Co w numerze 109

Same Suki „Niewierne”

109 (grudzień 2013) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Kobieca formacja folkowa Same Suki powstała na początku 2012 roku. Nazwa związana jest z suką biłgorajską - staropolskim instrumentem smyczkowym. Punktem wyjścia powstałych utworów są polskie melodie ludowe, potraktowane jednak bardzo swobodnie.

Chłopcy kontra Basia „Oj, tak!”

109 (grudzień 2013) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Trio powstało w listopadzie 2009 roku w Krakowie. "Oj, tak!" to debiutancka płyta zawierająca oryginalne autorskie kompozycje, w których daje się usłyszeć inspiracje polską kulturą tradycyjną.

Jacek Kleyff „Znalezienie”

109 (grudzień 2013) Autor: Jacek Kleyff Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Wydana ostatnio solowa płyta Jacka Kleyffa jest kompilacją zupełnie nowych piosenek artysty i nieznanych szerokiej publiczności starszych utworów. Wszystkie piosenki zostały zaaranżowane w oparciu o gitarę, mandolinę i bębny, jednak na albumie usłyszymy również saksofon, bas, fortepian, a nawet klawesyn.

Jak dawniej na Podhalu tańczono Tańce góralskie w opisach z przełomu XIX i XX wieku

109 (grudzień 2013) Autor: Katarzyna Dzierzbicka Dział: Z teorii

Najstarsze źródła wspominające o tańcach góralskich pochodzą dopiero z połowy XIX wieku. W 1846 roku w piśmie "Przyjaciel Ludu czyli Tygodnik Potrzebnych i Pożytecznych Wiadomości" ukazał się artykuł "Górale w Tatrach mieszkający". Znaleźć tam można fragment poświęcony tańcowi: "Lubo tańce tego narodu są znane w całéj Polsce, jednakowoż trudno je opisać. Najzręczniejszy z tańcerzy stawa w środku towarzystwa, robi nogami i całém ciałem wiele różnych poruszeń, i rzuca znacznie wysoko siekierkę, którą trzyma w ręku; a im jest zręczniejszy w schwytaniu jéj, tém więcéj otrzymuje oklasków".

Etniczne Inspiracje

109 (grudzień 2013) Autor: Wojciech Bernatowicz Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

Wielbiciele muzyki etnicznej nie powinni byli przeoczyć tego wydarzenia! W dniach 14-17 listopada w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie odbył się festiwal Etniczne Inspiracje. Dyrektorką programową, tak jak przy ubiegłorocznych Bałkańskich Inspiracjach, została Anita Szaboova. I trzeba przyznać, że udało jej się stworzyć fenomenalny program festiwalu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji były Etniczne Fuzje. W zasadzie wszystkie zespoły występujące podczas Etnicznych Inspiracji wkomponowały się idealnie w towarzyszący wydarzeniu wątek.

Ze skarbca kultur celtyckich - rzecz o tańcu irlandzkim

109 (grudzień 2013) Dział: Z tradycji To jest pełna wersja artykułu!

Fascynujący świat wyobraźni ludów celtyckich, na który składają się mity, wierzenia, rytuały, a także piękno sztuki przesyconej symboliką przyrody, zadziwia różnorodnością i bogactwem. Celtowie stworzyli cywilizację, której pozostałości, mimo upływu setek lat, są nadal obecne.

Magia w zabawach dziecięcych

109 (grudzień 2013) Autor: Magdalena Jakubowska Dział: Z tradycji To jest pełna wersja artykułu!

"Na wysokiej górze
rosło drzewo duże,
nazywało się: Aplipapliblitenblau,
a kto tego nie wypowie,
ten nie będzie grał!"

Taką wyliczankę nieraz powtarzaliśmy podczas naszych podwórkowych zabaw. Po wielu latach, w czasie studiów etnologicznych, odkryłam jej mistyczne i złożone znaczenie.

