Co w numerze 70

Od redakcji

70 (wrzesień 2007) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Po ponad dziesięciu latach powraca do naszego pisma dyskusja o definicję folku. Tym razem zwróciliśmy się z prośbą do respondentów o określenie swojego miejsca: jestem bliżej folku, czy może bliżej folkloru, i z podtekstem - czy definicja i opowiedzenie się za którymś pojęciem ogranicza to zjawisko, czy je porządkuje?

Orkiestra św.Mikołaja "Muzyka gór"

70 (wrzesień 2007) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Płyta ma dla nas znaczenie symboliczne, jest swoistą podróżą sentymentalną. To dokładnie to samo nagranie, które pierwszy raz ukazało się w 1992 r., ze wszystkimi niedociągnięciami technicznymi, ale za to z tym samym dokładnie urokiem i energią.

Konrad Oklejewicz i Matragona "Legenda"

70 (wrzesień 2007) Autor: Konrad Oklejewicz Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



"Legenda" to projekt zainspirowany twórczością Stanisława Wyżykowskiego, lutnika z Haczowa, sławnego budowniczego lir korbowych w Polsce. Na płycie pojawiły się liry niezwykłe - m.in. lira basowa oraz rekonstrukcja średniowiecznego, wielkiego organistrum.

Folk - folklor, gdzie jest moje miejsce?

70 (wrzesień 2007) Autor: Maciej Harna Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Ewa Pacławska - doktorantka prof. dra hab. Jerzego Bartmińskiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej; korektorka "Gadek z Chatki"; zespół Widymo z Sanoka
  • Janina Biegalska - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, głównego organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
  • Anna Wróblewska - lekarz medycyny pracy; Dziwny Chór Ence Pence
  • Maciej Harna - muzykolog; kompozytor muzyki do spektakli teatralnych; nauczyciel gitary w Szkole Muzycznej w Sanoku; Matragona
  • Krzysztof Trebunia-Tutka - dyplomowany nauczyciel muzyki góralskiej; architekt; konferansjer-gawędziarz; Śleboda; Trebunie Tutki
  • Gabriela Gacek - przyszły muzykolog z Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Muzycznej; Zespół Pieśni i Tańca Wrocław

Cztery natury oberka część 2

70 (wrzesień 2007) Dział: Z teorii

Trudno mówić o jednym "oberku", tak jak trudno mówić o Mazowszu jako o jednym regionie muzycznym. Jest to zbyt rozległy obszar i zbyt zróżnicowany, aby można go było traktować jak jednorodny twór kultury muzycznej.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że historyczni Mazowszanie napływali na tereny zasiedlone już przez inne plemiona, na przykład Małopolan i Łęczycan, wobec czego łączenie i mieszanie odmiennych nurtów było nieuniknione.

Nie bez znaczenia dla problemu istnienia i trwania różnic w muzyce pozostają granice naturalne, takie jak Wisła czy inne duże rzeki, a także rozległe tereny leśne, które stanowiły przeszkody w kontaktach i trwały w świadomości jako bariera, odgradzająca od tego, co po drugiej stronie. Również dziś regiony muzyczne zaznaczają się w tych granicach i są stosunkowo wyraźne, nawet jeśli niektóre z barier zostały usunięte.

Kazimierskie Baszty

70 (wrzesień 2007) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 22 - 23 czerwca 2007 roku odbył się XLI Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Jak podają organizatorzy: Celem festiwalu jest przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego a także popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie. Festiwal ma charakter konkursu. W festiwalu uczestniczyło: 16 Kapel, 27 Zespołów śpiewaczych, 16 Instrumentalistów, 18 Solistów Śpiewaków, oraz 25 grup wykonawców w konkursie "Duży - Mały" (łącznie około 800 artystów ludowych z 12 województw). Z panią Janiną Biegalską, dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, głównego organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu rozmawiała Małgorzata Kacprzak.

Przeciw wypędzeniom z kultury

70 (wrzesień 2007) Autor: Gabriela Gacek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Słowo "brave" znaczy po angielsku tyle, co "odważny", "dzielny", ale i "walczący". Tymi przymiotnikami można określić charakter organizacji ROKPA (tybet. "służyć", "pomagać"), którą w 1980 roku założyli lekarz i mistrz medytacji, Akong Tulku Rinpoche i szwajcarska aktorka Lea Wyler. ROKPA nie jest tylko kolejną organizacją charytatywną, zajmuje się odbudową kultur i ochroną ludzkiej godności.Powyższe idee dotarły do Wrocławia za sprawą Anny Zubrzyckiej, która powoławszy do życia Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice i oddział Rokpy w Lublinie, w 2000 roku założyła wraz z Grzegorzem Bralem (dyrektorem artystycznym Brave Festival) Teatr Pieśń Kozła, który pięć lat później stał się organizatorem pierwszego festiwalu.

