Co w numerze 28

Od redakcji

28 (maj 2000) Autor: Agnieszka Matecka Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

W marcu tego roku, jak podaje tygodnik "Polityka" (nr 27, 1 lipiec 2000), Demoskop przeprowadził badania na temat preferencji muzycznych Polaków. Na pierwszym miejscu uplasowała się polska muzyka pop (29%), a już na 5 miejscu, za disco polo oraz rodzimą i zagraniczną muzyką dance, muzyka ludowa i folk, która zdobyła serca 24% respondentów. Okazało się, że miłośników folku jest tyle samo, co zagranicznych przebojów popowych, a o 1% więcej niż fanów polskiego rocka. Nie wspominając o takich gatunkach jak jazz czy hip-hop, które nie zyskały nawet 10% słuchaczy. Zaskakujące, prawda?

XI Folk Fiesta ERA GSM

28 (maj 2000) Dział: Wydarzenie To jest pełna wersja artykułu!


Po raz 11 spotkamy się w Ząbkowicach Śląskich na trzydniowym święcie muzyki folkowej. "Dla wielu ząbkowicka Fiesta to muzyka, która gra w sercu przez cały rok. Wielu poprzez Festiwal zyskało przyjaźnie, wielu w głębi duszy stało się obywatelami miasta" - tak określa Fiestę Wojtek Ossowski (PR III Polskiego Radia). Na tegorocznej Fieście wystąpi 26 wykonawców prezentujących całe spectrum muzyki etnicznej, folkowej, world music i gatunków pokrewnych.


Riabina "Pieśni staroobrzędowców"

28 (maj 2000) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Riabina z Grabowych Grądów koło Augustowa powstała w 1988 r. i jest jedynym zespołem staroobrzędowców w Polsce. Wykonują w zbliżonym do nowogródzko-pskowskiego dialekcie języka rosyjskiego dawne pieśni weselne, ballady i korowody, choć śpiewają także inne pieśni o rosyjskim rodowodzie.

Stonehenge "Magic of Celtic Music"

28 (maj 2000) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Oddajemy do Waszych rąk płytę, na której znajdziecie Państwo skoczne jigi, reele i hornpipy ale także nastrojowe, pełne ciepłego brzmienia ballady. Prawie 60 minut muzyki z Zielonej Wyspy. Jest to plon naszej ponad dwuletniej działalności.

Muzykanci "Muzykanci"

28 (maj 2000) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Szanowni Państwo,


Chcemy podzielić się tym, co nas wzrusza, zachwyca i niepokoi. Inspiracje czerpiemy z kilku źródeł. Korzystamy ze zbiorów Oskara Kolberga i innych dziewiętnastowiecznych etnografów, ze śpiewników kościelnych, druków ulotnych (aż po współcześnie wydawane), własnych nagrań terenowych, motywów nauczonych bezpośrednio od wiejskich muzykantów w czasie spotkań i podróży, publikowanych i niepublikowanych nagrań Instytutu Sztuki PAN, Polskiego Radia i osób prywatnych.

Na folkową nutę w S1

28 (maj 2000) Autor: Agnieszka Matecka Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Konkurs "Nowa Tradycja" organizowany przez Polskie Radio, w tym roku po raz trzeci, stał się wydarzeniem, na którym folkowcom po prostu nie wypada nie bywać czy to roli wykonawców, czy też widzów. Spotykają się tu dziennikarze, organizatorzy festiwali, muzycy i animatorzy ruchu folkowego. Interesujące są występy zaproszonych gości - tegoroczny festiwal rozpoczęli Muzykanci (laureaci Grand Prix z ubiegłego roku).

Nie tylko muzyka

28 (maj 2000) Autor: Agnieszka Stachyra Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

W czasie III Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "NowaTradycja" odbył się przegląd reportaży redakcji Dziedzictwa Kulturowego TV Polonia zawierający siedem filmów. Prezentowały one różne aspekty poszukiwań tożsamości kulturowej małych społeczności lokalnych (np. film "Dom Marka" Józefa Romasza), czy też istniejące po dziś dzień żywe elementy tradycji i folkloru charakterystyczne dla danej miejscowości.

