Artykuły z działu: Prezent dla prenumeratorów

Etno w Czeremsze

167 (4 2023) Dział: Prezent dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

O mały włos XXVIII Ethno Festiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów, mający swoją wierną od lat publiczność i będący wielkim świętem kultury tradycyjnej na Podlasiu, nie odbyłby się z racji braku wsparcia ze strony MKiDN, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło i fani folku znów się spotkali. Festiwal ten jest jednym z najstarszych w kraju wydarzeń tego nurtu muzycznego. Obecnie oceniany jest jako kameralny w porównaniu choćby do poznańskiego Ethno Portu, ale ma od lat swoich admiratorów, ceniących niepowtarzalną atmosferę i zawsze interesujący program.

Instytut im. Oskara Kolberga

161 (4 2022) Dział: Prezent dla prenumeratorów

Prace przygotowawcze do opublikowania spuścizny Kolberga rozpoczęto już w 1958 roku w „Pracowni kolbergowskiej” Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (PTL) we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Józefa Gajka. PTL było od dawna rzecznikiem i inicjatorem wydania dorobku tego badacza, a także posiadało w depozycie znaczną część Kolbergowskiego archiwum.

 

Animacje Legend Lubelskich

155 (4 2021) Dział: Prezent dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

„Animacje Legend Lubelskich” to działanie o charakterze edukacyjno-artystycznym realizowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie w latach 2012–2014 w ramach Festiwalu Zaczarowany Lublin. Jego głównym założeniem było popularyzowanie oraz odkrywanie na nowo opowieści, podań i legend lubelskich.

Fot. materiały organizatorów

Hańba! lubi Czereśnie

137 (4 2018) Autor: Andrzej Zagajewski, Autor: Alex Freiheit, Autor: Piotr Buratyński Dział: Prezent dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Krakowska Hańba! przebojem zdobywa europejskie sceny muzyczne, jednak to muzykom nie wystarcza. Andrzej Zagajewski założył w 2017 r. Czereśnie, czteroosobowy zespół, który wykonuje repertuar dla dzieci. Grają najmłodszym na mandoli, banjo, ukulele, instrumentach perkusyjnych, gitarze basowej i tubie. W 2017 r. ukazał się debiutancki album „Ale wrzawa!”. Z liderem kapeli rozmawiają Alex Freiheit i Piotr Buratyński, czyli Siksa.

Fot. z arch. artystów

Mikołajów klucz do muzyki Lubelski folk w podręczniku

113 (sierpień 2014) Dział: Prezent dla prenumeratorów

W podręczniku do muzyki dla 6. klasy szkoły podstawowej, zatytułowanym „Klucz do muzyki”, wydanym w tym roku przez renomowane Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, ukazały się informacje o lubelskiej Orkiestrze św. Mikołaja, działającej pod skrzydłami UMCS. Uczniowie z całej Polski mogą zobaczyć na zdjęciu zespół, który rozkręcił polski ruch folkowy.

Wschód Kultury

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Agnieszka Matecka - Skrzypek Dział: Prezent dla prenumeratorów

„Wschód Kultury” to nowa forma współpracy kulturalnej miast Polski wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W 2013 r. po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta – Białystok, Lublin i Rzeszów odkryły nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

XXII Mikołajki Folkowe

103 (grudzień 2012) Dział: Prezent dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Hoose i Transmongolia, Trebunie-Tutki, Jacek Hałas czy Megitza Quartet to tylko niektórzy artyści, którzy gościli na tegorocznym XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2012 w Lublinie. Były warsztaty tańca i śpiewu, spotkania i pokazy. Nie zabrakło też działań dla najmłodszej publiczności i warsztatów rękodzielniczych.

Lilija

102 (paŸdziernik 2012) Dział: Prezent dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

"Lilija" to pierwsze profesjonalne wydawnictwo fonograficzne Miejskiego Domu Kultury - płyta, którą otwieramy nowy cykl, nowy projekt Miejskiego DOmu Kultury pt. "Żywa muzyka"

Smaki pogranicza

95 (sierpień 2011) Dział: Prezent dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

Przedstawiając Państwu "Smaki Pogranicza" mamy nadzieję, że staną się one podstawą do odkrywania smaków starszych pokoleń, a także pozwolą choć na chwilę raz jeszcze poczuć niepowtarzalną woń zapomnianych Kresów.