Co w numerze 29

Od redakcji...

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Agnieszka Matecka Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Moja znajoma ze Szwajcarii zauważyła, że w Polsce życie kulturalne kwitnie, szczególnie w stolicy, choć nie tylko-masa imprez różnej miary. Począwszy od mega Folk Fiesty, poprzez Folk Fest w Krotoszynie, Eurofolk tym razem na Pograniczach w Sanoku, koncert "Tam, gdzie biją źródła", stłumione przez deszcz "Rozstaje 2000" w Krakowie, po małe kameralne knajpiane granie w Zakopanem czy festiwale z obrzeży gatunku - prawie bliźniacze Festiwal w Krajobrazie i Muzyka w Krajobrazie. Można powiedzieć, że Polska bawi się tego lata na folkowo.

Muzyka ródeł "Kaszuby"

29 (lipiec-sierpień 2000) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Seria płytowa "Muzyka źródeł" - kolekcja muzyki ludowej Polskiego Radia i Ministerstwa Kultury i Sztuki jest efektem wieloletniej pracy dokumentacyjnej prowadzonej przez Polskie Radio - Redakcję Muzyki Ludowej, a od 1994 roku przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

"Pofolkuj Sobie!"

29 (lipiec-sierpień 2000) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Z prawdziwą przyjemnością przedstawiamy najnowszą płytę wydaną przez Polskie Radio S.A. Płyta nosi tytuł "Pofolkuj sobie!" i jest kompilacją utworów z bardzo popularnego ostatnio nurtu folk-rocka.

Czeremszyna "..."

29 (lipiec-sierpień 2000) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Dlaczego daliśmy naszej płycie tytuł "..."? Otóż, drogi słuchaczu z opowiadań naszych babć i dziadków rysuje się świat, który trudno jest nam czasami wyobrazić...

Irlandzki Chór Anúna gwiazda CELT 2000

29 (lipiec-sierpień 2000) Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

Chór Anúna powstał w 1987, założony przez Michaela McGlynna i kilku innych studentów Trinity College w Dublinie, by zdefiniować na nowo muzykę celtycką, która jest częścią bogatej, burzliwej historii Irlandii. Świat dźwięków stworzony przez zespół przełamuje bariery pomiędzy tym, co duchowe, a tym, co ziemskie, pomiędzy rzeczywistym i nierzeczywistym, stawiając zespół zdecydowanie w awangardzie muzyki celtyckiej.

Búrach

29 (lipiec-sierpień 2000) Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!

Grupa Búrach powstała w 1994 roku w Edynburgu i została najlepszą formacją szkockiej sceny folkowej w latach 1994/95. Od tego czasu Búrach wydał trzy płyty w największej szkockiej wytwórni Greentrax ("The Weird Set"-1995, "Born Tired"-1997, "Deeper"-2000), a podczas licznych koncertów, audycji radiowych i telewizyjnych podbijał publiczność zdobywając wiernych fanów na całym świecie począwszy od Stanów Zjednoczonych, poprzez Europę Zachodnią i Skandynawię, aż po Daleki Wschód.

Folkowa noc z piątku na poniedziałek

29 (lipiec-sierpień 2000) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Drodzy Przyjaciele!

Miło nam Was gościć i raczyć przez trzy dni muzyką wielu kultur i narodów. Jak co roku, staraliśmy się przygotować program, który dałby Wam maksimum satysfakcji, wrażeń i dobrej zabawy. Mam nadzieję, że atmosfera ubiegłych edycji festiwalu Folk Fiesta Era GSM zostanie odświeżona w umysłach naszych stałych, wspaniałych słuchaczy i zadziała mocno na tych, którzy po raz pierwszy do nas przybywają. W dużej mierze to Wy (nasi Goście) decydujecie o powodzeniu naszego przedsięwzięcia. Naszą pracę ocenicie sami. My oraz Artyści zapewniamy, że walczyliśmy i walczyć będziemy do ostatniej kropli potu dla Waszej satysfakcji. Życzę dobrej zabawy i wygodnych butów. Nie stój - fiestuj!

Sierra Manta

29 (lipiec-sierpień 2000) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Bez tego zespołu prawdopodobnie nie byłoby "Folk Fiesty", która kilka lat temu z kameralnej "Andyjskiej Fiesty" przerodziła się w festiwal o iście europejskim rozmachu. Z Robertem Tubkiem, wokalistą i muzykiem grającym na andyjskich instrumentach dętych rozmawia Agnieszka Kościuk.