The Cracow Klezmer Band

28 (maj 2000) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Krakowscy klezmerzy zdobyli Główną Nagrodę - Grand Prix na III Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Inspirację i natchnienie stanowi dla nich przede wszystkim krakowski Kazimierz ze swoją żydowską przeszłością. Po trzech latach wspólnego muzykowania, wypracowali własny styl, którego podstawą, oprócz klezmerskich, są też brzmienia bardziej współczesne.Z Jarosławem Besterem, kierownikiem muzycznym i autorem aranżacji "The Cracow Klezmer Band" rozmawia Agnieszka Kościuk.

Folkowej Majówce NIE!

28 (maj 2000) Autor: Witold Kozłowski Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

W tym roku po raz siódmy odbył się festiwal folkowy w Radomiu, który z roku na rok obniża loty. Przykro o tym pisać, bo redakcja "GZCH" i Orkiestra św. Mikołaja włożyła wiele wysiłku w kształtowanie oblicza tego wydarzenia. Szkoda, że nasze wysiłki poszły na marne. Proponujemy hasło: Folkowej Majówce w takiej formie - zdecydowane nie!!!

Dudy Juliana "Siedem pijanych nocy"

28 (maj 2000) Autor: Katarzyna Mróz Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Zwykle nie przepadam za piosenkami irlandzkimi czy szkockimi, których teksty zostały przetłumaczone lub napisane od nowa w naszym rodzimym języku - wydają mi się one sztuczne, pozbawione całego cudzoziemskiego uroku. Zupełnie jakby wykonawcy wychodzili naprzeciw bardzo leniwym słuchaczom, nastawionym nie na przekaz muzyczny, ale na słowny. Inaczej w wypadku nagrań zgromadzonych na kasecie "Siedem pijanych nocy" formacji Dudy Juliana.

Marta Cywińska "Collage"

28 (maj 2000) Autor: Katarzyna Mróz Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

"Nie próbuj nawet tego zrozumieć" - pisze na 63 stronie swojej książki collage białostocka (a może białostocko - bretońska?) pisarka Marta Cywińska. Jako się rzekło - nie próbuję.

Drodzy Czytelnicy, mógłby to być wstęp do bardzo ciętej recenzji, naszpikowanej złośliwościami, które, jak wiadomo, najbardziej przyciągają oko i umysł. Jednak nie potrafiłabym serwować złośliwości M. Cywińskiej (nawet jeżeli nie dzielę z nią poglądów społeczno - politycznych, którymi lubi ona epatować czytelnika).

O moich pieśniach - III

28 (maj 2000) Autor: Zbigniew Nasiadko Dział: Poezja To jest pełna wersja artykułu!

Jest to trzecia część cyklu złożonego z sześciu wierszy osnutych między innymi na motywach starych kurpiowskich pieśni ludowych. Ich autor - Zbigniew Nasiadko jest Kurpem z pochodzenia i choć mieszka obecnie na Podlasiu, w utworach wraca do rodzinnych stron. Zbigniew Nasiadko nie tylko opisuje piosenki - jest też ich znakomitym wykonawcą.

Diabelskie narzędzie

28 (maj 2000) Autor: Ilia Kiuiła Dział: Instrumenty To jest pełna wersja artykułu!

Wokół narodzin skrzypiec narosła olbrzymia ilość mitów. Zdaniem znawców przedmiotu wynikało to z dużego zainteresowania tematem jak również szczątkowej wiedzy, sprzyjającej myśleniu spekulatywnemu.

