Co w numerze 101

Kapela Drewutnia „Ej bida, bida...”

101 (sierpień 2012) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Powstała w 1998 lubelska Kapela Drewutnia wydała siódmy już album. Jak sami muzycy przyznają, pokazuje on bardziej refleksyjne oblicze zespołu. Na płycie znalazły się ulubione przez zespół piosenki łemkowskie, kilka z Beskidu Żywieckiego, a także jedna śląska - "Modro chmureczka na niebie".

R.U.T.A. Na Uschod. Wolność albo śmierć

101 (sierpień 2012) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Album "Na uschod. Wolność albo śmierć." to 13 kompozycji opartych na ludowych pieśniach sprzeciwu wobec feudalnego systemu zniewolenia, pochodzących z terenów dzisiejszej Białorusi, Polski, Ukrainy i Rosji.

Z historii żydowskiego Lublina

101 (sierpień 2012) Autor: Emilia Puszka Dział: Z teorii To jest pełna wersja artykułu!

Historia Lublina jako miasta zaczyna się w czasach średniowiecznych, kiedy to w 1317 r. otrzymał prawa miejskie i stał się własnością królewską. Nie jest do końca pewne kiedy ludność żydowska pojawiła się w tych rejonach, jednak ślady jej obecności sięgają aż IX wieku, czego dowodem mogą być znaleziska w postaci monet kufickich, które zdaniem badaczy są pozostałościami po karawanach kupieckich przechodzących przez tereny lubelskie w IX i X wieku.

Koleżka z zespołem chryzantemu złocistej

101 (sierpień 2012) Autor: Agnieszka Góra Dział: Sylwetka Gadek To jest pełna wersja artykułu!

Kiedy był kilkulatkiem, dobrze wychodziły mu szlaczki w szkolnych zeszytach. Z Technikum Pszczelarskiego zostało mu zamiłowanie do bzykania, skłonność do odlotów i profesjonalne wstawianie kitu, a miód pozyskuje wyłącznie z ucha. Skończył ASP w Warszawie. Dziś potrafi sprawić, żeby scenografia płonęła, a rolnik dziwił się, patrząc na efekt swojego orania. Artysta - plastyk, który sam o sobie mówi „koleżka z zespołem chryzantemy złocistej” - Jarosław Koziara.

Bałtycki relikt

101 (sierpień 2012) Autor: Robert Jaworski Dział: Instrumenty To jest pełna wersja artykułu!

Spośród wielu znalezisk archeologicznych pewne wyjątkowe odkrycia zasługują na miano "naukowych zagwozdek". I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że inspirują one naukowców do dociekań, które zazwyczaj mają udzielić jednoznacznej i ostatecznej odpowiedzi. A tak naprawdę tak być nie musi.

Zespoły folkowe z Lubelszczyzny

101 (sierpień 2012) Dział: Wykonawcy

Sylwetki zespołów z Lubelszczyzny: Black Velvet Band, Čači Vorba, Chłopcy kontra Basia, Circel of Bards, Chwyla, Dron, Kapela Drewutnia, Klezmafour, Klezmaholics, Lia Fail, Miatlica, NeoKlez, Orkiestra św. Mikołaja, Sambasim, Sauin, Styrta

Muzyka żywa

101 (sierpień 2012) Autor: Ilona Gumowska Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Nie jest wielką przesadą powiedzieć o Adamie Strugu, że śpiew dawnych pieśni jest dla Niego tak naturalny jak oddychanie. Słyszał je i uczył się ich od najwcześniejszych lat, jeszcze jako mały chłopiec. Z czasem stał się zawodowym śpiewakiem, świadomym swojej roli. Niegdysiejszy uczeń swoich mistrzów, dziś sam uczy i opowiada o polskiej muzyce sakralnej. Jednocześnie pisze autorskie piosenki, zanurzone w świecie tradycji. W czerwcu tego roku ukazała się płyta - „Adieu”, pierwsza podpisana Jego nazwiskiem, choć śpiewa i nagrywa od ponad dwudziestu lat. Jako doświadczony śpiewak postanowił stworzyć zespół śpiewaczy Monodia Polska, z którym oprócz koncertowania, prowadzi obrzędy pogrzebowe według dawnych zwyczajów. Z Adamem Strugiem, który podczas tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie wystąpił w dwóch koncertach, o muzyce – dawnej i współczesnej, o Jego nauczycielach, o pieśni, śpiewie i „rzeczach ostatecznych” rozmawiała Ilona Gumowska.