W kierunku Höga Kusten

109 (grudzień 2013) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Czy można znaleźć coś wspólnego pomiędzy grupą Abba, autorskim folk-rockiem w stylu Bruce’a Springsteena i najlepszymi folkowymi muzykami ze szwedzkiej sceny? Wychodzi na to, że tak. Wszystkie te elementy łączy jedna osoba: piosenkarz, celebryta i animator dużego festiwalu folkowego w Sztokholmie - Tomas Ledin.

Muzyka wyszukana [folk a sprawa polska]

109 (grudzień 2013) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Pod koniec listopada jeden z dzienników donosił w swym artykule, że „rock’n’roll w końcu umarł”, a dalej, że „nie ma już >miejskiego hip-hopu<, >soulu< ani >nowej fali< - jest muzyka >romantyczna<, >do ćwiczeń< albo >do pociągu<”. Słuchacz lub czytelnik o słabych nerwach mógłby się przerazić. Uspokajam więc, że powyższa refleksja (bo chyba jednak nie do końca informacja) bierze się z obserwacji i analizy danych na popularnych serwisach internetowych, udostępniających legalnie muzykę.

Na granicy kultur. Lesvos Muzyka i spotkania

109 (grudzień 2013) Autor: Tomasz Kozłowski Dział: Podróże To jest pełna wersja artykułu!

Ajasos jest jedną z największych i najpiękniejszych górskich osad wyspy Lesvos (Mitilini). Skrywa się pośród zalesionych zboczy masywu Olimbos, miejscowego Olimpu (968 m n.p.m.). Mieszkańcy mówią tu archaicznym dialektem ajasotika, mało zrozumiałym dla reszty wyspiarzy. Miasteczko jest dumne ze swojej tradycji. Do dziś działa tu wiele warsztatów ludowego rękodzieła. Rzeźba w drewnie oliwnym, ludowe meblarstwo, garncarstwo, tkactwo. Wyśmienite są także przetwory miejscowego koła gospodyń. Jest wrzesień i na progach domów wygrzewają się w słońcu pierwsze zebrane kasztany: obok Ajasos rozciąga się największy na północnym Morzu Egejskim las kasztanów jadalnych.

Epepe

109 (grudzień 2013) Autor: Ewelina Grygier Dział: EtnoLektura To jest pełna wersja artykułu!

Naukowcy szacują, że współcześnie na świecie używanych jest ponad 6 tysięcy różnych języków, z czego większość występuje wyłącznie w formie mówionej (oralnej). Często słyszy się o tym, że niektóre języki zanikają wraz ze śmiercią ostatniej osoby, która potrafiła się nim posługiwać. Powiększają one grupę języków wymarłych, którą tworzą m.in. łacina, starożytna greka, sumeryjski, języki południowoamerykańskich Indian (języki z grupy chiquito czy tupi) i wiele innych. Ale we współczesnym świecie, w którym lingua franca jest angielski (od którego częściej używane są tylko chiński i hiszpański), języki nie tylko giną ale także powstają.

Papusza - romans z wolnością

109 (grudzień 2013) Autor: Agnieszka Caban Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

Kiedy kilka lat temu w mediach pojawiła się wiadomość, że powstanie film o cygańskiej poetce Papuszy, informacją tą żyła duża część społeczności romskiej w Polsce, a także osoby mniej lub bardziej z nią związane. W różnych miastach w Polsce trwały castingi do filmu, uczestniczyli w nich Romowie, każdy z nich prezentował siebie z najlepszej strony, jedni śpiewali, drudzy tańczyli, a niektórzy opowiadali o tym co robią na co dzień.

Miłosne gierki Kurpianek w lubelskim Teatrze Starym

109 (grudzień 2013) Autor: Małgorzata Wielgosz Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

„Najważniejsza jest pierwsza miłość, nie ta, co sakramentem uświęcona”; „Takie kochanie to w bajkach, nie w życiu”; „Zakochuje się raz na całe życie” – takie słowa towarzyszą wspomnieniom młodzieńczych czasów dojrzałych już Kurpianek. W ich role w spektaklu „Kalino malino czerwona jagodo” w reżyserii Igora Gorzkowskiego w wykonaniu Studia Teatralnego Koło wcieliły się: Aleksandra Grzelak, Olga Omeljaniec, Natalia Sikora i Diana Zamojska.