Indialucia

28 (maj 2000) Autor: Michał Czachowski Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Około IX wieku naszej ery z niewiadomych przyczyn tysiące mieszkańców północno - zachodniej części Indii zaczęło emigrować na Zachód. Wyruszyli z terenów obecnego Pendżabu i Pakistanu. Ich drogi w Persji się rozdzieliły i część powędrowała szlakiem przez Palestynę, Egipt, Libię, Tunezję, Maroko i poprzez Cieśninę Gibraltarską, znani już jako Cyganie ostatecznie dotarli na południe mauretańskiej Hiszpanii. W tym regionie zwanym wówczas Al-Andalus przez setki następnych lat przewijały się kultury różnych państw i nacji. Było to jedyne miejsce, w którym przez długi czas obok siebie żyli Cyganie, Żydzi, katolicy i muzułmanie. Każda z tych grup etnicznych posiadała własne zwyczaje, muzykę i instrumenty. Po wielu latach, na początku XIX wieku, w wyniku wzajemnych wpływów i przemieszania się tych wszystkich elementów powstała tajemnicza, niezwykle ekspresyjna muzyka, którą dziś znamy pod nazwą Flamenco.

Biały Kaznodzieja Rasta Adrian Sherwood

28 (maj 2000) Autor: Maciej Szajkowski Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

"

Myślę, że świat jest wspaniałym miejscem i każdy powinien się w nim odnaleźć. Wiele idei może się łączyć i mieszać. Nie wiem czemu miałbym nie zajmować się muzyką afrykańską? Nie wiem dlaczego nie mielibyście grać muzyki dajmy na to, chorwackiej? Czemu ktoś ma być z czegoś wykluczany? Komu służą jakieś ograniczenia? Dlaczego mam nie uczestniczyć w polskich chrzcinach, skoro moi przyjaciele są Polakami - czy dlatego, że nie jestem katolikiem? Czemu polski katolik nie miałby poślubić tunezyjskiej muzułmanki - czy z powodu pierdolonych uprzedzeń wywodzących się ze schorowanej przeszłości?! Jakim prawem ktoś ma nam wyznaczać miejsce, gdzie mamy żyć? Jak można zabronić komuś mieszkania w miejscu, w którym on chce mieszkać i pracować? Jak można zmuszać kogoś do wyjazdu? Czy stwierdzenie, że Żydzi są potęgą ekonomiczną świata, a czarni jadą na pracy innych, mogą stanowić jakieś poważne argumenty? Ale to już chyba inna historia...

"

Ojciec ręcznych granatów Adrian Sherwood

28 (maj 2000) Autor: Adrian Sherwood Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

"Muzyka jest piękna, bo stymuluje ludzi. Płytka muzyka tego nie robi. Jeśli robisz coś, w co wkładasz serce i duszę i starasz się posunąć w tym do momentu gdy doznajesz objawienia z pieprzonych głośników, a w dodatku jest w tym dobry klimat, wtedy dopiero coś osiągnąłeś."

Adrian Maxwell Sherwood

U wrót Bretanii...po muzykę?

28 (maj 2000) Autor: Marta Cywińska Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Jeśli kiedykolwiek podróżując na grzbiecie jednorożca zapukacie do bram Bretanii, powitają was dźwięki muzyki, brzmiąc jak serdeczne zaproszenie w języku bretońskim. Jeśli podróż owa miała miejsce w 1895, uczestniczyliście w Festiwalu Celtyckim w Breście, przyglądając się tanecznym wyczynom czterdziestu pięciu zespołów tanecznych z całej Bretanii, od Rennes, Tregastel-Plage po Vannes i okolice.

Shamrock

28 (maj 2000) Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Suwalska grupa Shamrock wystąpiła na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zespół istnieje od pięciu lat i związany jest z Regionalnym Ośrodkiem Kultury i Sztuki w Suwałkach.

Pejzaż

28 (maj 2000) Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Grupę Pejzaż wyróżnia niekonwencjonalne podejście do muzyki. Typowym zespołem folkowym na pewno nie jest, a to dlatego, że folk stanowi dla niej tylko inspirację do własnych pomysłów. Jest bliżej folku niż folkloru. Członkowie "Pejzażu" grają muzykę instrumentalną, a wszystkie utwory z ich repertuaru są kompozycjami własnymi. To, co robią sami nazywają Modern Folk, ale wyraźnie zaznaczają, że znajdują się na etapie poszukiwań.

