VI Międzynarodowy Festiwal Celtycki CELT 2000

Poznań, 29 września - 8 października 2000

Poznań, 29 września - 8 października 2000

Doniosłość imprezy nie ulega żadnej wątpliwości, festiwal był, jest i będzie potrzebny w Poznaniu i w Polsce, dlatego go organizujemy.

Honorowy patronat nad imprezą objął wiceprezydent Poznania Pan Maciej Frankiewicz, poparły go ambasady brytyjska, irlandzka, francuska i kanadyjska. Festiwal otworzy ambasador Irlandii w Polsce Pan Patrick McCabe, 29 września 2000 w World Trade Center o godzinie 19:00. Mamy także "obstawę" medialną (prasa - Gazeta Wyborcza, IKS, Folk Magazine, Gadki z Chatki - Pismo Folkowe, inne oraz radio Merkury, Afera, Trójka, dokumenty otrzymała też TVP 2 i opowie o festiwalu w Jeździe Kulturalnej, internet), a zwłaszcza szeroką publiczność oczekującą na powrót Celtów na poznański Stary Rynek, do sal koncertowych i pubów.


NA FESTIWAL ZŁOŻĽ SIĘ:

 • Część muzyczno-taneczna, 29 września do 1 października 2000 (koncerty na scenie na St. Rynku, w Farze Poznańskiej i sesje muzyczne w pubach).
 • Wykłady oraz warsztaty muzyczne i taneczne (Dom Bretanii i WTC Poznań) - 29.09 - 1.10.2000
 • Festiwal Filmu Celtyckiego (kino Malta) - 2.10 - 8.10.2000
 • Dzień Tańców Celtyckich - Ceilidh w WTC Poznań- 30.09.2000
 • Tydzień Kuchni Celtyckich - specjalne menu przygotowane na czas festiwalu (Hotel Poznań) - 26.09 - 2.10.2000
 • Wystawy:
  1. Współczesnej Sztuki Irlandii (Galeria Ego) - prace Briana Maguire'a, Edwarda Cahilla i Thomasa Lyncha - 29.09 - 10.10.20001.
  2. Fotografii walijskiej Joanny Miksztym pt. "Tęsknota za ojczyzną" w Domu Bretanii, 29.09 - 1.10.2000,
  3. Fotografii Irlandii Andrzeja Jastrzembskiego, oraz punkt informacji turystycznej o krajach celtyckich w WTC Poznań., 29.09 - 1.10.2000,
  4. Karnyx Celtycki - na wystawie "Dźwięki z przeszłości" w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu - do 10.10.2000.
 • Puby Festiwalowe: O'Morgan's Pub, Pub "Vasco Da Gama", Pub-Restauracja "Bee Jay's", Klub "Charyzma", Gallery 7-Doom Pub, Blue Note Jazz Club.

Co najważniejsze potwierdzony i zabezpieczony finansowo jest udział irlandzkiego chóru Anúna, bretońskiej grupy Descomp i szkockiego zespołu Búrach (dzięki The British Council). Występ Anúny będzie niewątpliwie wydarzeniem arcy-artystycznym w muzycznej części festiwalu. Ich występy są połączeniem kunsztu wokalnego i sztuki aktorskiej oraz gry świateł. Koncert Anúny w Farze Poznańskiej odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu Władz Miasta Poznania oraz Firmy PriceWaterhouseCoopers. Wśród sponsorów Festiwalu znalazło się też piwo Tyskie bezalkoholowe.

W Polsce z kolei mamy 32 zespoły grające folk celtycki i z liczby tej wybierzemy około 10 formacji. Kto zagra w tym roku? Zobaczymy. Zależy to oczywiście od tego ile finansów uda się nam zebrać do końca sierpnia bieżącego roku. Z wyborem kapel polskich mamy zatem jeszcze sporo czasu. Oto potencjalni wykonawcy: Carrantuohill, Open Folk, Bal Kuzest, Conor, Stonehenge, Comhlan, Folkstone, Slainte, The J.R.M. Band, Ould Land, Shannon, Breizh, Finnan Geas, Cotton Cat, Innis An Rince, Shamrock, Kwartet Jorgi, Przylądek Starej Pieśni, Walter Wilkens, Luiza Harasim-Grzelka, Cztery Refy, i inni.

Szczegółowy program pojawi się w połowie września.


ORGANIZATORZY:
Fundacja Celtycka w Polsce
World Trade Center Poznań
Dom Bretanii w Poznaniu
Radio Merkury
Konsulat Wielkiej Brytanii w Poznaniu
Music Collection
Program-Bell

WSPÓŁPRACA:
Władze Miasta Poznania
The British Council w Warszawie
Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu
Kino Malta w Poznaniu
Galeria Ego w Poznaniu.

Skrót artykułu: 

Doniosłość imprezy nie ulega żadnej wątpliwości, festiwal był, jest i będzie potrzebny w Poznaniu i w Polsce, dlatego go organizujemy.

Dział: 

Dodaj komentarz!