Artykuły autora: ZAR

Golec uOrkiestra "Święta z Golec uOrkiestrą"

30 (wrzesień 2000) Autor: ZAR Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Golec Fabryka 2000

Płyta zawiera 10 utworów, prawie 37 minut muzyki. Najciekawsze jest w niej to, że zrywa ze świąteczną tradycją odgrzewania wciąż tych samych ogólnie znanych klimatów w sosie świąteczno-świątecznym. Tym samym krążek ten dołącza do chlubnych wyjątków takich jak "Kolędy Pospieszalskich" czy "Wśród nocnej ciszy" Brodów. W ogóle jest to chyba bardzo cenna cecha muzykowania inspirowanego tradycją, że pozwala na odrodzenie starych bożonarodzeniowych piosenek, które inaczej skazane byłyby na zapomnienie.Beltaine Drzewo i kamień

58 (wrzesień 2005) Autor: ZAR Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Niech was nie zwiedzie celtycka nazwa zespołu. Niech was nie zwiedzie pierwsze skojarzenie z grupą Madredeus, które narzuca w rozpoczynającym utworze drżący sopran. Niech was nie zwiedzie powtarzająca się w niej fraza "sole mio" ani wielogłosowa harmonia. To wszystko bowiem śpiewa jeden facet, Sebastian Madejski, o takiej skali i barwie głosu, za którą setki wielbicieli muzyki dawnej bez mrugnięcia okiem dałoby sobie obciąć jaja.

Ethno Trio Troitsa „7” 2003/2004, CD Troitsa

53 ((4) 2004) Autor: ZAR Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!


Nowoczesna muzyka ludowa. Płyta bardziej melancholijna i „wieczorna” od poprzednich, chociaż „Pa moraczku” i „Siem czarak” (początek i koniec krążka) postawią na nogi nawet chorego na grypę. Każdy z siedmiu utworów poprzedza intro oparte na szeptanym zamówieniu, więc chory może nie tylko podskoczy, ale i wyzdrowieje.

Katarzyna Gärtner "Czar korzeni"

28 (maj 2000) Autor: ZAR Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Polskie radio S.A. 2000 PRCD 216

Choć płyta ma niewiele wspólnego z korzeniami w folkowym sensie tego słowa, jest godna polecenia, gdyż podsumowuje historię ludowych inspiracji w ważnym rozdziale polskiej muzyki rozrywkowej - starych, dobrych lat 70-tych, czasów melodyjnych piosenek i niezapomnianych refrenów.