Dikanda Muzyka Czterech Stron Wschodu

28 (maj 2000) Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Szczecińska "Dikanda" wystąpiła na tegorocznej "Nowej Tradycji" jako gość i laureat poprzedniej edycji konkursu, kiedy to wyśpiewała sobie I Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Nagrodę Publiczności. Główne atuty "Dikandy" to spontaniczność i wypływająca z niej ogromna żywiołowość, młodzieńczy entuzjazm i wielka radość wspólnego muzykowania, czym zaskarbia sobie sympatię i uznanie tak jurorów, jak i publiczności.

Szanty

28 (maj 2000) Autor: Marcin Krzyżewski To jest pełna wersja artykułu!

Zupełnie jeszcze niedawno na pytanie dziennikarzy: "Co to są szanty?" odpowiadałem: "Pieśni pracy ludzi morza". Dzisiaj na to samo pytanie odpowiadam: "Folklor ludzi morza". Brzmi krócej, ale ile niesie ze sobą zupełnie odmiennego przekazu.

Przygoda z rycerstwem

28 (maj 2000) Autor: Beata Rusinek To jest pełna wersja artykułu!

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej kultywuje tradycje rycerskie i dworskie minionych epok. Organizacja funkcjonuje od sierpnia 1998 roku, chociaż niektórzy jej uczestnicy zajmują się "ożywianiem historii" znacznie dłużej.

Chorągiew jest organizacją hierarchiczną, w której władzę pełni Regimentarz wraz z pełniącym zastępstwo Namiestnikiem. W jej szeregach można wyróżnić: hufiec polski, zakon templariuszy, oraz regimenty najemne - szkocki i niemiecki.

Wspomnienia z Japonii

28 (maj 2000) Autor: Ewa Wróbel To jest pełna wersja artykułu!

Zespół Polski, którego od ponad dwóch lat można w Polsce słuchać jedynie z płyt (poza jednym koncertem kolęd, który odbył się 16 stycznia w Studio Koncertowym Polskiego Radia), odbył na przełomie października i listopada minionego roku tournee...po Japonii. Była to inicjatywa Marii Pomianowskiej - liderki zespołu, która tam właśnie od pewnego czasu rozwija swoją karierę muzyczną, towarzysząc mężowi na placówce dyplomatycznej. To "rozdarcie" zespołu nieco utrudniło przygotowania do koncertów, gdyż początkowe próby z konieczności musiały odbywać się oddzielnie, chociaż równolegle w Warszawie i w Tokio. Dopiero ostatnie wspólne próby dały obraz całości.

Drum Freaks

28 (maj 2000) Autor: Łukasz Talarek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

22-ego maja w Warszawie w klubie Hybrydy wystąpił zespół Drum Freaks. Założył go po powrocie z długiego pobytu w USA Milo Kurtis. Rok temu w wywiadzie udzielonym W. Ossowskiemu stwierdził, że jest to zespół, "który nie gra nigdy w tym samym składzie".

Koncert w Chatce

28 (maj 2000) Autor: Agnieszka Matecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

24 maja w Lublinie odbył się koncert tutejszego środowiska folkowego skupionego w ACK "Chatka Żaka" zatytułowany "Folk z Chatki". Stał się on również okazją do promocji "Gadek" poprzez analogie tytułu, formy graficznej plakatu czy wydanie numeru specjalnego pisma oraz zorganizowanie spotkania z redakcją.

Muszikas

28 (maj 2000) Autor: Vlepkarz Ziutek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Tym Razem w S1 udało się usłyszeć legendarny zespół wraz z jego wspaniałą wokalistką (na poprzedni z powodu choroby Marta Sebestyen nie przyjechała).

