Co w numerze 80-81

Od redakcji

80-81 (maj 2009) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Chociaż szukanie związków muzyki folkowej z ekologią na początku wydawało się mało oczywiste, to po pewnym czasie, w miarę nadchodzenia kolejnych materiałów, okazało się, że nasze 44 strony to za mało, aby pokazać odmienne punkty widzenia; Krzysztof Gorczyca zastanawia się czy folk jest bardziej ekologiczny, niż inne gatunki, a Grzegorz Brożek uważa, że nie ma takiego tworu jak "muzyka ekologiczna"; i przedstawić rozległość zagadnień: od gospodarstw agroturystycznych i rolnictwa w technologii EM oraz ukazanie zagrożeń związanych z mikrotoksynami, poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i dbałość o naszą przestrzeń dźwiękową - artykuły Marcina Skrzypka o rowerach i fonosferze, aż do fizycznych zależności człowieka i przyrody - w eseju Magdy i Przemka Kuśmierczyków.

White Garden "Rośnij wodo"

80-81 (maj 2009) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Po wielu latach fonograficznego milczenia powraca jeden z najciekawszych polskich zespołów folkowych. "Rośnij wodo" to druga, po dłuższej przerwie, płyta White Garden, powstała z związku z 15-leciem działalności grupy (1992-2007). Inspirowana jest zarówno klimatami muzyki dawnej, jak i folklorem Wielkopolski - regionu, z którego zespół się wywodzi.

Swoją Drogą Trio "Pola"

80-81 (maj 2009) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Płyta "Pola" to owoc współpracy znamienitej kadzidlańskiej śpiewaczki Apolonii Nowak z warszawskimi muzykami tworzącymi folkowe Swoją Drogą Trio. Ten starannie przygotowany album zawiera wokalno-instrumentalne opracowania kurpiowskich pieśni zalotnych, miłosnych i weselnych, w których echa dawnych wiejskich rytuałów łączą się ze współczesnymi brzmieniami muzyki akustycznej.

Folk Music Collection vol. 1 "Early Post-War Polish Folk Music Recordings /1945-1950/

80-81 (maj 2009) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Jeszcze w maju b.r. ukaże się najnowsza płyta z archiwalnymi nagraniami polskiej muzyki tradycyjnej ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Tym razem będą to pierwsze powojenne rejestracje muzyki ludowej z Wielkopolski, Opoczyńskiego, Rzeszowskiego i z Lubelszczyzny dokonane w latach 1945- 1950. W przypadku trzech ostatnich regionów są to pierwsze nagrania dźwiękowe muzyki tradycyjnej przeprowadzone na tych terenach.

O przyrodzie głosem muzyków

80-81 (maj 2009) Autor: Grzegorz Brożek Dział: Zamiast Sondy To jest pełna wersja artykułu!

Muzyka ekologiczna. Nie raz zastanawiałem się nad tym terminem. Teraz z czystym sumieniem mogę jednak napisać, że nie ma czegoś takiego. I choć gdzieniegdzie odbywają się, podrzędne raczej, festiwale muzyki ekologicznej, nie zmienia to faktu, że jest to sztuczny twór, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. Czym bowiem miałaby się charakteryzować taka muzyka? Czy miałaby być w jakiś szczególny sposób odmienną muzyką od folku, bluesa, rocka czy punka…? No właśnie. Po prostu takiego gatunku muzyki nie da się wyodrębnić.

Zielono i przaśnie, czyli konszachty ekologów z kulturą tradycyjną

80-81 (maj 2009) Autor: Krzysztof Gorczyca Dział: Zamiast Sondy To jest pełna wersja artykułu!

Czy folk jest bardziej ekologiczny niż disco-polo, death-metal albo gangsterski rap? Czy granie/słuchanie mniej lub bardziej zbliżonych do oryginału ludowych melodii huculskich, irlandzkich, czy andyjskich jest bardziej przyjazne środowisku, niż ziomalskie rymowanki hip-hopowców, operetkowe „przeciągi” lubelskiego Teatru Muzycznego, albo przeboje country, łagodzące tęsknoty teksańskich kierowców trzydziestokołowych ciężarówek?

Eko-generacja?

