100

Oddajemy w Wasze rece, Drodzy Czytelnicy, setny, jubileuszowynumer Pisma Folkowego „Gadki z Chatki”. Towarzyszy ono od1996 roku ruchowi folkowemu. Z sentymentu przypomnę tylko, zena poczatku „Gadki“ były miesiecznikiem i liczyły zaledwie 16 stron.

Pismo powstało w czasie, gdy wszechobecny dzisiaj internetdopiero sie rodził, a o własnych stronach www mozna było tylko pomarzyć.„Gadki” odgrywały wiec dużą rolę jako narzedzie integracji,informacji i promocji ruchu folkowego. Obecnie to głównie periodykopiniotwórczy i dokumentujacy zjawisko muzyki inspirowanej folklorem.„Gadki z Chatki” są równiez poletkiem doswiadczalnym dlamłodych dziennikarzy wywodzacych sie ze srodowisk akademickich.

„Gadki z Chatki” cechuje wielostronność ujęcia oraz interdyscyplinarnosc,współwystepowanie materiałów popularnych z tekstamiteoretycznymi - taki bowiem profil pisma umożliwia w efekcieprzekrojową prezentację nie tylko muzyki, ale takze całej kulturyi sztuki tradycyjnej oraz inspirowanej folklorem. Czasopismo starasie równiez poszerzać krąg publikacji o pokrewne ruchowi folkowemuzjawiska niszowe, np. ekologię, szeroko pojmowaną turystykęi inne niż muzyka dziedziny sztuki inspirowane tradycją, jak choćbymodny ostatnio etnodesign. Magazyn obecny jest w interneciepod adresem www.gadki.lublin.pl w postaci obszernej witryny, zawierajacejm. in.: „Ossower - Encyklopedię Polskiego Folku” oraz archiwumdotychczas wydanych numerów. Wersja papierowa dostepnajest w sieci EMPiK i w prenumeracie.

W setnym numerze znajdzie sie m. in. sonda oceniająca najbardziejinteresujące wydarzenia folkowe w latach 1996 - 2012, najciekawszewycinki z dotychczasowych 99. numerów „Gadek z Chatki”,artykuł Simona Broughtona o polskim folku na tle Europy, rozmowaz prof. Andrzejem Bieńkowskim, artykuł „Sobótka” prof. JerzegoBartmińskiego oraz dr Janiny Petery-Górak i oczywiście indeksnumerów, niezwykle przydatny nie tylko do badań naukowych.W obecnym numerze pożegnamy sie także z „Ossoweremv. Pozostanienam oczekiwać na suplement i kontynuację.

Wydaniu jubileuszowemu, które zbiegło sie z nocą Świetojanską,towarzyszyc bedzie organizowana w Lublinie we współpracyze Studenckim Kołem Naukowym Etnolingwistów UMCS konferencjapt. “Ty, moja sobótko, rzuć płomień w niebiosy. Noc Świetojanskaw polskim języku i kulturze”, która rozpocznie sie 21.06. o godzinie16.00 w “Chatce Zaka”. Referaty wygłosza: dr Joanna Szadura,dr Tomasz Rokosz, mgr Agata Bielak, mgr Agnieszka Kulisz i StefanBracha. A po konferencji o 20.00 przed “Chatką Żaka” zapłoniesobótka będąca znakiem rozpoczecia koncertu. Wystapi Orkiestraśw. Mikołaja (której srodowisko wydaje „Gadki”) i zespół Dron. Pozmroku, na zakończenie, wystąpi widowiskowy teatr ognia SigillumIgnis z Parczewa.

Korzystajac z okazji chciałabym podziekować wszystkim osobomtworzacym „Gadki z Chatki“ przez te szesnaście lat. Ich wymienieniezajełoby z pewnością tyle stron, co indeks numerów, w którymwłasnie mozna ich znaleźć. Tylko dzięki ich pasji i bezinteresownościto niszowe pismo wciaż istnieje.

Skrót artykułu: 

Oddajemy w Wasze ręce, Drodzy Czytelnicy, setny, jubileuszowynumer Pisma Folkowego „Gadki z Chatki”. Towarzyszy ono od1996 roku ruchowi folkowemu. Z sentymentu przypomnę tylko, żena początku „Gadki“ były miesięcznikiem i liczyły zaledwie 16 stron.

Dział: 

Dodaj komentarz!