Święto folkloru na Dolnym Śląsku

70 (wrzesień 2007) Autor: Gabriela Gacek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Jeśli ktoś wybierał się w tym roku na XVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru, czekały go niemałe problemy. W tym roku koncerty i główne imprezy towarzyszące miały miejsce nie tylko w Strzegomiu, lecz także w innych dolnośląskich miastach goszczących zespoły zaproszone z zagranicy: w Szczawnie Zdroju, Nowej Rudzie, Dzierżoniowie i Świdnicy.

Polak podbija Indie Michał Czachowski

70 (wrzesień 2007) Autor: Maciej Szajkowski Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Michał Czachowski - muzyk, kompozytor, publicysta, architekt, jeden z najlepszych gitarzystów flamenco w Polsce. Koncertujący z sukcesami na całym świecie, współpracujący ze znakomitymi muzykami z Hiszpanii i Indii. Swoje umiejętności rozwijał między innymi u boku takich gitarzystów flamenco, jak Rafael Cortés, Gerardo Nunez i Salva del Real. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Po występie na międzynarodowym festiwalu w Cabella Ligure we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym - sitarze. W 2005 roku wydał płytę "Indialucía - Tam Gdzie Wschód Spotkał Zachód". "Indialucía" będącą połączeniem flamenco z muzyką Północnych Indii. Album ten stał się jedną z najlepszych płyt world music w USA w 2006 roku. Od wielu lat, Michał jako jedyny na Śląsku zajmuje się nauczaniem gry na gitarze flamenco. Prowadzi także szkołę oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki na łamach pism: angielskojęzycznego "Flamenco International Magazine" oraz polskich: "Świat Gitary" i "Jazz Forum". Występował razem z takimi wielkimi muzykami flamenco jak: tancerze Eduardo el Clavijo, Teo Barea, Carlos Troya i Maite Saez, cajonista Ricardo Espinosa, flecista Domingo Patricio, gitarzyści Rafael Cortés, Gerardo Nunez, Rafael Cuen Garibi czy wirtuoz instrumentów perkusyjnych Pierluca Pineroli, oraz mistrzami muzyki indyjskiej: tancerz Pratap Pawar, sitarzysta Avaneendra Sheolikar, tablista Sandesh Popatkar, Sukhvinder Singh, znakomity śpiewak Prasad Khaparde oraz amerykański wirtuoz sarodu Steven Day. W roku 2004 oraz 2005 Michał Czachowski został wybrany przez czytelników pisma "Gitara i Bas" najlepszym gitarzystą flamenco. Właśnie wrócił z prawie dwumiesięcznej trasy koncertowej po Indiach.

Inne pieśni Jakuba Wędrowycza

70 (wrzesień 2007) Autor: Emil Majuk Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Jaką muzykę ma w duszy Jakub Wędrowycz - czyli egzorcysta-amator, bimbrownik i filozof zamieszkujący prozę Andrzeja Pilipiuka i gminę Wojsławice, zaciekle i nonszalancko zwalczający siły ciemności grasujące w okolicy ?

Na czym gra ? O czym śpiewa ? W jakim śpiewa języku ?

Jakub Wędrowycz ratuje świat

70 (wrzesień 2007) Autor: Karol Sójko Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Andrzej Pilipiuk stworzył idealnego antybohatera - wiejskiego amatora bimbru, złodzieja, kłusownika-recydywistę i pasożyta społecznego. Postać, którą ciężko byłoby umieścić w kanonie lektur szkolnych, a mimo to uwielbianą za ogromne poczucie humoru.

Olga Arefiewa W tęczy twórczych działań

70 (wrzesień 2007) Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Fenomen Olgi Arefiewej zaprzecza wszelkim stereotypom. Bard, wokalistka, poetessa, tancerka, pisarka, eseistka, fotografik... Urodziła się 21 września 1967 roku w Wierchniej Sałdzie na Uralu jako córka inżynierskiego małżeństwa (mama - meteorolog, ojciec - metrolog).

