Co w numerze 90-91

Falkenbach „Tiurida”

90-91 (styczeń 2011) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Wielu z niecierpliwością czekało na ten album. Falkenbach to już legenda, prze niektórych zespół ten uznawany jest za kultowy. Nowe wydawnictwo ukazuje trochę spokojniejsze oblicze tego projektu. Główną rolę grają tym razem akustyczne smaczki, a nie jak to drzewiej bywało gitarowy huk.

SieGra „Memories of the Stone”

90-91 (styczeń 2011) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Druga płyta w dorobku grupy grającej obecnie w składzie trzyosobowym: Jarek Adamów, Bartłomiej Stańczyk, Robert Brzozowski. Druga magiczna podróż przez klimaty bałkańskie, polskie, żydowskie, karpackie. Akordeon, klarnet, darabuka, fujarki i kontrabas zabrzmiały cudownie we włodawskiej synagodze, a płyta jest zapisem koncertu na żywo.

VAN „VAN II”

90-91 (styczeń 2011) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Węgierski VAN, idąc za ciosem, wypuścił na rynek swój drugi krążek, zatytułowany po prostu "VAN II". Druga płyta Węgrów to naturalna konsekwencja rozwoju stylistyki, którą obrali na swej pierwszej płycie.

Na ten Nowy Rok...

90-91 (styczeń 2011) Autor: Ewa Zabrotowicz Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Marcin Puszka - Radio Centrum Lublin, HelloFolks
  • Jani i Pajuśka
  • Kaja i Janusz Prusinowscy - www.festivalmazurki.pl, www.januszprusionowskitrio.pl, www.sluchajuchem.pl
  • Marta i Zibi Białkowscy
  • Melodia w Polsce - laureat konkursu "Scena Otwarta" podczas XX festiwalu "Mikołajki Folkowe"
    Skład: Iwona Szymanowska, Julia Biłat, Paweł Nowicki, Sławomir Niemiec
  • Ewa Zabrotowicz - Redakcja "Gadek z Chatki" (Lublin)

Pieśni ludowe z Lubelszczyzny we współczesnej twórczości kompozytorów polskich

90-91 (styczeń 2011) Autor: Agata Kusto Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

"(...) jak wiele bogatego materjału dla twórczości kompozytorskiej może dostarczyć niejedna pieśń weselna, niejeden obrzęd, taniec lub kolenda, ile nastrojów bogatych i tematów najcenniejszych! (...) Trzeba więc zbierać się do tej delikatnej i niezwykle subtelnej materji z całą ostrożnością i odpowiedniem duchowem przygotowaniem i nastawieniem." (M. Kondracki, Paryż 1930)

Etnodyskowieczornice Olega Skrypki Tradycyjne pieśni ukraińskie z rytmami tanecznymi

90-91 (styczeń 2011) Autor: Marianna Kril Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Z Olegiem Skrypką, ukraińskim muzykiem, liderem zespołu "Wopli Widoplasowa", twórcą oraz organizatorem festiwali muzycznych "Kraina Marzeń" oraz "Rock Sicz" w Kijowie, animatorem kultury, organizatorem etno-dyskoteki oraz wieczornic na XXXIV Młodzieżowym Jarmarku Ukraińskim w Gdańsku, który wystąpił jako DJ Oleg Skrypka rozmawiała Marianna Kril.

Jesteśmy jak most...

90-91 (styczeń 2011) Autor: Marcin Puszka Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Łotewski zespół Auli to w tej chwili jeden z najbardziej znanych przedstawicieli muzyki dudziarsko-bębniarskiej na świecie. Łotysze zbierają pochwały nie tylko za energiczne i widowiskowe koncerty, ale również za oryginalność prezentowanej przez nich muzyki. Ze swoim show dotarli nawet do Chin, gdzie zostali bardzo ciepło przyjęci przez miejscowych fanów. Polska publiczność mogła na żywo docenić smak i kunszt Łotyszów podczas koncertu, który grupa dała na XX Mikołajkach Folkowych, organizowanych co roku w Lublinie. Po koncercie udało mi się porozmawiać z Kasparsem, Normundsem i Mikusem - dwoma dudziarzami i bębniarzem tej łotewskiej formacji.

Magia zimowego okresu poświątecznego (na podstawie badań terenowych z okolic Markuszowa)

90-91 (styczeń 2011) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Magia jest zespołem działań i praktyk, przy pomocy których w sposób nienaturalny można wywołać pożądane skutki w rzeczywistości. Charakteryzuje ona głównie społeczeństwa pierwotne i tradycyjne, które posługują się specyficzną logiką myślenia. Najstarsi mieszkańcy okolic Markuszowa (powiat puławski, województwo lubelskie), gdzie prowadziłam badania terenowe, konceptualizują otaczającą ich rzeczywistość w sposób religijno-magiczny, z tego względu elementy magii pojawiają się na przestrzeni całego roku kalendarzowego.

