Co w numerze 94

Wołosi i Lasoniowie „Wołosi i Lasoniowie”

94 (czerwiec 2011) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!

Album laureata Festiwalu Nowa Tradycja 2010 to połączenie muzyki tradycyjnej z wysmakowanym brzmieniem klasyki rodzące nową jakość - utwory klasyczne w ludowych aranżacjach, liryczne wariacje i żywiołowe, karpackie granie.

Przemek Sokół „Slavis Soul”

94 (czerwiec 2011) Autor: Przemysław Sokół Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



"Słowiańska dusza" - podróż w jaką zabiera Przemek Sokół (multiinstrumentalista, trębacz zafascynowany muzyką etniczną) zaskoczyć może wielobarwną perspektywą ukazania tego co wspólne dla muzycznej słowiańskości.

Anna Riveiro & Maayan „Dos Amantes - Sephardic Songs”

94 (czerwiec 2011) Autor: Anna Riveiro Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Różnorodne podejście pieśniarki Anny Riveiro do tematu muzyki sefardyjskiej stało się przyczynkiem do nagrania kolejnej, czwartej już płyty w dorobku artystki. Tym razem z zespołem Maayan, utworzonym przez Riveiro w 2010 roku.

Folkowo na wakacje...

94 (czerwiec 2011) Autor: Piotr Majczyna Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Piotr Majczyna - Čači Vorba; Lublin
  • Mateusz Dobrowolski - Aktywista, promotor, muzykant; Warszawa
  • Jan Krusznia -
  • Stefan Bracha - Gadki z Chatki; Lublin
  • Joanna Zarzecka - Gadki z Chatki; Warszawa

Słowiańska Atlantyda O Huculszczyźnie Stanisława Vincenza na podstawie symboliki fłojery w Syrijidach

94 (czerwiec 2011) Autor: Justyna Gorzkowicz Dział: Z teorii

Jest u mnie kraj, ojczyzna myśli mojej,
I liczne mam serca mego rodzeństwo;
Piękniejszy kraj niż ten, co w oczach stoi,
Rodzina milsza niż całe pokrewieństwo.

Tam, wpośród prac i trosk, i wśród zabawy,
Uciekam ja. Tam siedzę pod jodłami,
Tam leżę wśród bujnej i wonnej trawy,
Tam pędzę za wróblami, motylami.


Takim krajem, który opisywał Adam Mickiewicz dla autora "Wysokiej Połoniny" była Huculszczyzna. Pomimo, iż pod koniec życia pisarz miał duże problemy z rozpoznawaniem najbliższych, wciąż żywo reagował na wspomnienia o rachmańskiej krainie. Nieustannie towarzyszył mu obraz zaśnieżonej Czarnohory i Hucułów, którzy żyjąc ze swoimi trzodami wysoko w górach, jak starożytni pasterze greccy, śledzili gwiazdy i meteory, przebywające przestrzenie niebieskie. Nieustannie towarzyszyła mu też obawa, że kultura huculska zginęła bezpowrotnie.

Śpiewem opowiadam o sobie...

94 (czerwiec 2011) Autor: Monika Koziołek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Werdykt Konkursu został ogłoszony pod koniec trzeciego dnia Festiwalu Nowa Tradycja. Grand Prix i nagrodę specjalną im. Czesława Niemena jury tegorocznego XIV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" przyznało Agacie Siemaszko i Kubie "Bobasowi" Wilkowi - za kunszt obojga wykonawców. O pokonkursowych wrażeniach i muzycznej pasji z Agatą Siemaszko rozmawia Monika Koziołek.

Co to za zagadka

94 (czerwiec 2011) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Co to za zagadka,
co wisi koła zadka?

Kieszeń.
lub znacznie popularniejsza:
Co to za zagadka,
Dwa kółka i armatka?

Nożyczki.

Zabawne, rymowane, ale często mylące i trudne do odgadnięcia. Wiele z podtekstami erotycznymi, które pierwsze przychodzą do głowy po usłyszeniu pytania.