Riabina w Teatrze Małym

28 (maj 2000) Autor: Tadeusz Konador Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

RIABINA to jedyny zespół staroobrzędowców w Polsce, śpiewają w dialekcie nowogródzko-pskowskim dawne pieśni weselne, ballady, korowody.W Teatrze Małym w Warszawie 16 maja odbył się koncert promocyjny zespołu z okazji wydania ich pierwszej płyty .

ODN

28 (maj 2000) Autor: Maciej Szajkowski Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Największym muzycznym wydarzeniem Festiwalu Milenijnego we Wrocławiu był koncert Orkiestry Dni Naszych. Zespół rozwinął się nie do poznania! Po pierwsze pod względem brzmienia - dźwięki na granicy techno, ostrego rocka i muzyki symfonicznej. Trzech muzyków, a wrażenie prawdziwej orkiestry. Do tego energia - tornada pustoszącego wszystko na swojej drodze, wywołująca niebezpiecznie szybkie pikanie serducha. Nawet najbardziej oporni szaleli w ekstazie, zajęci dotąd tylko sobą rycerze - przestali się lutować.

De Press

28 (maj 2000) Autor: Vlepkarz Ziutek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Na stołecznych Juwenaliach 2000 odbywających się tradycyjnie na dziedzińcu głównym UW (20.05) wystąpiła, między innymi grupa DePress.

Z wiejskiego podwórza

28 (maj 2000) Autor: Ewa Wróbel Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Czeremcha to miejsce, które przyciąga mnie jak magnes, odkąd przyjechałam tu po raz pierwszy trzy lata temu, prowadząc etnomuzykologiczne badania terenowe na południowo - wschodniej Białostocczyźnie. Zauroczyła mnie piękna okolica, ale przede wszystkim żyjący tu bardzo życzliwi, gościnni i muzykalni ludzie. Śpiewają tu prawie wszyscy.

Katarzyna Gärtner "Czar korzeni"

28 (maj 2000) Autor: ZAR Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Polskie radio S.A. 2000 PRCD 216

Choć płyta ma niewiele wspólnego z korzeniami w folkowym sensie tego słowa, jest godna polecenia, gdyż podsumowuje historię ludowych inspiracji w ważnym rozdziale polskiej muzyki rozrywkowej - starych, dobrych lat 70-tych, czasów melodyjnych piosenek i niezapomnianych refrenów.


Michajło Chaj "Ukraińska lira"

28 (maj 2000) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Koka 1999 031CD - 5

Płytę wydała firma konsekwentnie od lat zajmująca popularyzacją muzyki ukraińskiej w naszym kraju i to nie tylko folkloru czy folku, ale też muzyki alternatywnej. Tym razem jest to solowe nagranie, w którym słychać i pieczołowitą rekonstrukcję uczonego (M. Chaj jest Kierownikiem Laboratorium Muzycznej Etnografii Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy) i pełną wiary żarliwość wędrownego muzykanta (M. Chaj jako lirnik Stefan często gra pod cerkwiami).


Werchowyna "Live"

28 (maj 2000) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Firma Fonograficzna Konador 1999 CDKR002

To ostatnia, 4 płyta zespołu założonego przez przyjaciół - miłośników górskich wędrówek, którzy lubią sobie pośpiewać.


X Folk Fiesta Era GSM

28 (maj 2000) Autor: ABR Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Ząbkowicki Ośrodek Kultury 1999 CD


Jedną z oznak, że Folk Fiesta staje się festiwalem o, co najmniej, europejskim standardzie jest fakt ukazywania się płyt prezentujących wykonawców biorących udział w poszczególnych edycjach. Ostatnia z nich, poświęcona Folk Fieście'99 zawiera utwory zespołów, które wystąpiły w Ząbkowicach Śląskich w dniach 9 - 11 lipca 1999 roku. Na krążku znajdują się gwiazdy polskiej (Golec UOrkiestra, Trebunie Tutki, Muzykanci) oraz zagranicznej (Hun Hur Tu, The Transylvanians) muzyki folkowej.