Masala "Across The Wilderness"

70 (wrzesień 2007) Autor: Rockers Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2006, CD Open Sources OS 003

Wszystkie religie są jednością. Każdy naród, każda kultura i cywilizacja mają prawo do istnienia na planecie Ziemia. Nie ma lepszych i gorszych społeczeństw. Taniec i muzyka są równie dobrym sposobem na dotarcie do Prawdy jak medytacja i asceza - to sufickie przesłanie towarzyszy działalności przyjacielskiego kolektywu znanego jako Masala.



Psio Crew "Szumi Jawor Soundsystem"

70 (wrzesień 2007) Autor: Rockers Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2007, CD Open Sources OSO2

Projekt przede wszystkim muzyczny, który realizuje swoje eksperymentalne koncepcje od 2004 roku. Tworzą go w większości bielscy górale i góralki, muzykanci, miłośnicy i fascynaci rodzimego folkloru beskidzkiego. Ich tradycyjne góralskie melodie i śpiewy w połączeniu z przestrzenną elektroniką, za której sterami, gałkami, potencjometrami czuwa Dobry Gooral, dały początek nowemu, oryginalnemu brzmieniu, niespotykanemu dotychczas na scenach klubowych.



Digit All Love "Digit All Love"

70 (wrzesień 2007) Autor: Rockers Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2007, CD Antena Krzyku SIN667OS005

Dziesięcioosobowy projekt Natalii Grosiak i Maćka Zakrzewskiego założony w 2005 roku we Wrocławiu. Skład zespołu tworzą profesjonalni muzycy od lat pracujący w zróżnicowanych stylistycznie projektach, dla których Digit jest kontynuacją muzycznych poszukiwań.



Cała Góra Barwinków "24 godziny"

70 (wrzesień 2007) Autor: Rockers Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2007, CD Lou & Rocked Boys LOU 029

Koniec Całej Góry Barwinków. Oto rodzi się CGB!!! CGB (aż do 2007 roku Cała Góra Barwinków) działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1998. Należy do najważniejszych wykonawców rodzimej sceny ska/reggae. Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady z mocnymi wpływami punk rocka.



Muza o strojach ludowych

70 (wrzesień 2007) Autor: Jagna Garbacz Dział: Recenzje To jest pełna wersja artykułu!

Na początku roku, nakładem Wydawnictwa MUZA, ukazały się dwa dalsze tomy z serii "Ocalić od zapomnienia". Stanowią one uzupełnienie trzytomowego segmentu poświęconego strojom ludowym z obszaru współczesnych granic Polski. Autorką obu książek jest Elżbieta Piskorz-Branekowa, od wielu lat pracująca w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Len na salonach. O ubiorach inspirowanych folklorem

70 (wrzesień 2007) Autor: Dorota Panek Dział: Warsztat To jest pełna wersja artykułu!

"Toć-ci jest owo złoto, które z owego siemienia, com ci je dał, wyróść miało. Len to był, ubogiego narodu bogactwo, com go z ziemi twojego królestwa dobyć chciał" - mówi mędrzec do króla w bajce Marii Konopnickiej "Jak to ze lnem było". Rzeczywiście, trudno nie docenić wartości lnu i jego różnorodnych zastosowań. Ziarno lnu od stuleci wykorzystywano jako lekarstwo, pożywienie, paszę, a także wytłaczano z niego olej jadalny, służący do wyrobu mydła, kitu i pokostu. Z włókna lnianego już w epoce kamiennej tkano różnego rodzaju płótno - pierwsze warsztaty tkackie istniały już w paleolicie.

Wakacje w sieci

70 (wrzesień 2007) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Zdumiała mnie swego czasu informacja, którą otrzymałem od jednego z moich znajomych. Wraz z całą rzeszą Polaków udał się do Anglii, w poszukiwaniu łatwiejszego sposobu na przeżycie. Okazało się, że planując wojaże do Polski (średnio raz na dwa miesiące), bierze pod uwagę terminarze koncertów, przede wszystkim na prowadzonej przeze mnie stronie. Jeśli w Trójmieście dzieje się coś ciekawego, stara się dostosować do tego swój wyjazd.

Lato w mieście

70 (wrzesień 2007) Autor: Tomasz Janas Dział: Felietony To jest pełna wersja artykułu!