80-81 (maj 2009) Autor: Agnieszka Szczur Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Wielu ludziom hasło „ekologia” kojarzy się z oszołomem, który przykuwa się łańcuchami do drzewa, żeby ratować zagrożone wyginięciem świerszcze, czy żaby. Szum medialny wokół protestów ekologicznych powoduje, że ekologia dla zwykłego zjadacza chleba staje się fanatyczną ideą, od której najlepiej się odciąć. Z drugiej jednak strony ekologiczne produkty stają się coraz bardziej popularne, powszechny staje się recykling, czy segregacja śmieci, a także wzrasta świadomość społeczna dotycząca ekologii.

Otwarte zagrody

80-81 (maj 2009) Autor: Magdalena Prosińska Dział: Reklama w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Przedstawiamy Państwu "Otwarte Zagrody" ( www.otwartezagrody.org) - nowy projekt, który rozpoczynamy w małych miejscowościach historycznych, o charakterze wiejskim, położonych w sąsiedztwie parków narodowych i krajobrazowych. Otwieramy zagrody, odkrywamy na nowo źródła naszej tradycji, prezentujemy dziedzictwo polskiej wsi, promujemy zrównoważony, nowoczesny styl życia w XXI wieku.

Rolnictwo ekologiczne - wymóg czy fanaberia?

80-81 (maj 2009) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Czy gospodarstwa ekologiczne są alternatywą dla gospodarstw konwencjonalnych? Czy rolnicy są w stanie zrezygnować ze stosowania sztucznych nawozów, pestycydów, syntetycznych hormonów wzrostu i zastępować je nawozami organicznymi i biopreparatami? Komu powinno zależeć na tym, aby zwiększyć liczbę gospodarstw prowadzonych metodami ekologicznymi? - pytań jest wiele, ale odpowiedź tylko jedna; chcemy być zdrowi i chcemy zostawić po sobie planetę w jak najlepszym stanie.

Z Jarosławem Stalengą rozmawia Małgorzata Kacprzak

Tęsknota do raju

80-81 (maj 2009) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Mieszkająca w podlubelskiej Dąbrówce Nicole Grospierre-Słomińska od trzech lat zajmuje się propagowaniem w Polsce japońskiej technologii mikroorganicznej EM. W tej pracy odnalazła idealne połączenie sektora non profit i sfery biznesu.

Odpoczynek od miasta

80-81 (maj 2009) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

Państwo Danuta i Roman Czerniecowie założyli swoje gospodarstwo agroturystyczne w 1995 roku, a już rok później zdobyli I nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wzorcowe prowadzenie gospodarstwa i upowszechnianie agroturystyki. W nagrodę pojechali do Francji - do gospodarstwa agroturystycznego.

Smak czterech pór roku

80-81 (maj 2009) Autor: Dorota Panek Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

Kasię Szulc-Rozmysłowicz, autorkę książki "Kuchnia wegetariańska", która na początku maja ukazała się w księgarniach, poznałam jedenaście lat temu. Wcześniej widywałyśmy się w Jaworniku, na organizowanych przez "Orkiestrę św. Mikołaja" letnich warsztatach muzycznych. Jakoś samo wyszło, że pewnego dnia razem ze znajomymi znalazłam się w Cisnej, przed domem Rozmysłowiczów. Zapamiętałam lipcowy wieczór, zapach kwiatów, jeszcze mokry obraz z zieloną bieszczadzką łąką autorstwa Kasi, który natychmiast kupiłam, warzywa z kociołka jedzone na ganku i ciągnącą się chyba do drugiej w nocy rozmowę. Początek przyjaźni.

We wtorek Rękawka!

80-81 (maj 2009) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Obrzędy odprawiane z okazji nadejścia wiosny, zabawa, festyn, kiermaszowo - jarmarczny pejzaż, stragany z ekologiczną żywnością, smakołykami i zabawkami - to wszystko ma miejsce na krakowskich Krzemionkach w pierwszy wtorek po Wielkanocy. Miejsce to stanowi zieloną wyspę w geometrycznym środku miasta do lat powojennych określaną jako Kidony.