Mikołajki Folkowe po raz dwudziesty

90-91 (styczeń 2011) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Mikołaj przychodzi 6 grudnia, a zaraz po nim nadchodzą Mikołajki - zawsze w drugi weekend grudnia, w Lublinie, Chatka Żaka i szeroko rozumiane okolice rozbrzmiewają dźwiękami muzyki folkowej. W 2010 r. Mikołajki Folkowe obchodziły dwudziestą rocznicę. Wprawdzie nie przewidziano z tej okazji żadnych specjalnych atrakcji, ale sama propozycja programowa była ciekawa i urozmaicona.

Kochamy Polskę !! Wywiad z Anną Murphy z grupy Eluveitie

90-91 (styczeń 2011) Autor: Marcin Puszka Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Eluveitie to już w tej chwili ekstraklasa folk metalu. W krótkim czasie zespół podbił serca fanów łączeniem ciężkich brzmień z tradycyjną muzyką ludową. Pewnego październikowego, słonecznego popołudnia, na zapleczu krakowskiego klubu "Studio", udało mi się porozmawiać z lirniczką i wokalistką Eluveitie, przesympatyczną Anną Murphy.

Co trzy głowy, to nie jedna Historia pewnej piosenki

90-91 (styczeń 2011) Autor: Maciej Froński Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Istnieje w języku włoskim termin "cantautore", będący połączeniem słów "cantare" - "śpiewać", i "autore" - "autor", oznaczający, jak można się łatwo domyślić, artystę wykonującego piosenki do własnych słów i własnej muzyki. Oczywiście jest to termin umowny, obejmujący przede wszystkim muzykę folkową czy zwłaszcza ten jej nurt, który w Polsce nazywamy poezją śpiewaną.

Mira Etno/czałga

90-91 (styczeń 2011) Autor: Witt Wilczyński Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Czałga to lokalny bułgarski odpowiednik ex-jugosłowiańskiego turbofolku, rumuńskiego manele czy na swój sposób naszego rodzimego discopolo. Z wszystkich wymienionych stylów bodajże najbardziej związana z folkiem jako takim czałga to wybuchowy miks folkloru Bułgarii, licznych wpływów orientalnych (głównie tureckich i irańskich) oraz szeroko rozumianego folkloru miejskiego. Przez jednych uwielbiana, przez innych znienawidzona. Przez fachowców oceniana jako gatunek mocno podrzędny - co nie przeszkadza bić mu rekordy popularności.

„Sotis Volanis... Z grecką tęsknotą w tle.” Z cyklu „Słuchając”

90-91 (styczeń 2011) Autor: Marta Cywińska Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Hypos. Pajęczyna.

Mitologiczna tkaczka. Krucha blondynka o łamliwych, długich włosach, myjąca je raz po raz w przypadkowo napotkanym strumyków. Z nawykiem kąpieli w każdej kolejnej strudze i strumyku. Publicznie zrzucająca odzienie, zamykając przy tym oczy. Skoro ona nikogo nie widzi - nikt jej nie dojrzy. Jej bezpośrednia zwierzchniczka - pani doktor, pani profesor, pani kierownik, pani dyrektor to Atena.

Co z tym folkiem czyli łowy w sieci

90-91 (styczeń 2011) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Gdyby u progu roku 2011 przyszło komuś do głowy zadać pytanie "czym jest polski folk", miałby nie lada problem. Odpowiedź na wspomniane, proste pytanie może się zdawać niepewna, a autorytatywnych definicji niewiele. Gdzież zatem skierować swe pierwsze kroki w dobie powszechnej komunikacji elektronicznej? Oczywiście do internetu. Jaką odpowiedź na interesujący nas temat znajdziemy właśnie tam? Zanim wśród licznych ofert sieć skieruje nas w stronę electro folku albo folk metalu, pozostańmy na pewnym poziomie większej ogólności.

Motyw kolędy w polskiej muzyce filmowej po 1960 roku

90-91 (styczeń 2011) Autor: Rafał Rozmus Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Termin kolęda pochodzi od łacińskiego słowa calendae i według definicji encyklopedycznej jest określeniem "pieśni związanej ze świętem Bożego Narodzenia i obrzędami noworocznymi". Okres Bożego Narodzenia może być fundamentem całego dzieła filmowego lub pełnić w nim rolę epizodyczną. Przywoływany jest poprzez różnorakie obrazy symboliczne, w tym bardzo często poprzez kolędę będącą niejako rdzeniem obrzędowości tego okresu.

Nowoczesne jasełka w mieście z tradycjami

90-91 (styczeń 2011) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Dziaduś - dyrektorem banku. Przynajmniej takie snuje plany. Linie melodyczne przygrywane, na skrzypcach i keyboardzie. Akcja w bajecznie kolorowej, monumentalnej szopce, jednak z zarysem zabytków o współczesnym wyglądzie. To tylko niektóre nowatorskie elementy w jasełkach wystawianych w okresie przed i poświątecznym przez słynną szopkarską rodzinę Malików. Wydarzenie to, jak również herody w wykonaniu francuskiego teatru kukiełkowego, miało miejsce w tym roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Krzysztofory przy Rynku.