Fiesta okiem widza

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Już dwa dni po XI Folk Fieście, więc zdążyłem trochę ochłonąć, ale na pewno długo będę ją pamiętał. Tradycyjnie piątkowy wieczór to koncert "Folk'n'Roll". Na pierwszy ogień wystawiony został grający roots reggae zespół Village of Peace. Łagodnie bujające kompozycje (bez jakże popularnych obecnie wtrętów ska) szybko zjednały zespołowi przychylność słuchaczy.

Geraldine MacGowan i przyjaciele

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Katarzyna Mróz Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Geraldine MacGowan, irlandzka wokalistka, koncertująca na tegorocznym festiwalu ząbkowickim, miała podwójnego pecha. Po pierwsze, tuż przed jej występem deszcz (który w ciągu tamtego weekendu był obfity) rozpadał się na dobre, by wkrótce zmienić się w ulewę i, jak na lipiec, było raczej zimno.

Równica w Nowym Targu

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczna, piąta już, edycja festiwalu "Tam Gdzie Biją ródła" została przeniesiona z góry Równicy w Ustroniu do Nowego Targu. Czy było to posunięcie korzystne nie jestem w stanie powiedzieć, ponieważ uczestniczyłem w nim pierwszy raz.

EuroFolk Na Pograniczach

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczna XVIII już edycja festiwalu "Na Pograniczach" została połączona z odbywającym się w różnych miastach festiwalem EuroFolk. Mariaż ów niewątpliwie wyszedł imprezom na dobre, zważywszy chociażby na rangę patronów (m.in. TV Polonia, TVP Regionalna). Ciekawie wyglądała również lista zaproszonych zespołów gdzie pojawiły się grupy mi obce. Oczywiście magnesem przyciągającym większą publiczność są zespoły znane więc ich nie zabrakło, by wspomnieć chociażby o Open Folku, Carrantuohill czy Brathankach.

Dobru wolu nesem wam...

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Małgorzata Jędruch Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Taką pieśnią powitali publiczność XXI Folkowego Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej muzycy z zespołu Hradištan. To grupa ośmioosobowa, mam wrażenie doskonale znana polskim wielbicielom muzyki folkowej i ludowej, założona i kierowana od początku przez skrzypka i kompozytora Jiřiego Pavlicę.

FolkFest Krotoszyn Muzyka i rzut beretem

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Sławomir Król Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Jak co roku, w ostatni weekend lipca, wydarzył się w Krotoszynie FolkFest - trzydniowy festiwal muzyki folk, reagge i blues. Była to już VIII edycja tej niezwyczajnej imprezy, która w opinii wielu występujących zespołów i ogromnej większości przyjeżdżającej co roku, coraz liczniejszej publiczności, ma w sobie coś wyjątkowego i przypomina charakterem dawne festiwale w Jarocinie. Od razu należy dodać, że krotoszyński festiwal czerpie z tych dobrych tradycji Jarocina, i to co go wyróżnia, to luźny klimat i ta pewna więź przyjeżdżającej licznie z całej Polski publiczności (w tym roku ok. 10 tys.), którą cechuje niezależnie od ubioru, czy wyznawanej ideologii brak agresji i naturalna życzliwość dla innych.

Emerald "Rockin' the Irish Pub"

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Katarzyna Mróz Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Muzyka pomorskiego zespołu Emerald (znacząca nazwa dla wielbicieli kultury Zielonej Wyspy), zaprezentowana na debiutanckiej płycie "Rocking the Irish Pub" zdecydowanie należy do gatunku "mocnego uderzenia" i jest blisko spokrewniona z punk-rockową.

Karaluchy do poduchy Carrantuohill "Between"

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Katarzyna Mróz Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Po raz kolejny mam przyjemność polecić czytelnikom naszego pisma naprawdę dobre nagrania muzyki celtyckiej. Tym razem mowa o albumie "Between" śląskiej formacji Carrantuohill, więc radość jest podwójna - nie tylko z kolejnego spotkania z dobrze trzymającymi się weteranami sceny folkowej (wiernymi, co ostatnio rzadkie, swoim upodobaniom), ale również z możliwości wysłuchania płyty dojrzałej, pięknej i pełnowartościowej, na którą składają się utwory doskonałe - do tego stopnia, że nie sposób omówić je wszystkie w miarę zwięźle. Wygląda na to, że krążek stanowi - przynajmniej na razie - szczytowe osiągnięcie grupy.