Melodia Mgieł nocnych

101 (sierpień 2012) Autor: Marcin Puszka Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Debiut tego zespołu odbił się głośnym echem w rodzimym środowisku folkowym. Alne zaintrygowało niekonwencjonalnym podejściem do starych wierzeń, bajań, opowieści, ale też na wskroś nowatorską wizją folk metalu, granego bez żadnych instrumentów ludowych, bez charakterystycznych galopów i bez cytatów z kanonu. Z Klimorhem - gitarzystą oraz głównodowodzącym grupy, spotkał się Marcin Puszka.

Córka Wiosny

101 (sierpień 2012) Autor: Marcin Piosik Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Najbardziej wyczekiwaną gwiazdą tegorocznego XVI Festiwalu Kultury Żydowskiej we Wrocławiu "Simcha", odbywającego się w drugiej połowie maja, była Mor Karbasi. Ta 26-letnia izraelska artystka podbija serca najtwardszych krytyków. A to za sprawą niezwykłego stylu – mieszkanki wielu kultur połączonej z subtelnym, pełnym emocji głosem.

Jak wygina się wiklina

101 (sierpień 2012) Autor: Magdalena Wójtowicz Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

Plecionkarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł, jakich nauczyła się ludzkość. Stało się tak przede wszystkim ze względu na dostępność surowca oraz użyteczność wyrobów. Mimo sędziwego wieku plecionkarskie rzemiosło jest ciągle popularne. Wiklinowy fotel lub stojak na kwiaty, wykonana z rogożyny miseczka czy słomiana zabawka są nie tylko gustowne, ale także całkowicie ekologiczne, ponadto stają się modne. Dlatego Paweł Grunert, twórca nowoczesnych wyrobów plecionkarskich, pisze: "Wiklina wygina się i ludowo i designersko".

Cyrk ratuje kulturę

101 (sierpień 2012) Autor: Marcin Skrzypek Dział: Folk i okolice To jest pełna wersja artykułu!

Gdy władze galaktyki zdecydowały, że planowana autostrada kosmiczna ominie Ziemię, by oszczędzić od zniszczenia mieszkających na niej żonglerów, na sali rozległy się wiwaty. W ten sposób cyrk uratował naszą planetę. Czy uratuje również kulturę?

Ostrzeżenie z Singapuru [folk a sprawa polska]

101 (sierpień 2012) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Internet, jak powszechnie wiadomo, jest źródłem wielu głębokich mądrości. Ot na przykład takiej: „Choć jest zajęciem przyjemnym i pożytecznym, trzeba je dawkować - uważają lekarze. Połykanie kolejnych tomów może doprowadzić do błyskawicznego pogorszenia - wynika z badań przeprowadzonych w Singapurze”. I niech Cię nie zdziwi powyższe, Drogi Czytelniku. Doświadczenie uczy, że nie tylko z uwagi na wzrok należałoby dawkować sobie czytanie.

Na pontonie

101 (sierpień 2012) Autor: Dorota Kurowska Dział: Podróże To jest pełna wersja artykułu!

Wisła uważana jest za ostatnią "dziką rzekę" Europy. Przypadkiem. Kiedy Europa Zachodnia betonowała koryta swoich rzek, my nie mieliśmy pieniędzy. Teraz nie jest to już "modne". Nadwiślańskie miasta żyją odwrócone od rzeki. Dopiero od niedawna zaczęły się interesować jej rekreacyjnym potencjałem. Wbrew obiegowym opiniom Wisła nie jest groźna, może inaczej to zawsze człowiek zachowuje się wobec niej ze zbytnią brawurą. Kapok jest wystarczającą ochroną przed jej "odmętami".

Warsztaty „Mali Muzykanci”

101 (sierpień 2012) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Z czego zrobiony jest smyczek? Nie wiesz? A Mali Muzykanci odpowiedzieli bez problemu, że z włosia końskiego i drewna. Dzieci w wieku od lat trzech ochoczo brały bowiem udział w Warsztatach Folkowych „Mali Muzykanci” i wyciągnęły z nich wiele ciekawych i praktycznych wniosków. Wydarzenie odbyło się 23. czerwca jako jedno z wielu w ramach drugiej edycji Kolorów Kultury, bezpłatnych warsztatów i imprez pod hasłami „Zabawy sztuką” i „Sztuka zabawy”.