Żywność ekologiczna Nadzieje i zagrożenia na przykładzie mikrotoksyn

80-81 (maj 2009) Autor: Vlepkarz Ziutek Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Hasło "Ekologiczna żywność" przeciętnemu człowiekowi kojarzy się raczej pozytywnie, przed oczami mamy, niemal podświadomie, wizję upraw bez stosowania tak zwanej "chemii", a jedynie nawozów naturalnych w typie gnojówki, hodowlę drobiu, czy bydła karmionego tradycyjną karmą pochodzenia naturalnego bez stosowania wszelkiego rodzaju hormonów wzrostu, sztucznej karmy, kiszonek i innych współczesnych naleciałości. Czy żywność otrzymana w ten sposób jako "ekologiczna" jest na pewno zdrowa, czy eko-producenci są w stanie zapewnić jej bezpieczeństwo? Odpowiedzi na te pytania wbrew pozorom nie są łatwe ani oczywiste - a składa się na ten fakt bardzo wiele czynników.

Rowery dla miast!

80-81 (maj 2009) Autor: Marcin Skrzypek Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Wszystkie odpowiedzi dotyczące przestrzeni publicznej znajdują się w naszym ciele. Wiemy, jak działają nasze zmysły, jak się porozumiewamy, jak się poruszamy.

To stwierdzenie tylko z pozoru jest oczywiste. Przez cały wiek XX, który był epoką Formy i Systemu - a tym bardziej wcześniej - nikt nie pytał, jakie potrzeby mają mieszkańcy miast lub z góry narzucano ludziom wizję tego, jak mają działać ich zmysły, jak mają się porozumiewać i jak poruszać. Dziś szuka się w człowieku jego immanentnych potrzeb, które byłyby również "sprytne", czyli takie, aby zapewnić jego cywilizacji zrównoważony rozwój.

"Gloria Artis" dla Władysława Trebuni-Tutki

80-81 (maj 2009) Autor: Anita Rysiewska Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Kim jest tischnerowski Platon z Białego Dunajca? Niektórzy nazywają go "kronikarzem podhalańskich tradycji", inni "góralskim Van Goghiem", albo po prostu renesansowym artystą, rodem "spod samiućkik Tater".

Władysław Trebunia-Tutka, znany jako głowa rodu i charyzmatyczny instrumentalista w zespole rodzinnym Trebunie-Tutki, zawsze podkreśla, że przede wszystkim jest artystą malarzem. Na jego twórczość ma wpływ nie tylko góralskie pochodzenie ze starego rodu baców i muzykantów, ale i wielkie zamiłowanie do polskiej kultury, historii, przepięknej tatrzańskiej przyrody, wrażliwość i niespotykana skromność...

Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers "Songs of Glory/Pieśni Chwały"

80-81 (maj 2009) Autor: Krzysztof Trebunia Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers "Songs of Glory / Pieśni Chwały"2008, CD + książeczka, Agora ISBN: 978-83-7552-185-6

Po 17. latach, jakie upłynęły od pierwszych, rewolucyjnych dla polskiej muzyki nagrań Trebuniów Tutków i Twinkle Brothers, przyszedł czas na "Songs of Glory / Pieśni Chwały"- choć wokół powodów do chwały coraz mniej, a może właśnie dlatego...
Nowy album dokumentuje nie tylko kolejne, twórcze spotkanie muzyków o różnych kolorach skóry - bo takich mamy w tej chwili zatrzęsienie, nie jest sensacją, "zgrywą", muzycznym kabaretem o etnicznym zabarwieniu. To propozycja dla tych, którzy Szukają, Pamiętają, chcą i potrafią Kochać.

Folk i ekologia

80-81 (maj 2009) Dział: Esej To jest pełna wersja artykułu!

Oikos po grecku znaczy dom, zaś folk to odpowiednik niemieckiego Volk - lud. Niestety, połączenia na poziomie słów nie brzmią zbyt przekonująco. Przykładowy "ludowy dom" lub "domowy (jak również zadomowiony, udomowiony) lud" wydają się naciągane. Owszem, wskazują na więzi i rysują pewne pola semantyczne, ale przecież nikt nie uwierzy, że istotą tego związku może być specjalna odmiana "krasnoludów" (pol. domowik, błr.- domawik, ukr. -domowyj, ros. - domowoj, psł - domovik). Innymi słowy: nie tędy droga.

Dzikie Życie miesięcznik poświęcony ochronie dzikiej przyrody

80-81 (maj 2009) Dział: Czasopismo dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

"Dzikie Życie" jest jedynym pismem w Polsce, które poświęcone jest bezkompromisowej obronie dzikiej przyrody, wiele miejsca poświęca ochronie naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych, stając się forum i trybuną osób, którym bliskie są ideały zachowania bioróżnorodności.