Kątku! Kątku! Przywróć spanie mojemu dzieciątku! O ludowych praktykach przywracania dzieciom snu

94 (czerwiec 2011) Autor: Anna Kowalska Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Płaczące po nocach dziecko, które nie śpi i nie daje spać innym... Która matka tego nie przeżyła? Problem ten istniał od zawsze i zmieniały się jedynie sposoby radzenia sobie z nim. Ludowe praktyki przedstawiają szeroką gamę możliwości. Jak podają źródła etnograficzne najprostszą, aczkolwiek niestety czasem tragiczną w skutkach, metodą uśpienia dziecka było podawanie mu maku. Opinie takie funkcjonują na wsi polskiej i dziś. Nie dalej jak jesienią ubiegłego roku jedna z mieszkanek Krasnobrodu opowiadała: Przemyślali ludzie. Dawniej był [taki] smoczek. Szmate, troszke cukru. Zawiązało się i do buzi się dziecku dawało i ono ssało i spokojne było. A jak że nie chciało naprawde tam mocno spać, to ja nie wiem, ja tego nie robiłam. Ale tak, jak opowiadali, że to mak dawali… [Bogumiła Maruszek, Krasnobród] Inną możliwością było okadzanie dziecka ziołami z domieszką pajęczyn z czterech rogów izby lub zamówienie rzuconego na dziecko uroku.

Nowa Tradycja po raz szesnasty

94 (czerwiec 2011) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Cztery dni radiowego święta folku - XVI Festiwal Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" - przyciągnęły w maju dziesiątki wielbicieli. Wzorem lat ubiegłych festiwal wypełniły przesłuchania muzyków inspirujących się folklorem oraz wcześniej już rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy Folkowy Fonogram Roku 2010 i Fonogram ródeł 2010. Prócz tego festiwal wypełniły koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Nie zabrakło również smaczków dla wielbicieli muzyki tradycyjnej.

Tradycyjne śpiewanie w Lublinie Bożyczi

94 (czerwiec 2011) Autor: Marianna Kril Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Śpiew w drodze, we śnie, podczas odpoczynku, na granicy polsko-ukraińskiej… W ostatnim przypadku po to, aby celnicy uwierzyli, że to prawdziwy zespół i przepuścili ich. Po słowach Pani w mundurze: "Ładnie!" - ukraińska grupa naukowo-artystyczna Bożyczi wyrusza w stronę Lublina.

Była Tradycja. Bedzie Tradycja? [folk a sprawa polska]

94 (czerwiec 2011) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Tegoroczny festiwal Nowa Tradycja wniósł zapewne sporo argumentów i interesujących przykładów do nigdy nie zakończonej dyskusji o tym, czym jest folk. Nie planuję tu jednak toczyć rozważań dotyczących pochodzenia gatunków i ich dalszego rozwoju. Faktem jest, że kilkoro wykonawców wychylało się ze swą twórczością już to w stronę piosenki poetyckiej, już to nawet aktorskiej. Inni na nowo definiowali wzajemne stosunki między ludowymi fascynacjami a jazzem/improwizacją. Czy to wszystko jeszcze folk? Kto ma uszy do słuchania…

Przysieczanki - tradycja muzyczna Opolszczyzny czy śląskie disco polo?

94 (czerwiec 2011) Autor: Ewa Retecka Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Wędrując przez wioski i miasteczka Opolszczyzny, można zapytać się przypadkowego przechodnia o jego ulubiony lub najbardziej znany opolski zespół ludowy. Najprawdopodobniej otrzymamy odpowiedź: Przysieczanki. Ale czy postrzeganie przez tamtejszych ludzi tego zespołu jako kultywującego ludową tradycję muzyczną jest właściwe? Czy może mamy tu do czynienia z formacją wykonującą śląskie szlagry, utrzymujące się od lat 90. XX wieku u szczytu popularności?

