Co w numerze 51-52

Od redakcji

51-52 (2-3 2004) Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Chłop nie wiedział, jaki jest jego folklor, wiedział, jaki jest jego los. To ów los, w którym skumulowała się pełnia doświadczenia ludzkiego, i jednostkowego, i zbiorowego, był fundamentem chłopskiej kultury - pisze Wiesław Myśliwski, w artykule "Kres kultury chłopskiej", opublikowanym 22 maja tego roku w "Gazecie Wyborczej". Polecamy Czytelnikom rozważania tego jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy nurtu chłopskiego.

Współczesne sobótki?

51-52 (2-3 2004) Autor: Anna Nacher Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W sondzie biorą udział:Anna Nacher-Projekt Karpaty MagiczneBarbara Kozub-Samosiuk-Czeremszynaprof.Jan Adamowski-folklorysta, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieWeronika Grozdew-Kołacińska-etnomuzykolog, Katolicki Uniwersytet Lubelskimicier Wajciuszkiewicz-W-Z OrkiestraMarjana Sadowska-aktórka, Ukraina

Drogi do Nashville

51-52 (2-3 2004) Autor: Korneliusz Pacuda Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

"Kiedy nasz kraj był jeszcze w wieku dziecięcym, zdarzało się już, że do samodzielnie zbudowanej chaty z bali wracał po dniu znojnej pracy w polu - mężczyzna. Żona podawała mu gorącą kolację - kolby kukurydzy, fasolę i być może kawałek mięsa z własnej wędzarni. Po posiłku wyciągał ze skrzyni stare skrzypce i wypełniał to skrzypiące pudełko swoimi radościami, marzeniami, troskami i nadzieją. Wtedy stawał się cud - rodziła się nowa muzyka. Muzyka Nowego Lądu - country". W taki oto trafny sposób ujął narodziny muzyki country znany śpiewak Sonny James w mówionym prologu do swej płyty zatytułowanej "200 Years of Country Music" - "200 lat muzyki country", wydanej przez firmę Columbia w 1976 roku.

Folk od Lutosławskiego

51-52 (2-3 2004) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Warszawska "Nowa Tradycja" zagrała w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego po raz siódmy. Grała od czwartku do niedzieli (22-25 kwietnia). Stali słuchacze folku i obserwatorzy wszelkich poczynań na tej niwie, ale także ci, którzy do folkowego świata trafili niedawno, wiedzą już, że to impreza z rozmachem, z różnorodnymi koncertami i dwoma konkursami.

Joanna Słowińska z nowym zespołem

51-52 (2-3 2004) Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Zapału, muzycznego porywu, mocnego głosu i przekonującej kreacji scenicznej - nie mniej jak zawsze. Mając w pamięci jeszcze do niedawna koncertujących Muzykantów, można się było spodziewać, że małżeństwo Słowińskich w nowym wcieleniu przekona do siebie tak jury, jak i widzów. Tak się stało. Joanna Słowińska z zespołem zdobyła za jednym zamachem trzy wygrane konkursu kwietniowej "Nowej Tradycji" w Warszawie - Nagrodę Grand Prix Festiwalu, Złote Gęśle (nagroda specjalna, ufundowana przez TV Polonia) oraz Burzę Braw, czyli - przyznaną po raz pierwszy w historii festiwalu - nagrodę publiczności.

W środku kapustki czyli folk w Brukseli(brukselce)

51-52 (2-3 2004) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Świat To jest pełna wersja artykułu!

Swego czasu przez jakiś czas przebywałam w Brukseli i okolicach, smakując na próbę tamtejszego urzędniczego żywota. Wbrew wcześniejszym obawom całkiem od świata folkowego nie byłam odcięta, choć (oczywiście) hasło "folk music" u przeciętnego zjadacza "komisyjnego" chleba wywoływało wyłącznie skojarzenia typu "Dolly Parton?" czy, w najlepszym wypadku, "Joan Baez?".

Nie wszystko fado co z Portugalii

51-52 (2-3 2004) Autor: Mirosław Wlekły Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Alentejo (czytane jako "Alenteżu") - rolniczy region rozciągający się na południowy wschód od Lizbony. Do maja tego roku najbiedniejszy w Unii Europejskiej. Zacofany, za to niezwykle malowniczy. Ubogi, ale chyba z najlepszymi winami w Portugalii. I - jak twierdzi Janita Salomé - pieśniarz alenteżański, z muzycznymi tradycjami, pielęgnowanymi na co dzień przez jego mieszkańców.

Za dwa jajka ołówek

51-52 (2-3 2004) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Za dwa jajka ołówek albo zeszyt - czy to możliwe? W wiejskim sklepiku Stanisława Milaniuka w Dawidach często płacono za towary płodami natury. Sklepik działał w latach 1912 - 1948. Obecnie, jako zabytek, znajduje się w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Trochę pompki nie zaszkodzi

51-52 (2-3 2004) Autor: Adam Nowacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Ten felieton będzie trochę przekorny, tym bardziej że szacowne "Gadki z Chatki" ostatnio obchodziły jubileusz, a myślę, że warto kilka zdań na ten temat powiedzieć. Jeśli, Drodzy Czytelnicy, macie przed oczyma ten tekst, to znaczy że z naszym pismem nie jest jeszcze tak źle.

Po "Nowej Tradycji" refleksji parę

51-52 (2-3 2004) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Festiwal "Nowa Tradycja" jest szczególnym momentem w dorocznym folkowym kalendarzu. Momentem, który wydaje się wyjątkowo adekwatny, by szukać przynajmniej podpowiedzi do pytania: Jaka jest aktualna kondycja sceny inspirowanej tradycyjną muzyką ludową.

