Artykuły autora: Marcin Krzyżewski

Fajno ślonsko muzyka Festiwal Dygacza

30 (wrzesień 2000) Autor: Marcin Krzyżewski Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Chociaż sezon festiwali folkowych zakończył się już we wrześniu, Agencja Koncertowo Impresaryjna "Polska Scena Folkowa" postanowiła go przedłużyć współorganizując ogromne przedsięwzięcie, jakim był odbywający się na deskach katowickiego Spodka "Festiwal Dygacza"./p>

Kawał historii Krzysztof Ścierański

35-36 (kwiecień/maj 2001) Autor: Marcin Krzyżewski Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Publiczność i krytycy mówią o nim „fenomenalny wirtuoz” i „numer jeden gitary basowej środkowej Europy”. Dzięki wirtuozowskiemu opanowaniu swego instrumentu i umiejętnemu wykorzystywaniu elektronicznych przystawek i maszyn rytmicznych nazywany jest także „człowiekiem orkiestrą”. Z kompozytorem i autorem unikalnych koncertów solowych – Krzysztofem Ścierańskim – obchodzącym w 2001 roku 25-lecie swojej pracy artystycznej, umówiłem się na rozmowę w jego domu w Legionowie. Tutaj muzyk znajduje spokój i wytchnienie po niezliczonych podróżach. Ścierański ani zawodowo, ani prywatnie nie kreuje się na gwiazdę. Jest szalenie sympatycznym człowiekiem i strasznym gadułą, jego opowieści można słuchać godzinami.

Szanty

28 (maj 2000) Autor: Marcin Krzyżewski To jest pełna wersja artykułu!

Zupełnie jeszcze niedawno na pytanie dziennikarzy: "Co to są szanty?" odpowiadałem: "Pieśni pracy ludzi morza". Dzisiaj na to samo pytanie odpowiadam: "Folklor ludzi morza". Brzmi krócej, ale ile niesie ze sobą zupełnie odmiennego przekazu.