Koncert w Chatce

24 maja w Lublinie odbył się koncert tutejszego środowiska folkowego skupionego w ACK "Chatka Żaka" zatytułowany "Folk z Chatki". Stał się on również okazją do promocji "Gadek" poprzez analogie tytułu, formy graficznej plakatu czy wydanie numeru specjalnego pisma oraz zorganizowanie spotkania z redakcją. Prawie sześciogodzinny koncert rozpoczęła dynamicznym występem Orkiestra św. Mikołaja prezentując hity i nowe utwory przygotowane na kolejną płytę. Jako druga na scenie pojawiała się Jahiar Group w nieco zmienionym i rozszerzonym o perkusję składzie z repertuarem znanym z płyty "Teheran".

Po przerwie wystąpiły zespoły odbiegające brzmieniem od tradycyjnego rozumienia folku. Rozpoczął zespół "Pół Postu" wykonujący muzykę własną czerpiąc inspiracje ze sfery uczuć i szeroko pojętej stylistyki kultur świata. Jest to rodzaj sugestywnego i mistycznego niemal "teatru dźwięku", gdzie równie ważną rolę jak muzyka odgrywa oprawa plastyczna spotkań, dlatego też wykonawcy weszli na scenę w specjalnych strojach i czarno-białych makijażach przypominających barwy wojenne. Piotrek Franaszek z "Pół Postu" wraz z Michałem Bieleckim byli autorami ciekawej i niespotykanej oprawy koncertu. Muzycy grali w ciemnościach mając za plecami ogromny ekran, na którym przenikały się w rytm muzyki nierzeczywiste obrazy powstające poprzez nałożenie się na siebie kilku przeźroczy dopasowanych do charakteru występu.

Następni byli "Skubańcy" (dawna "Scena Pusta"), którzy po fascynacji muzyką reggae ostatnio sięgnęli po tak popularny folklor latynoamerykański. Cała sala tańczyła i bawiła się znakomicie w rytm afrokubańskich i brazylijskich tańców. Koncert zakończył zespół "Do świtu grali" prezentując projekt specjalny - bajkę muzyczną z użyciem skreczów, efektów prosto z komputera i występami solowymi zaproszonych gości. "...nasza muzyka nie ma zamkniętej formy, przedstawiamy abstrakcyjny świat pełen barw i zmysłowości ..... , czerpiemy ze źródeł orientu, jazzu, muzyki psychodelicznej ... jestestwa ... tradycji ....?" - tak mówią o sobie. Trudno pisać o ich muzyce, pełnej improwizacji oraz nietypowych brzmień fletu i gitary, komputerowo zniekształconych fraz tekstu bajki.

Był to z pewnością jeden z ciekawszych koncertów Kozienaliowych, znakomicie zaplanowany pod względem operowania nastrojem i dobrze zagrany, a i "Gadki" otrzymały niezłą promocję.

Skrót artykułu: 

24 maja w Lublinie odbył się koncert tutejszego środowiska folkowego skupionego w ACK "Chatka Żaka" zatytułowany "Folk z Chatki". Stał się on również okazją do promocji "Gadek" poprzez analogie tytułu, formy graficznej plakatu czy wydanie numeru specjalnego pisma oraz zorganizowanie spotkania z redakcją.

Dział: 

Dodaj komentarz!