerwieni i fioletu, przybyła do warszawskiego klubu "Skład Butelek" "Wiasna krasna".Niespodziewanie dla niektórych, "wiasna" przybyła ze wschodu, nieśmiało, eterycznie, kameralnie... w postaci przedwiosennych, ledwoco rozkwitających pąków, malutkich listków i ździebełek.

Rok diabła

62 (czerwiec 2006) Autor: Małgorzata Nieciecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W marcu, w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" UMCS w Lublinie, prezentowano film "Rok diabła" Petera Zelenki. Określany jako fabularyzowanydokument, film nagrodzony ośmioma czeskimi Lwami zachwyca wielością interpretacji, cudownymi zdjęciami Czech, porywającą muzyką, a przede wszystkimniesamowitą, niemal bajkową fabułą.

W Altance w PraCoVni

62 (czerwiec 2006) Autor: V. Ziutek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

12 marca w warszawskiej "PraCoVni" zagrała białoruska Altanka. Koncert ten nieco zaginął w ogólnobiałoruskiej zadymce tego dnia -imprezę (będącą wyrazem solidarności ze wschodnimi sąsiadami) na starówce odwiedziły tłumy, natomiast w "PraCoVni" było kameralnie.

Werchowyna politechniczna

62 (czerwiec 2006) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

"Kiedy będzie grała Werchowyna na Polibudzie?", "Będzie w tym roku koncert Werchowyny?" - pytano na mieście. No i był - wprawdzie niew styczniu (jak zazwyczaj), lecz 7 marca, ale za to w repertuarze znalazły się piosenki wiosenne, a nie, jak zazwyczaj, kolędy.

Oczy i Obiektywy III

62 (czerwiec 2006) Autor: Jungingen Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

To już trzecia edycja tego wyjątkowego przeglądu, organizowanego przez studentów Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Warszawie, w siedzibiePaństwowego Muzeum Etnograficznego przy ulicy Kredytowej, na blisko trzy dni (24-26 lutego) zakrólował film. I to film nie byle jaki -bo etnograficzny, swą tematyką obejmujący kulturę tradycyjną, folklor, folk...

Ula Kapała

62 (czerwiec 2006) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

16 marca, w przeddzień św. Patryka, w Natolińskim Ośrodku Kultury w Warszawie koncertowała ze swoim zespołem Ula Kapała - znanaw środowisku pieśniarka celtycka.

Muzyka w Muzeum

62 (czerwiec 2006) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

2 marca w stołecznym Muzeum Etnograficznym odbył się koncert z cyklu "Muzyka w Muzeum" w bardzo urozmaiconym składzie. Zagrali i zaśpiewali:Widymo, Jarek Adamów z wiejskim zespołem śpiewaczym Sami swoi z Kopyłowa oraz Żywiołak.

Sear Bliss "Glory and Perdition"

62 (czerwiec 2006) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2004, CD Red Stream Inc., RSR-0171

Objawienie na scenie blackmetalowej (i generalnie metalowej). Węgierska, pięcioosobowa formacja Sear Bliss wykracza zdecydowanie pozaramy gatunku, wprowadzając do swojej muzyki dawkę brzmień etnicznych z wykorzystaniem instrumentarium dętego.


Dragana Mirković "Luče moje"

62 (czerwiec 2006) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Wydawnictwo Jana Słowińskiego JS 009

Dragana Mirković, Gagą zwana, to niekwestionowana (już!) legenda serbskiego turbofolku. Jej poprzednia płyta - "Trag u Vremenu" - okazałaię majstersztykiem, opartym na brzmieniach etnicznych, odpowiednio przekonstruowanych do muzyki dyskotekowej, który rozkręcał wiele imprez.Na dniach pojawił się kolejny krążek Mirković - "Luče moje".


Joanna Słowińska z zespołem "Płaczcie anieli"

62 (czerwiec 2006) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Wydawnictwo Jana Słowińskiego JS 009

"Pieśni o męce i zmartwychwstaniu Pańskim" - podtytuł mówi już prawie wszystko o płycie. Składają się na nią pieśni pasyjne zapisanegłównie w "Śpiewniku kościelnym" ks. Mioduszewskiego z 1838 roku, choć same utwory są niejednokrotnie starsze, datowane na przykładna wiek XVI.


Werchowyna "Pieśni święte i grzeszne"

62 (czerwiec 2006) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Wydawnictwo Jana Słowińskiego JS 009

Nagrania z pewnością sprawiły frajdę nie tylko słuchaczom, ale też samym wykonawcom. Ten, kto nigdy nie śpiewał na głosy, nie zdaje sobie sprawy,jaka to przyjemność, kiedy dźwięki wręcz zatykają uszy, a głos wydobywa się niemal bez udziału śpiewaka, ograniczany od góry i dołu melodiąśpiewaną przez sąsiadów. Powstaje wówczas ogromne poczucie wspólnoty w tworzeniu. Stara, dobra, niezmienna Werchowyna!


Grzegorz Tomaszewski "Rośnie ziele"

62 (czerwiec 2006) Autor: Grzegorz Tomaszewski Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

"Rośnie ziele" to wynik 23-letnich eksperymentów z fidolami Fishera - akordowymi cytrami i ich przeróbkami - bazowymi instrumentamimoich dotychczasowych projektów fonograficznych. Pamiętam miłe dla mnie zaskoczenie trębacza z norweskiego Bruvoll & Halvorsen, którypo próbie, przed koncertem finałowym na "Nowej Tradycji" 2005, podszedł do mnie i powiedział, że nigdy nie widział takich małych cytro tak dużych możliwościach.

Gamelan i przyjaciele

62 (czerwiec 2006) Autor: Janusz Krzyżowski Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

30 marca w sali Mazowieckiego Centrum Kultury w Warszawie, odbył się niecodzienny koncert prezentowany przez zespół z Indonezji. Gamelan - bo tak nazywa się tradycyjna indonezyjska orkiestra, ma swoją siedzibę w salach ambasady tego kraju w Warszawie.

Wiejscy muzykanci Bieńkowskiego

62 (czerwiec 2006) Autor: Justyna Janczyk Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

4 marca w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce-Winiarach miała miejsce wystawa malarstwa Andrzeja Bieńkowskiego - "Wiejscy muzykanci".Po wernisażu odbyła projekcja filmu tego samego autora "Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów". Istotnym wzbogaceniem prezentacjibyła opowieść Bieńkowskiego o ludziach i sytuacjach w nim przedstawionych.