Artykuły autora: Agnieszka Matecka - Skrzypek

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!

113 (sierpień 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Hańba! stała się odkryciem tegorocznej sceny folkowej. Na festiwalu Nowa Tradycja zdobyła Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena. Nieco wcześniej kapela znalazła się w gronie finalistów Konkursu Tuwimowskiego, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi oraz krakowskiego Festiwalu Dachówka. Dynamiczny, aczkolwiek akustyczny, bo zagrany na instrumentarium kapeli podwórkowej punk i satyryczne teksty zdobyły słuchaczy. Z członkami zespołu Hańba! rozmawia Agnieszka Matecka-Skrzypek.

Muzyka ródeł

113 (sierpień 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Prezentacje

pochoKolekcjaMuzyki Ludowej Polskiego Radia to seria płytowa ukazująca się nieprzerwanie od 1997 r. Jej pomysłodawcą jest Maria Baliszewska i Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Początkowo zaplanowano piętnaście albumów. W tym roku ukazała się już dwudziesta dziewiąta płyta, a redaktorzy RCKL mówią, że to jeszcze nie koniec.

Deszcz nagród

112 (czerwiec 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Konkurs na warszawskim Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" zawsze był centralnym punktem programu. Pierwszych kilka edycji nosiło wszak nawet nazwę Konkursu Polskiego Radia. Dopiero potem wydarzenie obrosło w koncerty towarzyszące, Folkowy Fonogram Roku i Fonogram ródeł. Najwięcej jednak emocji i kuluarowych dyskusji wzbudza konkurs. W tym roku widocznym trendem okazała się elektronika.

25. urodziny Mikołajów

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Orkiestra św. Mikołaja nie przywiązuje wagi do wieku i jubileuszy. Zawsze woli spoglądać w przyszłość, niż oglądać się za siebie, ale metryki nie da się ukryć. Z okazji 25. urodzin kapela 13 lutego 2014 r. zafundowała sobie i fanom specjalne wydarzenie - koncert rejestrowany przez Telewizję Lublin w Inkubatorze Medialno - Artystycznym „Chatki Żaka” w Lublinie.

Wschód Kultury

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Prezent dla prenumeratorów

„Wschód Kultury” to nowa forma współpracy kulturalnej miast Polski wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W 2013 r. po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta – Białystok, Lublin i Rzeszów odkryły nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Jedziemy na Festiwal!

106 (czerwiec 2013) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W sondzie udział wzięli:

  • Kaśka Paluch Dziennikarz Etnosystem.pl/T-Mobile Music
  • Agnieszka Matecka-Skrzypek Organizator Festiwalu Mikołajki Folkowe
  • Kamil Piotrowski Prezes Fundacji Folk24, wydawca i redaktor naczelny portalu Folk24.pl, członek zespołu folkowo-szantowego Sąsiedzi z Gliwicorganiator i dyrektor artystyczny Festiwalu Morza "Nad Kanałem" w Gliwicach
  • Joanna Zarzecka Gadki z Chatki
  • Andrzej Sar główny instruktor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierz
  • Maciej Piotrowski organizator Festiwalu Folkowisko w Gorajcu

Nowa Tradycja 2013

106 (czerwiec 2013) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Krzysztof Trebunia-Tutka - niezrównany wieloletni konferansjer festiwalu Polskiego Radia powiedział po zagraniu mocno "krzesanego" mazurka: "Tolerancja ma swoje granice: kuzdy powinien kochać swoją babę, swoje gęśle, swoją fujarę i swoją kapelę!" I to jest chyba kwintesencja przepisu na muzykę tradycyjną. Tym, którzy ją czują i kochają, świetnie ta muzyka wychodzi.

100

100 (czerwiec 2012) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Oddajemy w Wasze ręce, Drodzy Czytelnicy, setny, jubileuszowynumer Pisma Folkowego „Gadki z Chatki”. Towarzyszy ono od1996 roku ruchowi folkowemu. Z sentymentu przypomnę tylko, żena początku „Gadki“ były miesięcznikiem i liczyły zaledwie 16 stron.