Przystanek Koszelówka

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Maciej Szajkowski Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Malowniczo położona nad jeziorem Zdworskim, nieopodal Płocka, Koszelówka, słynie nie tylko z walorów rekreacyjno - wypoczynkowych. To tutaj właśnie znajduje się jedyna w swoim rodzaju Galeria Sztuki. Jest przystanią dla twórców czerpiących inspiracje z pejzażu wiejskiego w malarstwie, grafice, rysunku i rzeźbie. Od kilku lat w Koszelówce organizowane są plenery dla rzeźbiarzy nieprofesjonalnych. Galeria stworzyła im szansę uwolnienia się od poczucia, które prześladuje chyba każdego uzdolnionego człowieka - niedostrzeżenia i zapomnienia. Szczególnie dotyczy to ludzi ze wsi, dalekich od towarzyskich układów, branżowych wyróżnień czy kolaboracji z Cepelią. Artystów tworzących nie wedle narzuconych konwencji, czy panujących mód, ale wedle głosu serca. Dostrzegających piękno i pragnących oddać je w swoich pracach.

(folk a sprawa polska) Obrazy i (tele)wizje

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Wakacje są czasem festiwali, również folkowych. Tych ostatnich jest z roku na rok coraz więcej, a minione lato było okresem ich szczególnego rozkwitu. Oczywiście, natychmiast pojawia się pytanie na ile jest to zjawisko sztucznie wykreowane, w jakiej zaś mierze wynika z rzeczywistych potrzeb (słuchaczy, organizatorów, muzyków). Chłodna obserwacja pozwalająca na stwierdzenie, że wykonawcy ewidentnie amatorscy, albo ewidentnie biesiadni są równoważeni przez tych którzy brzmią "bardziej folkowo" o niczym jeszcze nie przekonuje. Bo nawet za folkowymi brzmieniami kryją się czasem łatwizny, uproszczenia, nieszczerości.

O moich pieśniach - IV

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Zbigniew Nasiadko Dział: Poezja To jest pełna wersja artykułu!

Wiersz "Kołysanka z Topolan" był moim "najpierwszym" utworem. Powstał w 1990 roku i do tej pory nie był publikowany. Babcia Luba O. z Topolan, która śpiewała kiedyś swemu wnukowi trójjęzyczną białorusko - ukraińsko - polską kołysankę i usypiała chłopca słowami litewskimi, jest już prababcią i trzyma się krzepko. Niech żyje i śpiewa 120 lat.

Skąd?

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Agnieszka Stachura Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

"Skąd-inąd" to kobiecy "trójkąt" śpiewający utwory z regionu Białostocczyzny. "Trzy gracje" - jak określił oglądający je widz podczas tegorocznego festiwalu Nowa Tradycja - występują w składzie: Magdalena Sobczak z Lublina, Aneta Dzienic z Bialegostoku i Karina Janik z Gdańska.

Muzyka w Krajobrazie 14-16 lipca 2000, Nowy Sącz

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Krzysztof Piekarczyk Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Marek Styczyński i Anna Nacher dokonali otwarcia festiwalu w amfiteatrze w Parku Strzeleckim. Publiczność jeszcze się zjeżdżała, goście również. Później wystąpił Grzegorz "Greg" Jędrzejowski w kafejce na rynku. Wieczorem Festiwal przeniósł się do Domu Kultury Kolejarza. Już w holu było ciekawie i kolorowo - można było kupić wydawnictwa niezależnych wydawców i dystrybutorów: Ignis, Nefryt, Gusstaff, Ars2, Obuh. Była to świetna okazja nie tylko do kupna, posłuchania muzyki ale i do rozmowy czy spotkania.

Festiwal w Krajobrazie 20-22 lipca 2000 Inowłódz

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Krzysztof Piekarczyk Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Już po przyjeździe widać, że jest fajny festiwal: pełno młodych ludzi, bez żadnego frasunku - aż kolorowo na uliczkach. Mała miejscowość (choć kiedyś Inowłódz miał prawa miejskie), wszędzie blisko - to i od razu widać, że impreza.

Amadinda

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Ziutek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Opis ten powstawał "na kolanie" w trakcie trwania koncertu, który odbył się na Placu Zamkowym w ramach "Święta Muzyki w Warszawie" 24.06.00.

