Co w numerze 76

Od Redakcji

76 (listopad 2008) Autor: Małgorzata Kacprzak Dział: Wstępniak To jest pełna wersja artykułu!

Redakcja "Gadek z Chatki" przyłącza się do gratulacji dla Pana Profesora Andrzeja Bieńkowskiego, laureata nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii "muzyka" za ... wydane w formie płytowej i książkowej: "Czas harmonii. Pierwsi harmoniści" z serii Muzyka odnaleziona 2 oraz "Mety grają! Kapela z Gliny" z serii Muzyka odnaleziona 3, wyd. "Muzyka odnaleziona". Działalność Pana Profesora została doceniona przez kapitułę powołaną przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

O tym, jak ważne jest odnajdowanie swojej tożsamości, utrzymanie harmonii między przeszłością a teraźniejszością, odnalezienie swojego "języka ptasiego" mówi Janusz Prusinowski w wywiadzie "Mazurki". Efekt dźwiękowy "Janusz Prusinowski Trio" prenumeratorzy naszego pisma mogą usłyszeć na płycie "Folkever # 2".

Sąsiedzi „Brocéliande“

76 (listopad 2008) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



To już trzeci krążek gliwickich „Sąsiadów”. Zespołu mającego w repertuarze tradycyjne pieśni morza i współczesne piosenki w brzmieniu i stylu folkowym. Zespół jest laureatem wielu nagród, najbardziej prestiżowa to Grand Prix krakowskiego festiwalu „Shanties” w 2008 roku. Grupa czerpie inspirację z muzyki bretońskiej, irlandzkiej, szkockiej oraz muzyki dawnej i folkloru śląskiego.

Kapela Brodów "Pieśni Maryjne"

76 (listopad 2008) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



To już trzeci krążek gliwickich „Sąsiadów”. Zespołu mającego w repertuarze tradycyjne pieśni morza i współczesne piosenki w brzmieniu i stylu folkowym. Zespół jest laureatem wielu nagród, najbardziej prestiżowa to Grand Prix krakowskiego festiwalu „Shanties” w 2008 roku.

jąkPa Blues Band "Północna godzina"

76 (listopad 2008) Dział: Nowości płytowe To jest pełna wersja artykułu!



Radość grania poparta dobrym warsztatem wykonawczym oraz polskie teksty sprawia, że zespół jest bardzo dobrze odbierany przez publiczność na koncertach, a także przez krytyków muzycznych. To właśnie dobre przyjęcie było bodźcem do nagrania materiału i wydania debiutanckiej płyty pt. „Północna godzina”.

Muzyczne odkrycie godne polecenia

76 (listopad 2008) Autor: Ziutek Vlepkarz Dział: Sonda To jest pełna wersja artykułu!

W dyskusji udział biorą:

  • Jacek Jackowski - Instytut Sztuki PAN, Zakład Historii Muzyki, Zbiory Fonograficzne
  • Vlepkarz Ziutek - chemik analityk, dziennikarz muzyczny, DJ radiowy, żerca warszawskiej grupy obrzędowej WiD
  • Agnieszka Szczur - "Gadki z Chatki"
  • Adam Czech - socjolog kultury, autor "Sprzedawców wiatru"
  • Maciej Jędrzejko - Banana Boat; szantymaniak.pl; pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwali szantowych (Zęza oraz World Music Fusio Festiwal Euroszanty & Folk Sosnowiec); modus vivendi trójpłytowego albumu oraz akcji charytatywnej "Zobaczyć Morze", jachtowy sternik morski, lekarz
  • Izabela Kozłowska - prowadzi żydowską restaurację-galerię "Mandragora" w Lublinie
  • Zachować dawne nagrania

    76 (listopad 2008) Autor: Jacek Jackowski Dział: Z teorii

    Pierwszy tekst na łamach niniejszego czasopisma o Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk – najstarszej kolekcji nagrań dźwiękowych polskiej muzyki tradycyjnej opublikowałem w 2003 r. (nr 44, ss. 6-11) . W tym artykule chciałbym przypomnieć tylko najistotniejsze fakty z historii zbioru, zaś jego zasadniczym celem jest opis aktualnego stanu archiwum, dostępności nagrań i materiałów archiwalnych oraz zakończonych i aktualnie realizowanych prac i projektów.

    Skrzyżowanie Kultur - w samym środku miasta

    76 (listopad 2008) Autor: Joanna Zarzecka Dział: Festiwale To jest pełna wersja artykułu!

    Warszawski festiwal "Skrzyżowanie Kultur" odbył się już po raz czwarty i przyciągnął tłumy wielbicieli etnicznych klimatów. Większość wydarzeń miała miejsce w rozstawionym pod Pałacem Kultury i Nauki ogrzewanym namiocie, który wprawdzie był duży i wygodny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc siedzących i wejściówki na koncerty, nie pomieścił wszystkich chętnych. Codziennie w foyer festiwalu kłębił się tłum zawiedzionych melomanów, którym nie udało się zdobyć biletów na koncerty i w nadziei czekali pod kasą na zwolnienie rezerwacji. Nic dziwnego wobec faktu, że na tegoroczny festiwal zaproszono gwiazdy światowej sławy. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do "Nowej Tradycji", zarówno obsługa, jak i ochrona festiwalu były bardzo życzliwe, jednak niewystarczająca liczba biletów i wejściówek pozostawiła niedosyt u wielu amatorów folku.

