Artykuły autora: Tadeusz Konador

Muzyka ma być żywa… Maciej Szajkowski

139 (6 2018) Autor: Maciej Szajkowski, Autor: Tadeusz Konador Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

…mówi lider Kapeli ze Wsi Warszawa, Maciej Szajkowski, muzyk, dziennikarz, animator. Niekwestionowana osobowość polskiego folku, niespożyty poszukiwacz nowych brzmień i słów. Oprócz Kapeli spod jego ręki wyszło kilka innych projektów muzycznych, które odegrały niebagatelną rolę w kształtowaniu obecnej sceny muzyki inspirowanej tradycją.

Fot. www.streetcollodionart.com

Czy w muzyce folkowej jest miejsce na kicz?

119 (4 2015) Autor: Wojciech Ossowski, Autor: Beata Sokołowska-Smyl, Autor: Witt Wilczyński, Autor: Tadeusz Konador Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

Kicz to dla mnie pojęcie względne. Pojechaliśmy kiedyś z Kwartetem Jorgi do Wenezueli i oczarowała nas tamtejsza muzyka. Przywieźliśmy masę płyt i – słuchając tego w domu – dziwiliśmy się, że coś takiego mogło w ogóle zwrócić naszą uwagę. Jedno przed czym przestrzegałbym, to kiczowatość polegająca na uwielbieniu folkloru i wpychaniu go wszędzie.

(Wojciech Ossowski)

X Muzyczne Dialogi nad Bugiem - Mielnik 12-13 sierpnia

30 (wrzesień 2000) Autor: Tadeusz Konador Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Niedaleko granicy z Białorusią, w Mielniku nad Bugiem już od wielu lat odbywają się, cieszące się coraz większym powodzeniem, spotkania zespołów mniejszości narodowych oraz ich gości z Polski i z zagranicy. W tym miejscu gospodarzami są Białorusini, którzy oczywiście pokazują głównie swój dorobek. Był więc "Kuriuzel" z Mińska, "Wierbnica" z Prużan, przedstawiające folklor tradycyjny, ale ciekawsze, choć może i kontrowersyjne były "As" z Białegostoku, "The Best" z Siemiatycz, czy szczególnie lubiane "Prymaki" też z Białegostoku.

XX Łemkowska Watra na obczyźnie

29 (lipiec-sierpień 2000) Autor: Tadeusz Konador Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Co miejsce to obyczaj, w Zdyni leje, w Michałowie upalnie, i tak już od lat. Michałów - wioska leżąca ok. 20 kilometrów od Legnicy zamieszkała jest głównie przez Łemków, przesiedlonych tutaj w 1947 roku w czasie ponurej akcji "Wisła". Nie czują się tutaj najlepiej, ciągle są "na obczyźnie", dlatego przed wielu laty stworzyli święto swojej kultury, łemkowską Watrę, która odbywa się zawsze na początku sierpnia (3-4.08).

Riabina w Teatrze Małym

28 (maj 2000) Autor: Tadeusz Konador Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

RIABINA to jedyny zespół staroobrzędowców w Polsce, śpiewają w dialekcie nowogródzko-pskowskim dawne pieśni weselne, ballady, korowody.W Teatrze Małym w Warszawie 16 maja odbył się koncert promocyjny zespołu z okazji wydania ich pierwszej płyty .