I Konwencja Muzyki Polskiej

94 (czerwiec 2011) Autor: Mateusz Borkowski Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Miesiąc maj należał bez wątpienia do kultury. Przedsmakiem był I Kongres Tańca, który odbył się po koniec kwietnia, następnie I Konwencja Muzyki Polskiej (oba wydarzenia organizowane przez nowo powstały Instytut Muzyki i Tańca, w skrócie IMiT) i Kongres Obywateli Kultury. 14 maja długoletnie starania, prace i apele zwieńczone zostały wydarzaniem, na które czekali wszyscy ludzie kultury, czyli podpisanie przez Rząd "Paktu dla Kultury" który w uproszczeniu oznacza zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na kulturę.

Zawieprzyckich wspomnień czar

94 (czerwiec 2011) Autor: Org. Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

To już tradycja, że na początku maja Zawieprzyce stają się niezwykłym, magicznym miejscem. 7 - 8 maja 2011 mieliśmy okazję się o tym przekonać, przeżywając niezapomniane wydarzenia. Podczas dwóch dni imprezy przenieśliśmy się w dwa różne światy: epokę oświecenia i średniowiecza.

IV Spotkania Teatralne INNOWICA to scena wyzwolona ludzi nowego świata poza systemem, poza biletowaniem i poza prozą (Miasta w Komie)

94 (czerwiec 2011) Autor: Piotr Bussold Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 30 kwietnia - 2 maja 2011 we wsi Nowica odbyły się po raz czwarty Spotkania Teatralne INNOWICA organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy i Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej "Sarepta". To wyjątkowe przedsięwzięcie na kulturalnej mapie Polski.

Koneser po węgiersku

94 (czerwiec 2011) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W ramach przeglądu muzycznego "Jedna Europa Wiele kultur - Muzyczny Przegląd Stolic Europejskich" w sobotę 7 maja na warszawskiej Pradze, w halach wytwórni wódek "Koneser" odbył się koncert poświęcony muzyce węgierskiej. W przeglądzie zazwyczaj w jednym koncercie występuje jeden zespół z Polski i jeden zagraniczny, z kręgu kultury, której poświęcone jest wydarzenie. W koncercie węgierskim ze strony polskiej wystąpiła Lengyel Banda, a z Węgier Mitsoura. Nazwy te elektryzują każdego bardziej obytego słuchacza muzyki folk, więc mimo paskudnej pogody, duża frekwencja była do przewidzenia.

KODY. Muzyczna synestezja - Synestezja dźwięków

94 (czerwiec 2011) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

W dniach 14 - 21 maja 2011 w Lublinie wielbicieli tradycji i nowoczesności z całego świata zgromadził III Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody". W ramach 5 dni wydarzeń odbywały się koncerty, spotkania z artystami, pokazy filmowe, a kolejne dni Festiwalu wieńczyły spotkania w Klubie Festiwalowym. Wielbiciele folku obecni na festiwalowych wydarzeniach mogliby zadać sobie pytanie o to, czy połączenie awangardy, nowoczesności z tradycją to zderzenie i kontrast? Otóż nic podobnego.

Cyganeria w Rakowcu

94 (czerwiec 2011) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Dom Kultury Rakowiec jest już od dawna znany z imprez folkowych, a przede wszystkim z wieloletnich "Etnicznych Inspiracji". Tym razem na Wiślickiej w Warszawie rozbrzmiała nutka cygańska i to w różnym wydaniu.

Trebunie - Tutki „ Nuty Wielkiego Pasterza”

94 (czerwiec 2011) Autor: MK Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Agora S.A. 2011

Kwintesencja muzyki Podhala, ubogacona wspomnieniem Papieża - Polaka. Płyta to w całości zapis koncertu kapeli Trebunie-Tutki, który odbył się Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego 24 marca 2011. Nagranie koncertowe z udziałem publiczności, pięknie brzmiące utwory oraz niezastąpione anegdoty Krzysztofa Trebunia stworzyły niepowtarzalny klimat.

Jim Rowlands & Hywel John „ Harp Songs 2001-2011”

94 (czerwiec 2011) Autor: MP Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Jim Rowlands 2011

Jim Rowlands - walijski bard i członek folk rockowej formacji Mirror Field od początku swojej kariery współpracuje z wieloma muzykami. Jednym z nich był Hywel John, fantastyczny harfista i muzyk bardzo ceniony w kręgach muzyki celtyckiej. Album "Harp Songs 2001 - 2011" to kompilacja dziewiętnastu utworów, które zarejestrowali razem na przestrzeni 10 lat wspólnej działalności.