Gen-DOS

51-52 (2-3 2004) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Tuwińska formacja folkmetalowa Gen-DOS w drugiej połowie marca odwiedziła Polskę. Syberyjczycy zagrali kilka koncertów, między innymi w Tarnowie, Krakowie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim, Koźminie Wielkopolskim i Warszawie. Poza tym lider grupy, Gienadij Czamzyryn, prowadził w górach warsztaty śpiewu khoomei.

Sol et Luna

51-52 (2-3 2004) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

22 kwietnia 2004 rozpoczęła się w Warszawie siódma edycja festiwalu folkowego "Nowa Tradycja", ale jednocześnie toczyło się jeszcze kilka innych, mniejszych wprawdzie, imprez. Jedną z nich był koncert mistycznego duetu Sol et Luna w Galerii "Kordegarda" na Nowym Świecie. Był to wieczór kompozycji Mieczysława Eligiusza Litwińskiego "Pieśni Stamtąd".

Dudaryk

51-52 (2-3 2004) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Podczas dorocznego warszawskiego Festiwali Muzyki Sakralnej, w środę 2 czerwca, wystąpił w Kościele Seminaryjnym ukraiński chór Dudaryk.

Celtowie pod górami

51-52 (2-3 2004) Autor: Maciej Froński Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Dni Kultury Celtyckiej (tym razem połączone z Dniami Europy) 28 i 29 maja po raz szósty odbyły się w Bielsku-Białej. Dni obejmowały kilka imprez w różnych częściach miasta. Jak co roku, pierwszego dnia wieczorem koncerty rozpoczęły w Kamienicy (czyli południowo-zachodniej części miasta) - była to głównie muzyka celtycka, ale pojawiły się też melodie z północnej Hiszpanii - Galicji, Asturii i Kantabrii.

Dni Słowiańskie

51-52 (2-3 2004) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W ostatni weekend maja zapełniły Warszawę festyny, a wśród nich między innymi III Dni Słowiańskie, pod hasłem "Jarmark Europa IX - XI wieku". Impreza odbywała się na Podzamczu, na Rynku Nowego Miasta, jak też na dziedzińcu Arsenału (w siedzibie Muzeum Archeologicznego).

"Fairport Convention Cropredy Festival 2001" 2002, DVD Classic Rock Legends 0934

51-52 (2-3 2004) Autor: OPA Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Być może folkowy festiwal grupy Fairport Convention w brytyjskim Cropredy odbędzie się w tym roku po raz ostatni. Główni organizatorzy - basista zespołu Dave Pegg i jego żona Christine, zdecydowali o rozstaniu się (po 37 latach małżeństwa), stawiając przyszłość imprezy pod znakiem zapytania. Wówczas po festiwalu pozostaną tylko wspomnienia i materiały audio-video, takie jak wydany na DVD koncert "Fairport Convention Cropredy Festiwal 2001".

Kati Szvorak "enekeim" 1995, CD REP 004

51-52 (2-3 2004) Autor: TOC Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Warto przypomnieć "énekeim" (czyli "Moje pieśni") węgierskiej śpiewaczki Kati Szvorák.

Choć Szvorák jest osobą o wielkim talencie, płyta Deep Forest "Boheme", na której został wykorzystany jej głos, nie przyniosła jej międzynarodowej sławy, tak jak Márcie Sebestyén.The Cracov Klezmer Band "Bersehit" 2003, CD Tzadik 7183

51-52 (2-3 2004) Autor: GLN Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Trzeci z kolei album The Cracow Klezmer Band ukazał się na rynku za sprawą Johna Zorna z nowojorskiej wytwórni Tzadik. Osiem kompozycji lidera Jarosława Bestera w jego aranżacji to prawdziwa zmysłowa uczta. Mocną stroną grupy jest także bardzo wysoki poziom wykonawczy.

Jan Adamowski "Śpiewanejki moje" Lublin 2003

51-52 (2-3 2004) Autor: Jan Adamowski Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

"Śpiewanejki moje... Najwybitniejsi śpiewacy ludowi Lubelszczyzny i ich repertuar. Część pierwsza". Jestem przekonana, że kiedy pojawia się tego typu książka, w głowie wielu świta myśl o natychmiastowym wskazaniu jej - jako cennego źródła - zaprzyjaźnionej kapeli folkowej.

Kriwi Past & Present

51-52 (2-3 2004) Autor: Kriwi Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!Kriwi to jeden z najbardziej znaczących zespołów folkowych na Białorusi - kraju o fascynującej tradycji muzycznej, a jednocześnie niedużej scenie, gdzie niewielu próbuje eksperymentować muzycznie, inspirując się tradycją. Muzyka tworzona przez Kriwi przenosi historię i tradycję w rejony współczesności.

Joszko Broda Posłóchejcie kamaradzi

51-52 (2-3 2004) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!Płyta Joszka Brody oraz towarzyszącej mu polsko-węgierskiej grupy, w tym Pála Hávásreti, Pétera Éri, Józefa Brody. Krążek jest zapisem projektu muzycznego "Posłóchejcie kamaradzi" i jednym z elementów programu zatytułowanego "Brama Morawska", wykorzystującego jako podstawę potencjał kultury narodów Karpat.

Kapela Drewutnia Hej, wiśta!

51-52 (2-3 2004) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!Piąty album zespołu. Kapela Drewutnia od kilku lat wykonuje piosenki z terenów wschodniego i południowego pogranicza Polski. Na najnowszym krążku znalazły się utwory solowe i śpiewane wielogłosowo, skoczne, porywające do tańca i rubaszne, ale też te pełne zadumy nad losem ludzi sprzed wieku, a nawet, nowa w repertuarze grupy, nastrojowa ballada z ziemi rzeszowskiej.