Dni Afryki

Koncerty, spotkania, warsztaty...

21 i 22 października w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zorganizowano Dni Afryki. Na pierwszy z tych „afrykańskich” dni zaplanowano spotkanie z fotografem i autorem książek o tematyce podróżniczej Marcinem Kyrdyńskim, który w 2000 roku odbył podróż „śladami Stasia i Nel”. Następny dzień poświęcony był wykładowi o sztuce ludów Czarnej Afryki, czyli części kontynentu rozciągającej się na południe od Sahary. Odbyła się prezentacja rzeźb, figurek i masek (eksponaty pochodziły z Muzeum Archeologiczno-Etnografi-cznego w Łodzi). Przygotowano także pokaz strojów afrykańskich i wystawę fotografii.

Podczas wykładu dość dużo miejsca poświęcono plemieniu Dogonów. Plan wioski tego ludu jest odbiciem ludzkiej istoty. Kuźnia stanowi głowę wioski, domy poszczególnych rodów skupione są w środku, a kamienie do wytłaczania oleju i ołtarz wyobrażają płeć owej istoty. Każda część domu Dogonów ma swoją symbolikę – podłoga to ziemia, a płaski dach to niebo; przedsionek to mężczyzna, a środkowa izba to kobieta; komory po obu stronach są ramionami, palenisko głową, natomiast cztery belki w środku – połączeniem mężczyzny i kobiety. Dom rodziny przedstawia więc jedność kobiety i mężczyzny, boga Nieba i boga Ziemi.

Skrót artykułu: 

21 i 22 października w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zorganizowano Dni Afryki. Na pierwszy z tych „afrykańskich” dni zaplanowano spotkanie z fotografem i autorem książek o tematyce podróżniczej Marcinem Kyrdyńskim, który w 2000 roku odbył podróż „śladami Stasia i Nel”. Następny dzień poświęcony był wykładowi o sztuce ludów Czarnej Afryki, czyli części kontynentu rozciągającej się na południe od Sahary. Odbyła się prezentacja rzeźb, figurek i masek (eksponaty pochodziły z Muzeum Archeologiczno-Etnografi-cznego w Łodzi). Przygotowano także pokaz strojów afrykańskich i wystawę fotografii.Miejsca sprzedaży

Dział: 

Dodaj komentarz!