Muzyka trzech pokoleń - tradycje muzyki instrumentalnej na Lubelszczyźnie

90-91 (styczeń 2011) Autor: Ilona Gumowska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

17 i 18 grudnia 2010 odbyła się ostatnia, podsumowująca odsłona projektu Muzyka Trzech Pokoleń, organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie oraz Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej. Finałowa edycja, jak wszystkie wcześniejsze, składała się z dwóch części: warsztatowej i koncertowej. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki gry na skrzypcach, bębenku obręczowym, basach i suce biłgorajskiej.

Mira „Ostavete ni na mira”

90-91 (styczeń 2011) Autor: Vlepkarz Ziutek Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2009, Sunny Music, Bułgaria

Najnowsza, solowa płyta Miry jest najdojrzalszą z jej dotychczasowych krążków. Przaśna i zalotna wesołość poprzednich płyt zastąpiona została pewną powagą w tym sensie, że Mira nie jest już radosną nastolatką, ale stała się damą. Kawałki brzmią dojrzalej, tematyka nadal oscyluje, rzecz jasna, w tematyce damsko-męskiej, ale nie jest to już "(gwizd) hej maleńka", tylko tematyka bardziej, nazwijmy to, dorosła.

Nek „Nek si Prieţenii”

90-91 (styczeń 2011) Autor: Vlepkarz Ziutek Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2010

Florin Nescoiu znany jako Nek jest dla sceny manele personą niezwykle ważną. Zatem i jego najnowsza płyta, która właśnie się ukazała, jest pewnego rodzaju podsumowaniem. Dziewięć kawałków nagranych wspólnie z męskimi gwiazdami manele i jeden utwór solowy - taka jest tracklista.

Różni wykonawcy „Etno-Big vol. II”

90-91 (styczeń 2011) Autor: Vlepkarz Ziutek Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

BIGMAN Records, BM CD 173, 2010

Etno-Big vol. II to jedna z wielu składanek manele wydanych w 2010 roku z Rumunii nakładem BIGMANa. Jest wydana w formie audio (co jest warte podkreślenia gdyż wiele wychodzi po prostu jako zbiór mp3) i jest prezentacją bardziej folkowo/etniczno/biesiadnego oblicza manele.

Różni wykonawcy „Chef de Chef 2010”,

90-91 (styczeń 2011) Autor: Vlepkarz Ziutek Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Amma Records, 2010, P10561

Płyta ta, a w zasadzie dwupłytowy album składający się z krążka z 186 mp3-kami oraz bonusowo dodanej składanki "Etno Hits" (także mp3, ale w klimacie bardziej biesiadnym), obrazuje pewne zjawisko charakterystyczne dla rumuńskiego rynku muzycznego, a którego w Polsce praktycznie nie ma. Manelowe składanki mp3 wydawane są tam w dużych ilościach i licznych konfiguracjach, a najważniejsze z nich sygnowane są nazwami serii.

The RealMcKenzies „Shine Not Burn ”

90-91 (styczeń 2011) Autor: Marcin Puszka Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Wyd. Fat Wreck Records 2010

Z początku pomyślałem że świat się kończy - celtic-punkowa kapela wydaje album akustyczny. Jednak kiedy posłuchałem pierwszych taktów otwierającego "Shine Not Burn" utworu "Nessie" już wiedziałem na czym ten cały żarcik kanadyjskich piwo-żłopów polega. Zamiast punkowego łojenia dostajemy bluesowo-rockowe, klimaciarskie, knajpowe granie - jakże charakterystyczne dla szkockich pubów.

Między realizmem a cudownością - traktat o pieśniach nowiniarskich

90-91 (styczeń 2011) Autor: Tomasz Rokosz Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Straszna zbrodnia rodzonej matki to już druga monograficzna książka Piotra Grochowskiego. Wydana została w rok po monografii Dziady. Rzecz o wędrownych żebrakach i ich pieśniach. Tempo pracy autora jest więc imponujące. Straszna zbrodnia rodzonej matki w zamierzeniu jest rozprawą habilitacyjną i wydana została podobnie jak pierwsza książka w serii wydawniczej Paralele. Folklor, literatura, kultura Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Seria obejmuje studia z zakresu komparatystyki oraz pogranicza dyscyplin, takich jak folklorystyka, literaturoznawstwo i antropologia kultury.

Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda” w 40. rocznicę śmierci Stanisława Vincenza 17 marca - 22 października 2011 r.

90-91 (styczeń 2011) Autor: Ilona Gumowska Dział: Patronat Gadek To jest pełna wersja artykułu!

Zacznie się wiosną i potrwa aż do jesieni. Już ten fakt świadczy o niezwykłości Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego "Słowiańska Atlantyda", organizowanego przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie. Inicjatywa ta wiąże się z postacią niezwykłą- humanistą XX w., pisarzem, eseistą i myślicielem, Stanisławem Vincenzem. Głównym celem festiwalu jest popularyzacja idei i wartości, które autor zawarł w swoich pismach. Vincenz bez najmniejszych wątpliwości zasługuje na miano patrona zjednoczonej i wielokulturowej Europy.