Od redakcji

Podczas najbliższego Festiwalu Folkowego Europejskiej Unii Radiowej,w lipcu tego roku, w Kaustinen w Finlandii, Polskę będzie reprezentowaćduet - grający na cytrach Grzegorz Tomaszewski i saksofonista Michał Kulenty.Muzykę Tomaszewskiego na płycie "Rośnie ziele. Utwory ludowe na cytrę solo" dołączamydla gadkowych prenumeratorów. Zaś obu muzyków mieli okazję posłuchać ci, którzy dotarlina kwietniową "Nową Tradycję" do Warszawy. W Gadkach relacja z festiwalu, a także omówienietrzech zwycięskich płyt w konkursie Folkowego Fonogramu Roku 2005 - o tyle ciekawego,że po raz pierwszy werdykt jury częściowo pokrył się z werdyktem internautówgłosujących w plebiscycie "Wirtualne Gęśle".Całą tegoroczną edycję "Nowej Tradycji"trzeba uznać z wyjątkowo udaną, między innymi z tego powodu, że można było na niejusłyszeć takich artystów jak Zuzana Lapčíková z Czech czy węgierski Muzsikás z Mártą Sebestyén.

Czy istnieje współczesne sztuka ludowa? Czy dzisiejsze rękodzieło można mierzyć tą samą miarą,jak to sprzed kilkudziesięciu lat? Głosy w tej kwestii w gadkowej sondzie. Natomiast obszerniejo sztuce ludowej, jej związkach z kulturą chłopską, wspólnocie estetycznych upodobań twórcyi odbiorcy, wiejskich artystycznych odmieńcach, wytworach wsi jako odpowiedzi na estetycznepotrzeby miasta (czyli współczesnych przeobrażeniach w sferze sztuki ludowej) pisze w"Gadkach" Aleksander Jackowski - antropolog kultury, przez ponad czterdzieści latredaktor naczelny kwartalnika "Konteksty. Polska Sztuka Ludowa".

W domowej bibliotece warto zrobić nieco miejsca na cztery, ostatnio wydane, publikacjez serii "Ocalić od zapomnienia", a dotyczące materialnej i duchowej kultury wsi. Przybliżamyje w recenzji "Muza o kulturze ludowej". Ponadto stali korespondenci przynoszą wieściz Hiszpanii ("Fado staje się spektaklem"), Austrii ("Dobrek Bistro"), Czech ("Celtycka pocztówka z Czech")i Litwy ("I zostanie już tylko kisiel owsiany").

"Trochę pucu nie zaszkodzi" - powiedziałby Nikodem Dyzma. Wprawdzie nie gustujemy w obchodzeniu jubileuszy...,ale jak tu nie wspomnieć, że w maju tego roku "Gadkom" mija dziesięć lat? W maju 1996 roku pojawiłsię nasz pierwszy numer.

Skrót artykułu: 

Podczas najbliższego Festiwalu Folkowego Europejskiej Unii Radiowej,w lipcu tego roku, w Kaustinen w Finlandii, Polskę będzie reprezentowaćduet - grający na cytrach Grzegorz Tomaszewski i saksofonista Michał Kulenty.Muzykę Tomaszewskiego na płycie "Rośnie ziele. Utwory ludowe na cytrę solo" dołączamydla gadkowych prenumeratorów. Zaś obu muzyków mieli okazję posłuchać ci, którzy dotarlina kwietniową "Nową Tradycję" do Warszawy. W Gadkach relacja z festiwalu, a także omówienietrzech zwycięskich płyt w konkursie Folkowego Fonogramu Roku 2005 - o tyle ciekawego,że po raz pierwszy werdykt jury częściowo pokrył się z werdyktem internautówgłosujących w plebiscycie "Wirtualne Gęśle".

Dział: 

Dodaj komentarz!