Jan Adamowski "Śpiewanejki moje"

Lublin 2003

"Śpiewanejki moje... Najwybitniejsi śpiewacy ludowi Lubelszczyzny i ich repertuar. Część pierwsza". Jestem przekonana, że kiedy pojawia się tego typu książka, w głowie wielu świta myśl o natychmiastowym wskazaniu jej - jako cennego źródła - zaprzyjaźnionej kapeli folkowej. Słusznie, bo jest tu z czego wybierać, czym się inspirować, co poznawać od nowa dla siebie i dla swojej muzyki. Praca lubelskiego naukowca - badacza i wielbiciela folkloru - zawiera, jak sam podtytuł sugeruje, repertuar najbardziej interesujących śpiewających artystów ludowych z Lubelskiego. Znalazły się tu prezentacje niespełna czterdziestu osób - informacje o ich życiu, źródłach i rodzaju twórczości, a przede wszystkim zapis repertuaru (który został podany zarówno w formie tekstu, jak i transkrypcji muzycznych), krótkich informacji o utworach oraz fotografii przedstawianych osób.

To dopiero pierwsza część publikacji. Z tego też powodu zawiera początkową partię materiału o śpiewakach. Druga część "Śpiewanejek moich..." ukaże się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Książka osiągalna najszybciej u wydawcy, czyli w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie (e-mail: zgstl@op.pl).

Skrót artykułu: 

"Śpiewanejki moje... Najwybitniejsi śpiewacy ludowi Lubelszczyzny i ich repertuar. Część pierwsza". Jestem przekonana, że kiedy pojawia się tego typu książka, w głowie wielu świta myśl o natychmiastowym wskazaniu jej - jako cennego źródła - zaprzyjaźnionej kapeli folkowej.

Dział: 

Dodaj komentarz!