Artykuły autora: Mateusz Dobrowolski

Najlepsze wydarzenia 2020 roku Najciekawsze folkowe płyty, wydarzenia, debiuty

151 (6 2020) Autor: Martyna Markowska, Autor: Magdalena Sobczak-Kotnarowska, Autor: Mateusz Dobrowolski, Autor: Wojciech Ossowski, Autor: Remigiusz Mazur-Hanaj Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

Rok braku muzyki na żywo nie oznaczał braku muzyki w ogóle. Liczba wydawnictw płytowych, a także symptomatycznych i adekwatnych do sytuacji nagrań pandemicznych – na przykład z własnej kuchni – była ogromna. Moje trzy typy roku 2020 dotyczą takich właśnie wzmożonych działań, o niezaprzeczalnych walorach artystycznych.

(Martyna Markowska)

Muzyka nie powstaje z pustki

104-105 (kwiecień 2013) Autor: Mateusz Dobrowolski Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Palestyńskie Le Trio Joubran tworzą trzej bracia wywodzący się z rodziny, w której tradycje wykonywania i gry na instrumencie oud sięgają czterech pokoleń. Ich pradziadek, dziadek, ojciec, a teraz oni, Samir, Wissam i Adnan, uczynili z tego instrumentu swoją pasję, sztukę i sposób na życie. Z Wissamem Joubranem, urodzonym w Nazarecie muzykiem i lutnikiem, po koncercie Le Trio Joubran w ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" 24 lutego 2013 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Szpilmana, rozmawiał Mateusz Dobrowolski.

Amjad Sabri w Polsce

97 (grudzień 2011) Autor: Mateusz Dobrowolski Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

W styczniu przybędzie do Polski znakomity pakistański qawwal Amjad Sabri. Syn legendarnego kantora Ghulama Farida Sabri, razem z towarzyszącym mu zespołem, "objawi się" dwukrotnie: w Warszawie i we Wrocławiu.

Madryt w Warszawie!

83 (październik 2009) Autor: Mateusz Dobrowolski Dział: Relacje

Niesamowity – to słowo najlepiej oddaje czas, jaki blisko 300 widzów spędziło w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie podczas ostatniego spotkania w ramach cyklu „Jedna Europa Wiele Kultur – Muzyczny Przegląd Stolic Europejskich”.