Artykuły autora: Ilona Gumowska

O potrzebie śpiewania

124 (3 2016) Autor: Kazimierz Żołna, Autor: Ilona Gumowska, Autor: Zofia Bernatowicz, Autor: Michał Żak, Autor: Marta Białkowska Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

Nie wyobrażam sobie życia bez śpiewu. To jest po prostu tak, że jak najdzie chęć, to trzeba śpiewać. To nie jest tak, że kiedy się chce – tylko przychodzi na to ochota, przychodzi taki czas, że się śpiewa. I śpiewa się piosenkę, która wpada sama w ucho. Nie tam jakąś wyuczoną, wykształconą – tylko taką, której nie trzeba się uczyć. Śpiewa się też takie, które się dobrze pamięta. Takie to jest śpiewanie.

(Kazimierz Żołna)

Stworzenie świata

114 (paŸdziernik 2014) Autor: Ilona Gumowska Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Działalność Ośrodka "Rozdroża" i Fundacji "Muzyka Kresów", której owocem jest m. in. Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej czy Festiwal Najstarsze Pieśni Europy, pokazuje, że tradycja, kultura wiejska, choć dziś staje się dla nas coraz trudniejsza, rzetelnie badana i rekonstruowana, przynosi wiele korzyści. Międzynarodowy Festiwal Najstarsze Pieśni Europy, którego już piętnasta edycja odbyła się w dniach 2 - 4 października 2014 r. w Lublinie jest tego najlepszym dowodem.

Spotkanie z cyklu „Mistrzowie” - Olga Pawluczuk

104-105 (kwiecień 2013) Autor: Ilona Gumowska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

27 lutego 2013 r. w Galerii Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Mistrzowie". Istotą cyklu jest prezentacja sylwetek "wybitnych osobowości artystycznych muzyki tradycyjnej". Tym razem spotkanie poświęcone było wyjątkowej śpiewaczce z Łukowisk - Oldze Pawluczuk (1911-1994).

W Krainie Rumianku

102 (paŸdziernik 2012) Autor: Ilona Gumowska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Są w Polsce miejsca, gdzie czas płynie nieprzyzwoicie wolno, wbrew pędzącemu światu. Miejsca, w których zapominamy o wszystkim tym, z czym nam nie po drodze. Gdzie powietrze pachnie ziołami, a każdy spotkany człowiek jest jak otwarta księga, w której zapisano los ciężki, acz piękny.

Muzyka żywa

101 (sierpień 2012) Autor: Ilona Gumowska Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Nie jest wielką przesadą powiedzieć o Adamie Strugu, że śpiew dawnych pieśni jest dla Niego tak naturalny jak oddychanie. Słyszał je i uczył się ich od najwcześniejszych lat, jeszcze jako mały chłopiec. Z czasem stał się zawodowym śpiewakiem, świadomym swojej roli. Niegdysiejszy uczeń swoich mistrzów, dziś sam uczy i opowiada o polskiej muzyce sakralnej. Jednocześnie pisze autorskie piosenki, zanurzone w świecie tradycji. W czerwcu tego roku ukazała się płyta - „Adieu”, pierwsza podpisana Jego nazwiskiem, choć śpiewa i nagrywa od ponad dwudziestu lat. Jako doświadczony śpiewak postanowił stworzyć zespół śpiewaczy Monodia Polska, z którym oprócz koncertowania, prowadzi obrzędy pogrzebowe według dawnych zwyczajów. Z Adamem Strugiem, który podczas tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie wystąpił w dwóch koncertach, o muzyce – dawnej i współczesnej, o Jego nauczycielach, o pieśni, śpiewie i „rzeczach ostatecznych” rozmawiała Ilona Gumowska.

Jarmark Jagielloński

95 (sierpień 2011) Autor: Ilona Gumowska Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Od 11. do 14. sierpnia Lublinem zawładnęła trzymetrowa złota kura - nieodłączny atrybut Jarmarku Jagiellońskiego. Ta stosunkowo młoda, bo pięcioletnia impreza, cieszy się niezwykłą popularnością i wyrasta na jedną z najważniejszych związanych z kulturą ludową i folkiem imprez w kraju. Inspiracją dla organizatorów są dawne, słynne w całej Rzeczpospolitej, jarmarki lubelskie - miejsce spotkań kupców z różnych stron świata.

Muzyka trzech pokoleń - tradycje muzyki instrumentalnej na Lubelszczyźnie

90-91 (styczeń 2011) Autor: Ilona Gumowska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

17 i 18 grudnia 2010 odbyła się ostatnia, podsumowująca odsłona projektu Muzyka Trzech Pokoleń, organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie oraz Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej. Finałowa edycja, jak wszystkie wcześniejsze, składała się z dwóch części: warsztatowej i koncertowej. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki gry na skrzypcach, bębenku obręczowym, basach i suce biłgorajskiej.

Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda” w 40. rocznicę śmierci Stanisława Vincenza 17 marca - 22 października 2011 r.

90-91 (styczeń 2011) Autor: Ilona Gumowska Dział: Patronat Gadek To jest pełna wersja artykułu!

Zacznie się wiosną i potrwa aż do jesieni. Już ten fakt świadczy o niezwykłości Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego "Słowiańska Atlantyda", organizowanego przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie. Inicjatywa ta wiąże się z postacią niezwykłą- humanistą XX w., pisarzem, eseistą i myślicielem, Stanisławem Vincenzem. Głównym celem festiwalu jest popularyzacja idei i wartości, które autor zawarł w swoich pismach. Vincenz bez najmniejszych wątpliwości zasługuje na miano patrona zjednoczonej i wielokulturowej Europy.