Riabina

"Pieśni staroobrzędowców"

W 1654 r. w rosyjskim prawosławiu nastąpił rozłam. Cześć wiernych nie zaakceptowała wprowadzonych przez patriarchę Nikona zmian w praktykach religijnych i pozostała przy starych obrzędach. Na staroobrzędowców (starowierców) posypały się prześladowania. Na wschodnich terenach Rzeczypospolitej staroobrzędowcy osiedlali już pod koniec XVII wieku. Obecnie w Polsce - głównie na Suwalszczyźnie i w okolicach Rucianego na Mazurach - żyje około 2500 starowierców, gdzie ich przodkowie przybyli z ziemi nowogrodzko-pskowskiej. Do chwili obecnej trwają w swej północno-rosyjskiej tradycji.

Riabina z Grabowych Grądów koło Augustowa powstała w 1988 r. i jest jedynym zespołem staroobrzędowców w Polsce. Wykonują w zbliżonym do nowogródzko-pskowskiego dialekcie języka rosyjskiego dawne pieśni weselne, ballady i korowody, choć śpiewają także inne pieśni o rosyjskim rodowodzie. Zgodnie ze swoją tradycją nie używają instrumentów muzycznych (także dawne tańce - korowody odbywają się przy akompaniamencie śpiewu). Obecnie zespół składa się ze śpiewaczek urodzonych w podaugustowskich wsiach - Grabowych Grądach i Borze. Riabina wielokrotnie występowała na wielu festiwalach, między innymi na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie. Zespół działa pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie koło Augustowa oraz regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach.





Dystrybucja:
Folk u Konadora
www: http://folk.pl
Skrót artykułu: 



Riabina z Grabowych Grądów koło Augustowa powstała w 1988 r. i jest jedynym zespołem staroobrzędowców w Polsce. Wykonują w zbliżonym do nowogródzko-pskowskiego dialekcie języka rosyjskiego dawne pieśni weselne, ballady i korowody, choć śpiewają także inne pieśni o rosyjskim rodowodzie.

Dodaj komentarz!