Cruachan „ Blood on the Black Rode”

94 (czerwiec 2011) Autor: SB Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Candlelight Records 2011

Czołowy przedstawiciel sceny folk metalowej z Wysp Brytyjskich - irlandzki Cruachan po pięciu latach milczenia wydał nową płytę. Szczególnie polecam ją tym, którzy są znużeni biesiadnością Korpiklaani i mają dosyć natłoku celtycko-punkowych kapel. "Blood on the Black Rode" to porządna dawka solidnego i ciężkiego folk metalu, opartego na muzyce celtyckiej.

Gooral „ Ethno Electro”

94 (czerwiec 2011) Autor: AB Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

SP Records 2011

Mateusz Górny bardziej znany jako Gooral, niegdyś związany z bielską formacją Psio Crew, zaprezentował wiosną tego roku swoją debiutancką płytę "Ethno Elektro". Projekt powstał przy współudziale Tomasza Jabko Łapki (skrzypce), Michała Kopy Kopaniszyna (sztuki wizualne) i Stanisława Karpiela-Bułecki (wokal).

Franka de Mille „Bridge The Roads”

94 (czerwiec 2011) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Recenzja w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Franka De Mille w 2009 roku nagrała płytę, która bez wsparcia wielkich koncernów pojawiła się na antenach radiowych, również w Polsce. Z pomocą grupy otwartych i doskonale radzących sobie z instrumentami muzyków, młoda artystka zarejestrowała album, który mógłby zmieścić się na półce z opisem "alternative folk". Ten termin ukuto swego czasu by zobrazować brzmienie niezależnych artystów nawiązujących z jednej strony do bardów ze sceny folkowej, z drugiej zaś lubiących czasem zabrzmieć nieco ostrzej, bardziej energicznie.

Ariel Ramirez „Misa Criolla”

94 (czerwiec 2011) Autor: Mateusz Borkowski Dział: Z folkowej fonoteki To jest pełna wersja artykułu!

Kiedy w 1964 roku Ariel Ramirez (1921 - 2010), argentyński kompozytor, dyrygent i pianista skomponował, swoje największe dzieło - "Msza Kreolska" (Misa Criolla), nikt nie spodziewał się, że osiągnie ono tak ogromny sukces. "Mszę Kreolską" nagrano w Buenos Aires w 1965 roku, przez lata wydano ją w czterdziestu krajach, a sprzedaż przekroczyła ponad 3 miliony egzemplarzy na całym świecie.

Się Gra

94 (czerwiec 2011) Dział: Płyta dla prenumeratorów

Się Gra - lubelski zespół grający głównie folklor bałkański i żydowski. Powstał w 1996 inicjatywy lidera Orkiestry Św. Mikołaja - Bogdana Brachy. W skład grupy weszli również Bartłomiej Stańczyk (Orkiestra św. Mikołaja, Caci Vorba) , Tomasz Rokosz (Odpust Zupełny) i Jarosław Adamów (Etnomalia, Jahiar Group). Muzyczne motto kapeli "od Bałkanów do Morza Bałtyckiego" wyznaczało dobór repertuaru: klezmerska muzyka żydowska z rejonów Europy Środkowej, słowiańskie elementy z bogatej spuścizny folkloru polskiego, ukraińskiego, bałkańskiego.

List do czytelników

94 (czerwiec 2011) Autor: Jerzy Burdzy Dział: List do czytelników To jest pełna wersja artykułu!

W wyniku wieloletnich zaniedbań, błędnych, decyzji władz oświatowych, w polskich szkołach stopniowo zaprzestaje się nauczania muzyki. Nie dość, że na ten przedmiot przeznacza się obecnie wielokrotnie mniej godzin niż jeszcze kilka lat temu, to w dodatku funkcje nauczycieli muzyki przejmują poloniści, matematycy, nauczyciele nauczania zintegrowanego, a ze szkół zwalniani są fachowcy. Bez rozgłosu, awantur, po cichu...