Artykuły z działu: Recenzja w Gadkach

Stolica da się lubić

106 (czerwiec 2013) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Korzenie warszawskiej grupy Menele tkwią głównie w środowisku żeglarskim (grający na płycie muzycy występowali z takimi zespołami jak Mordewind, Strefa Mocnych Wiatrów, Yank Skippers czy Atlantyda), jednak tym, co połączyło ich przy pracy nad repertuarem, jest miłość do Warszawy. Muzyczny folklor stolicy doczekał się już wielu interpretacji: od estradowego wcielenia słynnego Jaremy Stempowskiego, poprzez punk-folkową Szwagierkolaskę, po nowocześnie zrealizowany Projekt Warszawiak.

Powrót królów

104-105 (kwiecień 2013) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

W latach dziewięćdziesiątych Hedningarna zawładnęła europejską sceną folkrockową. Do dziś pojawiają się grupy, w których muzyce wciąż słychać myślenie zaszczepione przez ten szwedzki zespół. Nawet jeśli posłuchamy nagrań naszych polskich bandów, takich jak Żywiołak, Hoboud czy nawet Rzepczyno, znajdziemy tam ślad odciśnięty przez skandynawskich folkrockowców. Nic w tym dziwnego - kasety z muzyką Hedningarny były jednymi z pierwszych, które wydała na licencji zasłużona dla polskiej fonografii firma Folk Time. Dzięki nim wielu polskich miłośników muzyki opartej na tradycji ludowej mogło spotkać się po raz pierwszy ze współczesnym spojrzeniem na muzykę skandynawską.

Obłęd

104-105 (kwiecień 2013) Autor: Marcin Puszka Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Marzyliście kiedyś o czymś co wydawało wam się zupełnie nierealne, a w pewnym momencie sprawy przybrały taki obrót, że nagle wasze marzenie stało się to faktem? Ja miałem tak właśnie z Molly Malone's. Marzyłem o kapeli, która zagra celtic-punk po polsku, ale na światowym poziomie. Kapeli, która szantowy klimat z mazurskich jezior i nadmorskich portów połączy z ostrym riffem i bogatą spuścizną rodzimej rebelii. I w końcu doczekałem się. W ręku trzymam przepięknie wydany album - w efektownym digipacku, z ciekawą grafiką i bogato ilustrowaną książeczką z tekstami.

Sekretne małżeństwo

95 (sierpień 2011) Autor: Małgorzata Jędruch - Włodarczyk Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

"Tajno bijav" mnie zaniepokoiło. Zaniepokoiło mnie perfekcją brzmienia, znakomitą realizacją dźwiękową, mistrzowskim wykonaniem, skończoną konstrukcją muzycznej opowieści. Otrzymałam album, w którym został zamknięty dźwiękowy świat fascynacji i miłości zespołu "Čači Vorba", w nieledwie pięćdziesięciu minutach. Otrzymałam historię, która nie będzie podlegała naturalnym przemianom i których słowa, dźwięki zawsze będą następowały po sobie, w tym samym czasie i w tej samej kolejności. Będą zawsze brzmiały równie doskonale. A jednak rodzą się wątpliwości dotyczące samej istoty współczesnego świata - naszej chęci dokonywania zapisów wrażeń, emocji, tworzywa, sztuki, w końcu eksponowania ich w dotykalny i materialny sposób, aby...?

Franka de Mille „Bridge The Roads”

94 (czerwiec 2011) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Franka De Mille w 2009 roku nagrała płytę, która bez wsparcia wielkich koncernów pojawiła się na antenach radiowych, również w Polsce. Z pomocą grupy otwartych i doskonale radzących sobie z instrumentami muzyków, młoda artystka zarejestrowała album, który mógłby zmieścić się na półce z opisem "alternative folk". Ten termin ukuto swego czasu by zobrazować brzmienie niezależnych artystów nawiązujących z jednej strony do bardów ze sceny folkowej, z drugiej zaś lubiących czasem zabrzmieć nieco ostrzej, bardziej energicznie.

Ludowa Ksiêga Rodzaju

92-93 (kwiecień 2011) Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

W jaki sposób powstał świat? Kto go stworzył lub z czego się on wyłonił? Jak został urządzony? Jaką wiedzę na ten temat przechowuje kultura ludowa? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto sięgnąć po książkę folklorysty, etnologa i historyka literatury Adriana Mianeckiego - Stworzenie świata w folklorze polskim XIX i na początku XX wieku (Toruń 2010). Publikacja ukazała się w serii "Paralele", proponującej czytelnikom pozycje z pogranicza folklorystyki, literaturoznawstwa oraz antropologii kultury (jedna z nich była omawiana w 84 numerze "Gadek" - praca Piotra Grochowskiego Dziady. Rzecz o wędrownych żebrakach i ich pieśniach, Toruń 2009).

Między realizmem a cudownością - traktat o pieśniach nowiniarskich

90-91 (styczeń 2011) Autor: Tomasz Rokosz Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Straszna zbrodnia rodzonej matki to już druga monograficzna książka Piotra Grochowskiego. Wydana została w rok po monografii Dziady. Rzecz o wędrownych żebrakach i ich pieśniach. Tempo pracy autora jest więc imponujące. Straszna zbrodnia rodzonej matki w zamierzeniu jest rozprawą habilitacyjną i wydana została podobnie jak pierwsza książka w serii wydawniczej Paralele. Folklor, literatura, kultura Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Seria obejmuje studia z zakresu komparatystyki oraz pogranicza dyscyplin, takich jak folklorystyka, literaturoznawstwo i antropologia kultury.

Auļi „Aulos”

89 (grudzień 2010) Autor: Marcin Puszka Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Mówiąc wprost - prochu w muzyce średniowiecznej już się raczej nie wymyśli. Utarty schemat ma już swoje lata, a ilość zespołów, które biorą się za odtwarzanie muzyki swoich pradziadów ostatnimi czasy również urosła do zatrważającej wręcz liczby. Generalnie wytrwali słuchacze mogą wybierać i przebierać, ale niestety znalezienie ideału nie jest łatwe.