    Adam Czech Socjolog w krainie muzykantów

    76 (listopad 2008) Autor: Adam Czech Dział: Rozmowa To jest pełna wersja artykułu!

    Poznaniak. Socjolog kultury z żyłką poszukiwacza i odkrywcy. Niegdyś związany półprofesjonalnie z muzyką folkową. Pragnie wywołać ferment w środowisku folkowym. Swoją książkę, w której umiejętnie łączy naukowe podejście z przystępnym, nieco humorystycznym językiem, napisał z miłości do muzyki. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że Adam Czech, autor „Sprzedawców wiatru” nie jest panem w średnim wieku, a młodym, bo dwudziestosiedmioletnim człowiekiem. Przekonanie to zrodziło się po przeczytaniu „Sprzedawców...”, dzieła dojrzałego, a jednocześnie świeżego i oryginalnego.

    Biżuteria a tradycja

    76 (listopad 2008) Dział: Recenzja To jest pełna wersja artykułu!

    W ostatnich latach „Muza” co chwila proponuje kolejną gratkę dla miłośników tradycji. W serii „Ocalić od zapomnienia” tego warszawskiego wydawnictwa pojawił się już cały szereg interesujących publikacji dotyczących strojów ludowych, obrzędów, budownictwa i innych dziedzin kultury ludowej. Najświeższa zaś książka, to „Biżuteria ludowa w Polsce” Elżbiety Piskorz-Branekovej. Autorka – pracownik Muzeum Etnograficznego w Warszawie – opracowała także niektóre z wcześniejszych publikacji serii – trzy pozycje poświęcone strojom ludowym oraz książkę o ich zdobieniach – haftach i koronkach.

    Jak chorobę "zaszeptać", czyli magiczne rytuały w medycynie ludowej

    76 (listopad 2008) Autor: Maciej Sztorc Dział: Tradycja To jest pełna wersja artykułu!

    Od niepamiętnych czasów człowiek łączył wszelkie schorzenia z efektami działania demonów, czarownic, diabłów, które w sposób niewytłumaczalny dla prostych ludzi zsyłały na nich chorobę. Brak odpowiedniej opieki medycznej oraz katastrofalny stan higieny sprawiały, że ludność (zamieszkująca najczęściej tereny wiejskie) w walce z chorobami opierała się na lecznictwie domowym. W terapii stosowanej w obejściach leczono pospolite schorzenia, uznawane za uleczalne. Kiedy najprostsze sposoby nie pomagały, wierzono, że choroba pochodzi z zaczarowania lub jest karą za popełnione winy i grzechy, potrzebna była wtedy pomoc „specjalisty”.

    Jesteśmy czarnymi owcami

    76 (listopad 2008) Autor: Maciej Szajkowski Dział: Wykonawcy To jest pełna wersja artykułu!

    MOTION TRIO – Trio akordeonowe z Krakowa założone w 1997 roku przez Janusza Wojtarowicza – lidera i autora większości kompozycji. Grają na akordeonach Pigini Sirius Millenium – uważanych za najlepsze na świecie. Laureaci nagrody Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej Krzysztofa Pendereckiego (2002). Koncertowali i nagrywali m.in. z takimi artystami jak Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Trilok Gurtu. Polska krytyka muzyczna uznała Motion Trio za najlepszy debiut roku 2000 w Polsce. Od kilku lat grają nieustannie koncerty i trasy zagranicą – od Europy po Azję, Australię i obie Ameryki. Ich muzyka łączy wiele gatunków – muzykę klasyczną, folk, jazz, rock, awangardę, muzykę współczesną. Zespół tworzą Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn.

    Jak na żywo (W folkowej sieci)

    76 (listopad 2008) Autor: Rafał "Taclem" Chojnacki Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

    Właśnie skończyłem oglądać pierwszą edycję nowego festiwalu o nieco enigmatycznej nazwie „Euroszanty & Folk”, na którym jako gwiazda imprezy wystąpiła irlandzka grupa Clannad. Większość polskich słuchaczy kojarzy tę grupę zapewne ze ścieżki dźwiękowej serialu „Robin of Sherwood”, jednak miłośnicy folku z dużą dozą szacunku wyrażają się przede wszystkim o wczesnych albumach Clannadu, gdzie celtycka nuta łączyła się nie z popem (jak to później bywało), a co najwyżej z jazzowymi improwizacjami.

    Fonograficzne przebłyski jesieni (Folk a sprawa polska)

    76 (listopad 2008) Autor: Tomasz Janas Dział: Felieton w Gadkach To jest pełna wersja artykułu!

