Różni wykonawcy

„Etno-Big vol. II”

BIGMAN Records, BM CD 173, 2010

Etno-Big vol. II to jedna z wielu składanek manele wydanych w 2010 roku z Rumunii nakładem BIGMANa. Jest wydana w formie audio (co jest warte podkreślenia gdyż wiele wychodzi po prostu jako zbiór mp3) i jest prezentacją bardziej folkowo/etniczno/biesiadnego oblicza manele. Zaprezentowani wykonawcy to ścisła czołówka tej odłamu nurtu - Nicolae Guţă i jego córka Nicoleta, Alex de la Orasţie i Laura, Diana oraz, rzecz jasna, zdecydowanie wyróżniająca się wokalnie i urodą Denisa Răducu. Nie jest to płyta stricte folkowa taka jak "Dor de Mamă". Jest to krążek utrzymany w stylistyce bliższej graniu biesiadnemu z, siłą rzeczy, dużą dawką nutki neo-cygańskiej. Momentami nawet kojarzący się z discopolo - temu bliższemu np. Prymakom czy nutką zbliżoną do klimatów naszego rodzimego Don Vasyla.

Nie ukrywam, że płytę nabyłem przede wszystkim dla trzech nowych kawałków Denisy, które nie znalazły się na innych jej płytach - jest to bardzo charakterystyczne zjawisko dla sceny manele, gdzie solowe albumy danych wykonawców są nieliczne natomiast ukazuje się nieprzebrana ilość płyt składankowych. "Etno-Big vol. II" jest, oczywiście to mój subiektywny osąd - jedną z relatywnie lepszych tego typu, gdzie rzeczywiście wybrzmiewa co nieco nutki folkowej i przaśnych tekstów. Proste, wpadające w ucho melodie, które w Rumunii albo się po prostu kocha, albo się szczerze nienawidzi, a które u nas są znane jedynie nielicznym.Skrót artykułu: 

BIGMAN Records, BM CD 173, 2010

Etno-Big vol. II to jedna z wielu składanek manele wydanych w 2010 roku z Rumunii nakładem BIGMANa. Jest wydana w formie audio (co jest warte podkreślenia gdyż wiele wychodzi po prostu jako zbiór mp3) i jest prezentacją bardziej folkowo/etniczno/biesiadnego oblicza manele.

Dział: 

Dodaj komentarz!