Najważniejszy polski album lat 1996-2012

W sondzie udział wzięli:

 • Maria Baliszewska - Polskie Radio
 • Marek Kaim - Varsovia Manta
 • Maria Pomianowska - Zespół Polski
 • Agnieszka Matecka-Skrzypek - Pismo Folkowe "Gadki z Chatki"
 • Robert Jaworski - Żywiołak
 • Krzysztof Trebunia-Tutka - Trebunie-Tutki
 • Witt Wilczyński - RadioWid

  Maria Baliszewska Polskie Radio

  Nie jestem w stanie wymienić jednej najciekawszej płyty folkowej! Było ich - szczęśliwie - bardzo wiele, a przecież początki były skromne. Do pierwszych konkursów "Folkowy Fonogram", organizowanych jeszcze przez Orkiestrę Św. Mikołaja, zgłaszało się niewielu wydawców. Wydanie jednej płyty było kosztowne, dystrybucja słaba i chętnych do zakupu płyt niewielu. Ale każdy kolejny rok przynosił rozwój muzyki, zespołów i ich możliwości płytowych. Najlepiej pamiętam płyty The Cracow Klezmer Band (wydawane przez wytwórnię Johna Zorna), zawsze artystycznie wykwintne, poruszające płyty "Kroke" (Oriente), "Muzykantów", chętnie sięgam po "Folklove" Kwadrofonika i płyty "Caci Vorby". Lubię obie płyty "Tołhajów", niektóre płyty Orkiestry św. Mikołaja, kilka płyt Kapeli Brodów (np. "Tańce polskie"). Ale może najdrozsze są mi bliskie muzyce tradycyjnej płyty Tria Janusza Prusinowskiego ("Mazurki" i "Serce"), na których tak trudny, a tak ważny dla polskiej muzyki rytm trójmiarowy i tempo rubato, są w naturalny i ujmujący za serce sposób wykonane.


  Marek Kaim Varsovia Manta

  Mam tych płyt w domu cały stos i z radością do nich wracam. Po latach arogancji, kiedy zasiadałem w przeróżnych komisjach wartościujących ludzkie talenty, mam poważną traumę jurora i porządkowanie muzykanckiego geniuszu uwiera mnie dotkliwie. Na pewno nigdy nie pokryją się u mnie kurzem płyty Zakopower, Kapeli ze Wsi Warszawa, Kroke, Muzykantów, Kałe Bała, Janka Karpiela, Julii Doszny, Varsovii, Sierra Manta, Stonehenge, cała kolekcja Polskiego Radia… mógłbym usiąść przed swoimi półkami z polskim folkiem i w zasadzie jechać po kolei.


  Maria Pomianowska Zespół Polski

  Odpowiem bardzo krótko. To "Indialucia" - projekt Michała Czachowskiego i "Ex-tradycja" Żywiołaka.


  Agnieszka Matecka-Skrzypek Pismo Folkowe "Gadki z Chatki"

  To chyba najtrudniejsze pytanie. Ciężko ocenić te kilka setek płyt, szczególnie biorąc pod uwagę przemijające niejednokrotnie fascynacje muzyczne. Może Trebunie-Tutki i Twnkle Brothers "Higher Heights", "Oj,da dana" Grzegorz Ciechowskiego? Może pierwszy album Kapeli ze Wsi Warszawa? Może "Nowa Muzyka" Orkiestry św. Mikołaja... Poddaję się.


  Robert Jaworski Żywiołak

  Chyba za mało ich znam, żeby odpowiedzieć na to pytanie...


  Krzysztof Trebunia-Tutka Trebunie-Tutki

  Było wiele wspaniałych płyt i projektów muzycznych. Trudno byłoby wskazać jedną płytę, dla mnie najważniejszym projektem muzycznym jest -pionierskie w Polsce - międzykulturowe spotkanie zespołów Twinkle Brothers i Trebunie-Tutki, które trwa już 21 lat. Pojawienie się tego projektu nie tylko zwróciło uwagę na "polską muzykę świata" w Europie, ale w wielu bardziej odległych miejscach (np. Australia, Ghana). Mam ogromną satysfakcję, gdy przy okazji koncertów daleko poza granicami Polski a nawet Europy, ciągle spotykam fanów tego projektu! Sukcesy kolejnych wspólnych płyt (Płyta Miesiąca Marca 1993 wg VOX w Wielkiej Brytanii, Act of The Year 1994 na WOMAX w Berlinie, w końcu trzecia płyta dziesięciolecia World Music Charts Europe EBU i wielokrotne notowania Trebuniów na tej liście - łącznie z najnowszą Złotą Płytą - ,"Songs of Glory/Pieśni Chwały", Top Twenty w Kanadzie i artykuły w "Bilboardzie" w USA, koncerty-wydarzenia w Polsce i w Europie...Siła prawdy i klasyki, roots reggae, starej i "nowej góralskiej muzyki". Czasem chciałbym, aby Trebunie "uwolnili się" od Twinkle, ale czy to możliwe skoro to nasi Brothers?


  Witt Wilczyński RadioWid

  Ciężko jest wskazać jedną płytę ze względu na różnorodność … Niemniej po namyśle wybrałbym Kapelę Ze Wsi Warszawa i płytę "Wiosna Ludu". Zaraz za nią Tołhaje - oba krążki, Caci Vorba - oba krążki, Mikołaje - "Stara Muzyka/Nowa Muzyka", wszystkie krążki Sarakiny, Percival Schuttenbach "Reakcja Pogańska", Czeremszyna - Hulaj póki czas, Riabina & Robert Kaanan "BiałeGołębie", Werchowyna "Pieśni Święte, Pieśni Grzeszne", Muzyka Odnaleziona -"Mety grają!"


Skrót artykułu: 

W sondzie udział wzięli:

 • Maria Baliszewska - Polskie Radio
 • Marek Kaim - Varsovia Manta
 • Maria Pomianowska - Zespół Polski
 • Agnieszka Matecka-Skrzypek - Pismo Folkowe "Gadki z Chatki"
 • Robert Jaworski - Żywiołak
 • Krzysztof Trebunia-Tutka - Trebunie-Tutki
 • Witt Wilczyński - RadioWid
Dział: 

Dodaj komentarz!