Pierwsze Folkopranie w Skierniewicach

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Sławomir Browkin Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 7-8 lipca w Skierniewicach przy stawach po południowej stronie miasta odbył się festyn folkowy zorganizowany przez Młodzieżowe Centrum Kultury. Wystąpiły między innymi: Zespół Grecki, The Bumpers, Ghymes, Trebunie Tutki & Kinior Future Sound, a drugiego dnia - Kapela ze Skierniewic, Siwy Dym, Krewni i Znajomi Królika, Chudoba i Golec uOrkiestra. Muzyka rozbrzmiewała od późnego popołudnia do prawie północy każdego dnia. Wokół sceny wzniesiono całkiem spore zaplecze gastronomiczne podtrzymujące topniejące z godziny na godzinę siły bawiących się rodzin. Tak, był to festyn na wskroś rodzinny. Można było zauważyć i dużych i małych, pełnosprawnych i na wózkach.

Kongres Ameryk

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Vlepkarz Ziutek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

14.07 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kongres Ameryk o 18:35 na przenośnej scenie na pl. Zamkowym pojawiła się muzyka latynoamerykańska i grupa Aires De Mi Tierra, składająca się z trzech niskich, nienagannie ubranych Kolumbijczykow oraz czwartego, malutkiego, równie nienagannie odzianego.

XX Łemkowska Watra na obczyźnie

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Tadeusz Konador Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Co miejsce to obyczaj, w Zdyni leje, w Michałowie upalnie, i tak już od lat. Michałów - wioska leżąca ok. 20 kilometrów od Legnicy zamieszkała jest głównie przez Łemków, przesiedlonych tutaj w 1947 roku w czasie ponurej akcji "Wisła". Nie czują się tutaj najlepiej, ciągle są "na obczyźnie", dlatego przed wielu laty stworzyli święto swojej kultury, łemkowską Watrę, która odbywa się zawsze na początku sierpnia (3-4.08).

Noce Bałkańskie

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Weronika Samolińska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 7-13 sierpnia w Gardzienicach zabrzmiała muzyka Bałkanów. "Noce Bałkańskie" były częścią sesji międzynarodowej Akademii Praktyk Teatralnych. Projekt został zrealizowany przez Joannę Wichowską i Agatę Zyglewską z Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach oraz partnerski teatr amerykański Double Edge.

Ajagore "Ajagore"

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Futurex 2000 FCD 702 2

Zespół Ajagore założyło pięciu muzyków z Wybrzeża grających na perkusji, basowej i akustycznej gitarze, klawiszach oraz banjo. Debiutancka płyta grupy zawiera 12 utworów opartych na głównie oryginalnych tekstach i melodiach ludowych.


Kwartet Jorgi "Muzyka na trąbkę, gitarę i flet"

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Folk Magazine 2000

W zasadzie nic nie trzeba pisać. Kwartet Jorgi. To wystarczy. Miłośnicy "zielonej muzyki" z pewnością oddaliby wszystko za wejście w posiadanie tego krążka, a nie jest to proste, bo nie można go kupić tylko dostać np. na koncertach zespołu. Płyta została wydana bowiem z okazji Międzynarodowego Dnia Narkomanii Wrocław 2000 i odtwarzając ją w komputerze można znaleźć garść informacji na ten temat.


Maria Krupowies "Polskie Pieśni Ludowe na Litwie"

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Warszawa 2000

Niezwykła pozycja, śpiewnik będący nie tylko zbiorem pieśni, plonem 10-letniej pracy autorki, ale też książka oddająca charakter polskości na Kresach, tożsamości, związków z Macierzą, patriotyzmu. Zawiera różnorodny repertuar, który wraz z osadnikami przywędrował na ziemie litewskie oraz pieśni przyswojone z repertuaru miejscowego i białoruskiego.


Pejzaż "Pejzaż"

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Agencja Artystyczna Pejzaż 2000

Wreszcie ukazała się płyta zapowiadana w "Gadkach" już rok temu (GZCH nr 23). Nagrań doczekał się zespół ze sporym, pięcioletnim już stażem. Jego muzykę - aranżowaną na perkusję i instrumenty perkusyjne, bas, gitary oraz przeróżne flety i piszczałki nadające tej muzyce ostateczny charakter, pojawiający się z rzadka w roli instrumentu wokal, a nawet samochód - trudno sklasyfikować.


Festiwal Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje 2000"

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Wydawnictwo Jana Słowińskiego 2000 JSCD 002

Płyta jest wizytówką festiwalu organizowanego w Krakowie przez zespół Muzykanci, kładącego szczególny nacisk na muzykę małopolską, galicyjską. "Rozstaje to miejsce, w którym drogi spotykają się i rozchodzą w różnych kierunkach. Tytuł opisuje sytuację polskiej muzyki tradycyjnej na przełomie wieków i tysiącleci. Rozstajne drogi tradycyjne muzyki, rozstajne drogi różnych kultur, a może miejsce spotkań?".