Zakopower „Kolędowo”

109 (grudzień 2013) Autor: TOC Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Zakopower, Wydawnictwo Kayax 2013

Każda szanująca się kapela ma w swojej dyskografii kolędy, ze względów komercyjnych i sentymentalnych. Trzeba przyznać, że fani danego zespołu wręcz tego oczekują. Dlatego na Boże Narodzenie AD 2013 Zakopower wydał dwupłytowy album audio i video. Tytuł krążka nawiązuje do poprzedniej koncertowej płyty "Koncertowo".

Bubliczki „Trubalkan”

109 (grudzień 2013) Autor: SB Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Dobrzewiesz Nagrania 2013

Najnowsze wydawnictwo brusko-szczecińskiego zespołu ponownie zabiera nas w podróż po Bałkanach. Utwory, które znalazły się na płycie są wypadkową fascynacji muzyką rumuńską, klezmerską i cygańską. Na pierwszy plan wśród inspiracji wybija się jednak balkan brass.

Kayah „Transoriental Orchestra”

109 (grudzień 2013) Autor: TOC Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Wydawnictwo Kayax 2013

Tym dwupłytowym albumem po 14 latach Kayah powróciła od brzmień etnicznych, w których, trzeba przyznać, czuje się jak ryba w wodzie. Transoriental Orchestra miała być początkowo projektem stworzonym wyłącznie na Festiwal Singera, ale koncert wypadł na tyle dobrze i spotkał się z tak entuzjastycznym odbiorem, że program postanowiono kontynuować.

Megitza „Dobra Nowina”

109 (grudzień 2013) Autor: TOC Dział: Prezentacje w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

Megitza i MediaStyle 2012

Małgorzata Babiarz po powrocie do rodzinnego kraju po kilkunastoletnim pobycie w USA stała się objawieniem na rodzimej scenie folkowej. Grająca na kontrabasie i śpiewająca ciepłym niskim głosem góralka oczarowała publiczność. W 2012 r. ukazały się je trzy płyty, ostatnia to "Dobra Nowina" (premiera 22.12.2012 r.) - kolędy z różnych stron świata, nagrane z gościnnym udziałem Renaty Przemyk.

Antoni Kroh Sklep potrzeb kultturalnych po remoncie

109 (grudzień 2013) Autor: Antoni Kroh Dział: Nowości książkowe To jest pełna wersja artykułu!

„Sklep potrzeb kulturalnych” to pokłon oddany kulturze podhalańskiej, wyznanie miłosne maskowane ironią i żartem, próba oddania atmosfery Podhala lat 50., 60. i 70., całkowicie subiektywna, bez naukowego zadęcia. Po latach od pierwszego wydania „Sklep potrzeb kulturalnych” przeszedł gruntowny remont i dziś oddajemy go w ręce Czytelników w odnowionej postaci.

Zenon Giera&#179;a „Cygańskie srebro. Baśnie polskich Cyganów nizinnych”

109 (grudzień 2013) Autor: Zenon Gierała Dział: Nowości książkowe To jest pełna wersja artykułu!

Opowieści o wiecznej wędrówce, życiu w taborach czy magicznych sztuczkach Romowie przekazywali sobie z ust do ust. Dziś wiele tych historii odeszło w zapomnienie, na szczęście nie wszystkie. Spisane przez Zenona Gierałę baśnie utworzyły niezwykły zbiór – autor spędził wśród Romów z Radomia, Garbatki i Ustronia wiele lat.

Piotr Dahlig „Cymbaliści w kulturze polskiej”

109 (grudzień 2013) Autor: Piotr Dahlig Dział: Nowości książkowe To jest pełna wersja artykułu!

„Cymbaliści w kulturze polskiej” prof. Piotra Dahliga to praca etnomuzykologiczna, poświęcona głównie muzykom pochodzącym z Kresów Wschodnich i zamieszkałym po 1945 r. na Ziemiach Odzyskanych.