    Czas końca wakacji, zawsze obciążony pewną dozą melancholii, tym razem został mi ubarwiony kilkoma przynajmniej świetnymi nowymi płytami. Nieuchronne, powolne wkraczanie w jesień, mimo fatalnej aury, nie jest więc aż tak bolesne. Pierwsze dwie z płyt, o których myślę to – należące do serii „The Rough Guide” – „Hungarian Gypsies” i „Romanian Gypsies”. Nie mają one w sobie nic ze znanych tu i ówdzie „pop – etnicznych” składanek, na których nieznani wykonawcy prezentują muzykę oscylującą zazwyczaj wokół raczej tandetnego dansingu. To w pełni kompetentne i prawdziwie zachwycające – zgodnie z tytułem – tematyczne przewodniki po muzycznych okolicach.

    Folk w podolskim wydaniu

    76 (listopad 2008) Autor: Agnieszka Szczur Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

    Lipiec tego roku był niezwykle gorący, podobnie jak emocje na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Etnicznej i Landartu Szeszory, który odbył się w ukraińskiej wsi Worobijiwce. Nasi przyjaciele z Ukrainy znów nie zawiedli i zorganizowali niezwykłą trzydniową muzyczno – artystyczną imprezę.

    Wielki handel

    76 (listopad 2008) Autor: Katarzyna Płóciennik Dział: Relacje To jest pełna wersja artykułu!

    Samo określenie „jarmark” wywodzi się z języka niemieckiego (der Jahrmarkt). W średniowieczu targi stanowiły podstawową formę handlu hurtowego. Ale warto kojarzyć jarmarki też ze słowami: giełda czy wystawa.I takie właśnie jarmarki, spełniające funkcję wystawy i giełdy mieliśmy okazję oglądać podczas łódzkiej imprezy plenerowej. Na początku września na ponad stu stoiskach przy ulicy Piotrkowskiej prezentowały się różne gminy, powiaty i miasta.

    Kapela ze Wsi Warszawa "Infinity" - w nieskończoność

    76 (listopad 2008) Autor: Wojciech Krzak Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    Oto najnowsza, czwarta już studyjna płyta Kapeli ze Wsi Warszawa, nasze kolejne, długo wyczekiwane dziecko i właśnie narodziny małego człowieka stały się bezpośrednią inspiracją i przyczynkiem do powstania tego albumu.

    Sarakina "Fryderykata"

    76 (listopad 2008) Autor: VZK Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    AMCD 005

    "Fryderykata" to już trzeci "pełnogrający" krążek białostocko-bułgarsko-morawskiej Sarakiny, po CD "Sarakina" i CD "Junctions". Zespół pozostał, rzecz jasna, w klimacie etno-jazzu bałkańskiego i niesamowicie dopracowanym brzmieniem akordeonu guzikowego, który w rękach Jacka Grekowa zamienia się w przedmiot wręcz magiczny!

    David Souden "Pielgrzymki. Dwadzieścia podróży duchownych"

    76 (listopad 2008) Autor: AKO Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    Warszawa 2008, ISBN: 978-831-110-88-68

    Obce kultury można poznawać na różne sposoby. Jednym z nich jest docieranie do miejsc otaczanych szczególnym kultem religijnym, wiele mówiącym o potrzebach duchowych danych społeczności i wzorcach zachowań przyjętych w ich kulturach. W prezentowanej publikacji - wydanej niedawno nakładem "Bellony" - zostało przybliżonych dwadzieścia tego typu miejsc z całego świata.

    Anna Czekanowska "Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec

    76 (listopad 2008) Autor: ELJ Dział: Prezentacje To jest pełna wersja artykułu!

    Warszawa, 2008. ISBN: 978-83-7436-162-0

    Wydana przez wydawnictwo "Trio" książka profesor Anny Czekanowskiej pt. "Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec" to pozycja niezwykle ciekawa. Anna Czekanowska jest etnomuzykologiem i antropologiem kultury, więc książka łączy doświadczenia naukowe z niezwykłą dociekliwością i otwartością pani profesor na bogactwo kulturowe lokalnych społeczności od Oceanii aż po Kazachstan. Problematyka książki wychodzi znacznie poza granicę antropologii kulturowej, ma charakter interdyscyplinarny i... globalny, gdyż autorka przekrojowo opisuje nie tylko kulturę muzyczną różnych narodów, ale także systemy religijne.

    Mazurki

    76 (listopad 2008) Autor: Janusz Prusinowski Dział: Płyta dla prenumeratorów To jest pełna wersja artykułu!

    Od lat chciałem podzielić się zachwytem. Te melodie są jak kamyki leżące na ścieżce, których można nie zauważyć, a które w odpowiednim świetle są piękne. Można z nich układać wzory – tak jak z bakalii na mazurkach wielkanocnych – co jest pierwotną przecież twórczością. Mazurki grane, śpiewane, tańczone, układane, smakowane… Złożyło się to w jakiś szczególny kosmos.