ArtPole 2012

101 (sierpień 2012) Autor: Małgorzata Dorozińska Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Dziesiąta edycja festiwalu ArtPole odbyła się 12 -16 lipca. Pięć dni, w trakcie których brakowało czasem słońca, lecz nie brakowało muzyki. Już po raz drugi znad brzegu Dniestru nieopodal wioski Unizh niosły się etniczne brzmienia. Tym razem zaprezentowały się tam kapele z Wielkiej Brytanii, Węgier, Finlandii, Czech, Polski i Ukrainy.

Sobótka w lubelskim skansenie

101 (sierpień 2012) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

„Taka pogoda, jakie dziewice” - tak kiedyś ironizował w czasie padającego deszczu uczestnik nocy św. Jana w lubelskim skansenie. W tym roku jednak pogoda dopisała i nie było na co narzekać. Według wierzeń, gdyby tej nocy padał deszcz, gorsze byłyby wróżby i słabsze plony.

Rusałki zza Uralu

101 (sierpień 2012) Autor: Agnieszka Błaszczyk Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

Debiutancka płyta Marii Guraievskiej, nosząca tytuł "Water Nymphs", ujmuje od pierwszego przesłuchania. Wydana przez słowackie wydawnictwo Hevhetia, powstała ze współpracy ukraińskiej artystki i Ethno Jazz Synthesis - trójki polskich utalentowanych muzyków jazzowych. Na płycie poza głosem Marii Guraievskiej usłyszymy kontrabasistę Michała Kapczuka, gitarzystę Mateusza Szczypkę i grającego na perkusji Sebastiana Kuchczyńskiego.

Nowe oblicze Adama Struga

101 (sierpień 2012) Autor: Agata Kusto Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

"Adieu" to debiutancka płyta Adama Struga. Wydana została przez wydawnictwo Piotra Młynarskiego – 4ever Music w połowie 2012 roku. Kluczem do rozszyfrowania wielowarstwowości tego projektu muzyczno - literackiego jest postać samego artysty. Adam Strug może uchodzić za swego rodzaju symbol współczesnego artysty poszukującego – „zarażonego” polską muzyką tradycyjną. Pieśniarz – bo sam układa teksty i melodię, co robi od lat młodzieńczych, akordeonista – początkowo z konieczności, a obecnie chyba z zamiłowania i obligatoryjnie.

Viter „Dzherelo”

101 (sierpień 2012) Autor: SB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Casus Belli Musica 2010

Wydana w 2010 debiutancka EPka lwowskiego zespołu zrobiła niemałe wrażenie na fanach folkmetalowych brzmień. Grupa została założona przez Viterzgira, wcześniej podporę blackmetalowego zespołu Kroda, w którym grał między innymi na ludowych instrumentach.

Kapela ze Wsi Warszawa „Nord”

101 (sierpień 2012) Autor: AB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

2012, Karrot Komando

Po ponad trzyletnim milczeniu i skupieniu się na graniu koncertów na całym świecie, Kapela ze Wsi Warszawa wydała szósty album w swojej karierze pt. Nord. Nagrania ukazują kolejny, nowy etap w karierze zespołu. Choć płyta znacząco nie odbiega w klimacie od poprzednich dokonań zespołu, muzyczna podróż na Północ wydaje się studzeniem młodzieńczej pasji na rzecz dojrzalszych brzmień.

Tamer Isli „Folk”

101 (sierpień 2012) Autor: SB Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

Tamer Isli 2010

Przyznać muszę, że całkowicie przypadkiem w moje ręce trafiła płyta rosyjskich folk metalowców ze stolicy rosyjskiej części Karelii - Petrozavodska. Wiadomo powszechnie, że rosyjska scena folkmetalowa jest silna, ale niewiele kapel przebija się e swoją muzyką poza granice swojego kraju. Nie inaczej jest z SatanaKozel. Nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza "Róg Szatana", jednak tematyki na jaką wskazuje w twórczośći zespołu się nie uświadczy. Oscyluje ona wokół nordyckiej mitologii, wojny, trolli, fantasy i miejscowego folkloru. Jak na porządny północny folk metal przystało.