Artykuły autora: Katarzyna Płóciennik

To dla mnie wstał dzień

110-111 (kwiecień 2014) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

Zafascynowany afrykańskimi brzmieniami, jazzem, a także muzyką filmową i ambientową, odpoczywa, czytając fantastykę i poradniki ogrodnicze. W malowniczo położonych drewnianych kościółkach i cerkwiach Beskidu Niskiego i Sądeckiego odnajduje ciszę i spokój do modlitwy oraz szuka muzycznego natchnienia. Z Rafałem Boniśniakiem, założycielem grupy New Day, rozmawiała Katarzyna Płóciennik–Niemczyk.

Wielki handel

76 (listopad 2008) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Samo określenie „jarmark” wywodzi się z języka niemieckiego (der Jahrmarkt). W średniowieczu targi stanowiły podstawową formę handlu hurtowego. Ale warto kojarzyć jarmarki też ze słowami: giełda czy wystawa.I takie właśnie jarmarki, spełniające funkcję wystawy i giełdy mieliśmy okazję oglądać podczas łódzkiej imprezy plenerowej. Na początku września na ponad stu stoiskach przy ulicy Piotrkowskiej prezentowały się różne gminy, powiaty i miasta.

Z góry widać lepiej

69 (lipiec 2007) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

Od 10 maja w Parku Staromiejskim w Łodzi można oglądać zdjęcia z ponad 150. krajów. Wystawa potrwa do 15 lipca. Jest doskonałym dokumentem stanu naszej planety. Ma służyć przede wszystkim promowaniu otwartości kulturowej.

Szanowna Redakcjo!

49 (luty 2004) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Listy do redakcji To jest pełna wersja artykułu!

Jestem studentką etnologii Uniwersytetu Łódzkiego i chciałabym podzielić się z Wami moją przygodą ze strojem ludowym.

Prawdą jest, że młodych ludzi pociąga to, co egzotyczne i odległe. Na początku studiów z dużo większą pasją i zacięciem czytałam o Pigmejach, Buszmenach i innych pozaeuropejskich kulturach. Dopiero później dostrzegłam, że nasz kraj kryje równie wiele zagadek i posiada swoje tradycje. (...)

Spojrzenie na Tatry

58 (wrzesień 2005) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

20 maja w Łódzkim Domu Kultury odbyła się sesja naukowa "Walerego Eljasza spojrzenie na Tatry". Spotkanie rozpoczął wykład prof. Bronisławy Jaworskiej dotyczący miejsca Podhala w nauce i kulturze narodowej. Potem było sporo prezentacji multimedialnych i pokaz filmu "Gazda od Tatrów". Wszystko, rzecz jasna, dotyczyło osoby Walerego Eljasza.

Dni Afryki Koncerty, spotkania, warsztaty...

54-55 (5/6 2004) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

21 i 22 października w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zorganizowano Dni Afryki. Na pierwszy z tych „afrykańskich” dni zaplanowano spotkanie z fotografem i autorem książek o tematyce podróżniczej Marcinem Kyrdyńskim, który w 2000 roku odbył podróż „śladami Stasia i Nel”. Następny dzień poświęcony był wykładowi o sztuce ludów Czarnej Afryki, czyli części kontynentu rozciągającej się na południe od Sahary. Odbyła się prezentacja rzeźb, figurek i masek (eksponaty pochodziły z Muzeum Archeologiczno-Etnografi-cznego w Łodzi). Przygotowano także pokaz strojów afrykańskich i wystawę fotografii.



Miejsca sprzedaży