Dudaryk

Podczas dorocznego warszawskiego Festiwali Muzyki Sakralnej, w środę 2 czerwca, wystąpił w Kościele Seminaryjnym ukraiński chór Dudaryk. W tradycję festiwalu wpisał się zwyczaj, że zawsze środa jest dniem liturgicznej muzyki kościołów Wschodu. Chór Dudaryk (chłopięcy i męski) od trzydziestu trzech lat działa przy Ukraińskim Towarzystwie Muzycznym we Lwowie. Wykonuje głównie utwory kompozytorów ukraińskich (lub ukraińskiego pochodzenia), w tym Berezowskiego, Stecenki, Dyleckiego.

Koncert składał się z pieśni liturgicznych. Ułożony był chronologicznie według wieku utworów - od najstarszych pieśni tradycyjnych po kompozycje współczesne. Szczególnie porywające były fragmenty liturgii bożonarodzeniowej i wielkanocnej. Koncert trwał prawie dwie godziny i był naprawdę doskonałą ucztą muzyczną. Trochę brakowało śpiewów tradycyjnych w stosunku do tych reprezentujących "muzykę klasyczną", ale kunszt wykonania wynagrodził te niedobory. Na koniec zaśpiewano publiczności "Sto lat" - a szkoda, że nie "Mnohaja lita"...

Skrót artykułu: 

Podczas dorocznego warszawskiego Festiwali Muzyki Sakralnej, w środę 2 czerwca, wystąpił w Kościele Seminaryjnym ukraiński chór Dudaryk.

Dział: 

Dodaj komentarz!