Lato w mieście. Czyż może być coś bardziej niemiłego? No, z pewnością może. Zwłaszcza, że lato w mieście bywa miłe, choćby wówczas, kiedy jest tak atrakcyjne muzycznie, jak minione miesiące w Poznaniu. Nie wiem dlaczego szczęśliwy los sprawił, że było w Poznaniu od końca czerwca do połowy sierpnia sporo wielkich muzycznych wydarzeń, a znakomita część spośród nich dotyczyła szeroko pojętego nurtu muzyki etnicznej czy tak zwanego world music. Faktem jest, że było czego posłuchać.

Bretoński czerwiec w Poznaniu

70 (wrzesień 2007) Autor: Monika Kuś Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Czerwiec dla miłośników muzyki i tańca bretońskiego mieszkających w Poznaniu był miesiącem prawdopodobnie niezapomnianym. Po majowej fest-noz dla uczestników cyklicznych warsztatów tanecznych z Tomaszem Kowalczykiem, tutejszy Dom Bretanii zafundował miłośnikom gatunku kilka bardzo interesujących propozycji kulturalnych.

Grunwald i Wolin 2007

70 (wrzesień 2007) Autor: V. Ziutek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Decyzja, że pojedziemy w tym roku na Grunwald była bardzo spontaniczna - nasza bliska koleżanka jechała tam jako dziewczyna podająca wodę rycerzom i postanowiliśmy zabrać się razem z nią.

Lubelskie kolorowe jarmarki

70 (wrzesień 2007) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W Lublinie w dniach od 15 do 19 sierpnia znajdujące się na Starym Mieście stragany targowe oblegane były od rana do wieczora. Działo się tak dlatego, że na odbywający się w tym czasie Jarmark Jagielloński przybyli kupcy z różnych rejonów kraju i z zagranicy.

Folkowa Worobiwka

70 (wrzesień 2007) Autor: Stefan Bracha Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Już po raz piąty odbył się najważniejszy folkowy, a jeden z największych w ogóle ukraińskich festiwali - Szeszory. W tym roku został przeniesiony z malowniczej karpackiej doliny na piękne Podole do - położonej nad rzeką Bug - malutkiej wioski Worobiejki. Na trzy dni zatętniła ona życiem, gdy przyjechało do niej kilka tysięcy młodych, kolorowych ludzi z całej Ukrainy, z Polski, z Czech i Białorusi spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Na scenie pojawiły się tak znane kapele jak szwedzka Hedningarna, białoruskie Etno Trio Troitsa oraz największe gwiazdy ukraińskiego folku - formacje DachaBracha i Perkałaba.

Varttina nad Wisłą

70 (wrzesień 2007) Autor: Pepe Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Noc Świętojańska w Warszawie to niezwykła noc atrakcji. To waśnie tej nocy na Cyplu Czerniakowskim, na scenie nad samym brzegiem Wisły, wystąpił zespół Varttina, gwiazda muzyki ethno-world z Finlandii. Trzy niezwykłe wokalistki i sześciu muzyków to czołówka tego gatunku na świecie. Do Warszawy przyjechali po raz pierwszy i było to niewątpliwie wielkie artystyczne wydarzenie.

Sholem na Dwóch Brzegach

70 (wrzesień 2007) Autor: Zofia Garganisz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" zapewnił wszystkim zainteresowanym mnóstwo atrakcji. W dniach 4 - 11 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu odbyła się masa imprez z udziałem znanych i cenionych artystów, przybyłych również spoza granic naszego kraju. Nowością festiwalu stał się, nigdy przedtem nie organizowany w związku z tą imprezą, Dzień Kultury Żydowskiej.

Kapela Drewutnia

70 (wrzesień 2007) Autor: Stefan Bracha Dział: Kaseta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Kapela Drewutnia jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów folkowych grających muzykę łemkowską i ukraińską. Grają na takich instrumentach jak: suka biłgorajska, mongolski toushpulur, wołynka, dżołomiga czy basy sądeckie. Mają na swoim koncie pięć albumów (w tym jeden zawierający kolędy). Niedługo wydadzą płytę koncertową.

Tradycje muzyczne Polski Środkowej Nagrania dokumentacyjne kapel skrzypków i śpiewaków ludowych w latach 2003-2007 z terenu województwa łódzkiego ze zbiorów Łódzkiego Domu Kultury

70 (wrzesień 2007) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Dwupłytowy album wydany przez Łódzki Dom Kultury w czerwcu 2007 roku, z muzyką tradycyjną regionów leżących w granicach województwa łódzkiego (Opoczyńskie, Rawskie, Łowickie, Łęczyckie, Sieradzkie, Wieluńskie).