Wystawy w Lublinie

100 (czerwiec 2012) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Lubelskie Stare Miasto ma szereg niewielkich galerii pochowanych w zaułkach i piwnicach. W maju można było podziwiać w nich dwie kameralne, zupełnie różne wystawy: „Sztukę Samobieżną!” Jarosława Koziary i „Niebiańską Pasję” Doroty Lampart.

Nowa Tradycja po raz szesnasty

94 (czerwiec 2011) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Cztery dni radiowego święta folku - XVI Festiwal Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" - przyciągnęły w maju dziesiątki wielbicieli. Wzorem lat ubiegłych festiwal wypełniły przesłuchania muzyków inspirujących się folklorem oraz wcześniej już rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy Folkowy Fonogram Roku 2010 i Fonogram ródeł 2010. Prócz tego festiwal wypełniły koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Nie zabrakło również smaczków dla wielbicieli muzyki tradycyjnej.

Od redakcji

86-87 (sierpień 2010) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Mimo ogólnego kryzysu gospodarczego folk i inne formy kultywowania tradycji mają się dobrze. Nie mówię tu o jednostkach ale o całości sytuacji. Polacy są jednak narodem skłonnym do narzekania, więc wiele osób mojej opinii z pewnością nie podzieli. Z Lublina wszystkiego nie widać, ale... Spójrzmy choćby tylko na Lublin. Ciągle coś. Od strony bardziej naukowej zaczynając - konferencja "Wielokulturowość w Polsce - muzyka, zwyczaje, perspektywy", czy wydanie książki Tomasz Rokosza "Od folkloru do folku", poprzez ofertę edukacyjną na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, gdzie warszawski Dom Tańca organizował warsztaty wokalne, zajęcia dla najmłodszych i potańcówki.

Tęsknota do raju

80-81 (maj 2009) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Mieszkająca w podlubelskiej Dąbrówce Nicole Grospierre-Słomińska od trzech lat zajmuje się propagowaniem w Polsce japońskiej technologii mikroorganicznej EM. W tej pracy odnalazła idealne połączenie sektora non profit i sfery biznesu.

Komu zegar bije?

75 (czerwiec 2008) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Jacek Hałas to prawdziwy człowiek renesansu, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a także muzykiem, kompozytorem i tancerzem. Ma swój sposób na życie i konsekwentnie go realizuje. Od 2005 roku wraz z żoną Alicją i czwórką dzieci podróżują po Europie ze swym najnowszym projektem artystycznym - "jurta", który jest najpełniejszą formą prezentacji ich zainteresowań, czyli pasji tańcem korowodowym i wirowym oraz tradycjami wędrownych śpiewaków. Na szeroką skalę zajmują się warsztatami i działalnością edukacyjną.

Zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

73 (grudzień 2007) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego jako jedna z trzech lubelskich instytucji otrzymała w lipcu tego roku grant z Programu Operacyjnego "Rozwój infrastruktury kultury i szkół artystycznych" ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizacja projektu "Wyposażenie Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego" została zakończona w listopadzie.

Muzykowanie

50 (kwiecień 2004) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Jerzy Burdzy ma za sobą kilkuletni staż na stanowisku dyrektora Agencji Koncertowej PSJ, wieloletnią współpracę z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, produkcję audycji radiowych w Polskim Radiu (Radio Bis i Program III PR) oraz maleńkim Radiu Mazowsze. Jest współautorem programu komputerowego przeznaczonego dla muzyków - amatorów. W jego dorobku znajduje się płyta Zespołu Polskiego "Oj chmielu" i kaseta kapeli Burczybasy zatytułowana "Idzie Maciek ...". Niektórzy rozpoznali go w filmie "Ogniem i mieczem". Prawdziwą pasją Jerzego Burdzego jest jednak uczenie, o czym wiedzą nie tylko uczniowie, ale też dzieci z pobliskiego domu dziecka, do których także czasem zagląda.