Artykuły z działu: Sylwetki

Dziennikarze Radiowego Centrum Kultury Ludowej

68 (kwiecień 2007) Autor: Maria Baliszewska Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Miejsca są ważne ale ludzie ważniejsi. Mało kto lubi swoją pracę ale tu, w Radiowym Centrum Kultury Ludowej, spotkało się kilku prawdziwych fascynatów żyjących, "oddychających" swoją pracą zawodową. Ludzi, dla których sposobem na życie jest cierpliwe wyszukiwanie szczątków kultury tradycyjnej i znajdowanie dla nich miejsca w naszym świecie.

Trzy dymki Cesarii Zielonoprzylądkowy blues

65 (listopad 2006) Autor: Mirosław Wlekły Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Trzy razy podczas wrocławskiego koncertu (6 sierpnia) Cesaria Evora siadała na scenie przy stoliku, by zaciągnąć się papierosem. Nikotynowy dym i bose stopy to najbardziej charakterystyczne znaki diwy z Wysp Zielonego Przylądka (Cabo Verde).

Huculska Muzyka nie zaginie

48 (grudzień 2003) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Żaden skrzypek nie zetrze z pudła skrzypiec osadzonego pod strunami pyłku kalafonii, gdyż straciłby wówczas powodzenie. Jest jak zapasowa pamięć. Kto go usunie, ten zapomni wszystkie, nawet najlepiej znane melodie – mówi Roman Kumłyk, jeden z najbardziej znanych muzyków huculskich.

Jestem z Kościelniaków Wanda Czubernatowa o sobie

56 (marzec 2005) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

"... komputer poprawia. Z tym, że jest taki gałgan, że gwary nie zna i każde z poprawia na ż. Muszę bez przerwy z nim walczyć" - mówi Wanda Czubernatowa, poetka ludowa z Raby Wyżnej na Podhalu. Czubernatowa pisać zaczęła w 1957 roku; jej wiersze, satyry, notatki z życia i pamiętniki publikowane były między innymi w "Tygodniku Kulturalnym", "Chłopskiej drodze", "Kamenie", "Twórczości Ludowej". Jest laureatką Nagrody Artystycznej im. Józefa Pocka. Wiersze poetki stały się inspiracją dla Orkiestry św. Mikołaja i na płycie "O miłości przy grabieniu siana" zabrzmiały w akompaniamencie karpackich melodii.

Teoretyk - praktyk

31 (listopad 2000) Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Ewa Wróbel jest etnomuzykologiem pracującym na Uniwersytecie Warszawskim, jej praca magisterska była jedną z pierwszych analiz zjawiska folku w Polsce. To także znakomita wokalistka - śpiewa w Werchowynie, Zespole Polskim, współtworzy grupę Goście z Nizin i opiekuje się zespołem Skąd - Inąd. Podczas wielu wyjazdów badawczych stara się poznawać i przejmować techniki śpiewu i repertuar szczególnie pogranicza polsko-białoruskiego. Podczas festiwalu "Mikołajki Folkowe 2000", a także na ostatnich spotkaniach w bieszczadzkim Jaworniku prowadziła warsztaty wokalne, których podstawą jest nauka archaicznych technik śpiewu białego w pieśniach wielogłosowych wschodniej Słowiańszczyzny oraz koncentracja i poczucie niezwykłej wspólnoty, którą tworzą śpiewający.

Kawał historii Krzysztof Ścierański

35-36 (kwiecień/maj 2001) Autor: Marcin Krzyżewski Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Publiczność i krytycy mówią o nim „fenomenalny wirtuoz” i „numer jeden gitary basowej środkowej Europy”. Dzięki wirtuozowskiemu opanowaniu swego instrumentu i umiejętnemu wykorzystywaniu elektronicznych przystawek i maszyn rytmicznych nazywany jest także „człowiekiem orkiestrą”. Z kompozytorem i autorem unikalnych koncertów solowych – Krzysztofem Ścierańskim – obchodzącym w 2001 roku 25-lecie swojej pracy artystycznej, umówiłem się na rozmowę w jego domu w Legionowie. Tutaj muzyk znajduje spokój i wytchnienie po niezliczonych podróżach. Ścierański ani zawodowo, ani prywatnie nie kreuje się na gwiazdę. Jest szalenie sympatycznym człowiekiem i strasznym gadułą, jego opowieści można słuchać godzinami.

O bębnie, kaszy i Pawle...

21 ((1) 1999) Autor: BZB Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Paweł miał okazję widzieć orkiestrowy bęben kiedy był jeszcze niepodobny do tego z plakatu "Mikołajków Folkowych' 98". Potężna olcha wyrastała na łąkach koło wsi Biadaczka całkiem niedaleko Lublina. Padła przy okazji szalejących w okolicy melioracji. Przestając być drzewem stała się doskonałym materiałem na bęben. A okolica, w której rosła była wyjątkowo bębnolubna, obok były wioski: Dąbrówka, Kamionka Pryszczowa Góra - dla znawców polskiego bębniarstwa miejsca znane i kultowe. Mieszkało tam wtedy już kilku bębnorobów, ze Słomą na czele.

Orlęta, Górale, Beduini i Giewont

13 (sierpień 1997) Autor: Krzysztof Ćwiżewicz Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 4 i 5 maja w Leamington Spa odbył się kolejny, trzeci już Festiwal Folkloru Polskiego. Była to znowu okazja do spotkania się miłośników polskich tańców i pieśni ludowych - tych, którzy kultywują swoje zamiłowania praktycznie, z tymi, którzy ograniczają się do podziwiania na scenie efektów wielomiesięcznej pracy polskich zespołów, działających w skupiskach polskich w Wielkiej Brytanii. Po raz trzeci największą furorę na festiwalu zrobił najmłodszy z jego uczestników Michał Ćwiżewicz. Debiutował on na estradzie właśnie w Leamington Spa, na pierwszym festiwalu, a dziś już 13-letni, ma na swym koncie wiele innych sukcesów. A wszystko...

Tabla w folku irlandzkim

32 (styczeń 2001) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Sylwetki To jest pełna wersja artykułu!

Wojciech Mazurkiewicz z niejednego muzycznego pieca chleb jadł. Wykształcony na inżyniera, ojciec czwórki dzieci, pracujący zawodowo w jednym z warszawskich biurowców jest jednocześnie wspaniałym tablistą, który nauki pobierał między innymi u Marii i Jerzego Pomianowskich.