Artykuły autora: Grzegorz Nowy

Na marginesie...

38-39 ((1-2) 2002) Autor: Grzegorz Nowy Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

Przeczytawszy ostatni numer „GzCh”, w którym ukazał się artykuł Małgorzaty Jędruch “Listy do... (2)”, poczułem się nieco zażenowany.

W owym liście padały górnolotne słowa na temat wykształcenia muzyków, warsztatu, znajomości literatury muzycznej, poziomie wykonawczym, czyli krótko – profesjonalizmie oraz o tym, czy takowy ujmuje spontaniczności muzykowania. Sam, wielki Czesław Niemen na Nowej Tradycji zachwalał bardzo wysoki poziom wykonawców. Wszystko ładnie i pięknie, tylko, że taki zwykły meloman jak ja, wysłuchawszy transmisji w II Programie Polskiego Radia, tak zwanego profesjonalizmu nie zauważyłem (wśród uczestników konkursu oczywiście).

Michaił Alperin "Prayer"

32 (styczeń 2001) Autor: Grzegorz Nowy Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Kolejną porcję muzyki współczesnej inspirowanej folklorem przynosi album "Prayer". Nagranie zostało zarejestrowane w Moskwie przez zespół Moscow Art. Trio w 1991 roku. Do pracy nad materiałem kompozytor zaprosił dwa zespoły wokalne: Tuva Folk Ensemble oraz Russian Folk Ensemble.

Fly, fly my sadness Michaił Alperin

32 (styczeń 2001) Autor: Grzegorz Nowy Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Leć, leć, mój smutku" to szczególna płyta w dorobku Ukraińca Michaiła Alperina. Ten 44-letni, gruntownie wykształcony pianista, kompozytor i aranżer, założyciel pierwszego mołdawskiego kwartetu jazzowego, już na początku lat 80. eksperymentował łącząc jazz i muzykę ludową.